Rekordowe inwestycje VC w Europie Środkowo-Wschodniej. Najwięcej rund w Polsce

Startup
Startup, fot. Shutterstock
Według raportu "VC Transactions In CEE Report - 2022" opublikowanego przez Vestbee, liczba inwestycji typu venture capital w regionie CEE w 2022 roku wyniosła ponad 1100, a suma całkowitego finansowania przekroczyła 5.9 mld euro. Najwięcej rund finansowych miało miejsce w Polsce - aż 460.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ewa Chronowska, CEO Vestbee i Generalny Partner Next Road Ventures zauważa znaczący postęp rozwoju ekosystemu, inwestycji VC i liczby startupów, które z powodzeniem pozyskały finansowanie. - Region CEE odnotował znaczący wzrost w ostatnich latach, z rekordowym wzrostem inwestycji venture capital na niespotykanych poziomach, przyciągając liczne fundusze VC z całej Europy i coraz częściej ze Stanów Zjednoczonych - podkreśla Chronowska.

Mimo że finansowanie VC osiągnęło rekordowe poziomy, można zauważyć że 2022 rok był punktem zwrotnym dla ekosystemu, ze spadkiem tempa wzrostu inwestycji w porównaniu z 5,4 mld euro w 2021 i 2,2 mld euro w 2020 roku. - Dane pokazują, że po rekordowym 2021 roku, kiedy inwestycje VC w CEE podwoiły się, 2022 rok był momentem definiującym zarówno globalny, jak i regionalny krajobraz VC, sygnalizując koniec okresu szybkiego wzrostu, obserwowanego w poprzednich latach - dodaje szefowa Vestbee.

Paweł Maj, dyrektor inwestycyjny Warsaw Equity Group, również potwierdza pogarszające się nastroje inwestorów. - Między II kwartałem 2020, a II kwartałem 2022 globalne inwestycje venture capital osiągnęły rekordowo wysoki poziom, który może być porównany tylko do bańki internetowej z 1999-2000 roku. Najbliższe lata będą okresem powrotu do normalności. Trend spadkowy inwestycji VC, mniejszych rund i niższych wycen będzie kontynuowany, zwłaszcza w najbliższych latach 2023 oraz 2024 - komentuje przedsiębiorca.

Zmiany te już teraz mają wpływ na wyceny prywatnych startupów i firm technologicznych, szczególnie w rundach późniejszych, gdzie zauważalny jest większy spadek wycen. Obecnie tylko rundy pre-seed są wyceniane powyżej poziomu sprzed pandemii globalnie i w regionie CEE. CEE SaaS Index, narzędzie benchmarkingowe do wycen SaaS stworzone przez Vestbee i Warsaw Equity Group, utrzymuje się powyżej poziomów sprzed pandemii i nie odnotował jeszcze dramatycznego spadku. - Jest to spowodowane tym, że wyceny notowanych spółek SaaS w regionie CEE były znacznie niższe niż ich odpowiedników z USA. Ponadto, mediana mnożników przychodów notowanych spółek SaaS w USA gwałtownie spadła o 66 proc. od rekordowego poziomu w II kwartale 2021 roku i obecnie wynosi około 6,5, znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii - dodaje Paweł Maj.

Według ekspertów, startupy i fundusze VC powinny przygotować się na trudny okres. - Podczas gdy mierzymy się z nowymi wyzwaniami i niepewnościami, trudno przewidzieć, jak rynek VC będzie się rozwijał w nadchodzących miesiącach i latach. Chociaż najlepsze zespoły nadal będą w stanie pozyskiwać kapitał, będzie to proces bardziej wymagający, a wiele firm może mieć trudności w przetrwaniu. To będzie również okres wyzwań dla funduszy VC, które będą również miały trudności w pozyskiwaniu środków na nowe fundusze, co pogłebi ogólny spadek inwestycji. Niemniej pojawi się także wiele nowych okazji inwestycyjnych, więc w najlepszej sytuacji są nowe fundusze - tłumaczy Ewa Chronowska. I dodaje: - W obliczu nowych wyzwań i niepewności trudno jest przewidzieć, jak rynek będzie się rozwijał w nadchodzących miesiącach i latach. Tempo nowych inwestycji zwalnia, wyceny podlegają korekcie, a fundusze VC stają się coraz bardziej ostrożne i selektywne w swoich inwestycjach. Chociaż najlepsze zespoły nadal będą w stanie pozyskiwać kapitał, będzie to bardziej wymagający proces, a wiele firm może mieć trudności w przetrwaniu. To będzie również okres wyzwań dla funduszy VC, które będą również miały trudności w pozyskiwaniu środków na nowe fundusze, co pogłębi ogólny spadek inwestycji. Niemniej jednak, pojawią się także nowe możliwości inwestycyjne, zwłaszcza dla nowo powstałych funduszy VC, które rozpoczynając okres inwestycyjny są w najlepszej sytuacji.

Rekordowe inwestycje VC w Europie Środkowo-Wschodniej

A teraz trochę danych liczb dotyczących 2022 roku.

Kraje z największą liczbą rund:
1. Polska - 460
2. Estonia - 150
3. Czechy - 91

Największe rundy finansowe:
1. Bolt (Estonia) - 628 mln euro
2. Rimac Automobili (Chorwacja) - 500 mln euro
3. Rohlik (Czechy) - 220 mln euro
4. Sunly (Estonia) - 200 mln euro
5. Mews (Czechy) - 185 mln euro
6. Cera (Czechy) - 150 mln euro
7. Attacama (Czechy) - 142 mln euro
8. ICEYE (Polska) - 120 mln euro
9. Productboard (Czechy) - 110 mln euro
10. Nord Security (Litwa) - 95 mln euro
11. SEON (Węgry) - 89 mln euro
12. Veriff (Estonia) - 89 mln euro
13. Payhawk (Bułgaria) - 89 mln euro
14. ZoidPay (Rumunia) - 73 mln euro
15. Ramp (Polska) - 70 mln euro 

Najaktywniejsze fundusze:
W raporcie znalazło się kilka polskich funduszy. Jako jedne z najaktywniejszych VC-ków Vestbee wskazuje: LT Capital, Movens Capital, Carlson ASI EVIG Alfa VC Fund, Smok Ventures, Inovo VC, Next Road Ventures, JR Holding.

O najaktywniejszych funduszach VC w Europie Środkowo-Wschodniej więcej pisaliśmy TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ