Raport pieniądze dla firm. Przedsiębiorcy, u was nie ma, że się nie da. Dzięki, że robicie swoje!

Łukasz Adamczyk, Product Owner z zespołu Innovatio
Łukasz Adamczyk, Product Owner z zespołu Innovation Lab w ING
Ostatnie miesiące to dla większości przedsiębiorców wymagający okres mierzenia się z nowymi wyzwaniami i prowadzenia działalności w nietypowych, pandemicznych czasach. Trudne sytuacje zazwyczaj działają na nas mobilizująco, wyzwalają dodatkowe pokłady siły, zmuszają do poszukiwania rozwiązań czy upraszczania codziennych czynności.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2021 (71)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W niektórych branżach nastroje powoli stają się coraz lepsze, przedsiębiorcy myślą o nowych inwestycjach, ale potrzebują finansowego wsparcia. ING w istotnym stopniu wpisuje się w trend powrotu do aktywności – oferujemy innowacyjne rozwiązania dla klientów borykających się z brakiem płynności finansowej czy też odmową finansowania w ramach standardowych produktów kredytowych dla mikro i małych firm. 

Łukasz Adamczyk, Product Owner z zespołu Innovation Lab w ING, podkreśla, że utrzymanie płynności finansowej to warunek podstawowy dobrze prosperującej firmy. Od zachowania płynności zależy przetrwanie na rynku oraz sposób, w jaki firma wydaje pieniądze, w jaki sposób je inwestuje i się rozwija. Wzrosty cen surowców budowlanych i przemysłowych takich jak stal, miedź, polistyren czy polietylen na przestrzeni ostatnich miesięcy istotnie nadwyrężyły budżety przedsiębiorców funkcjonujących w branży produkcyjnej. Dodatkowo spowolnienie gospodarki w czasie pandemii sprawiło, że firmy chcą jak najdłużej zatrzymać pieniądze na swoim koncie w obawie przed kolejnym lockdownem.  I stąd wydłużające się terminy płatności na fakturach oraz pojawiające się coraz częściej opóźnienia w realizacji samych płatności. 

Większość badań publikowanych w ostatnim czasie wskazuje na wzrost negatywnego znaczenia płacącego po terminie wymagalności faktur kontrahenta na  prowadzenie „zdrowego” biznesu. Wiemy, że wystawianie faktur z terminem płatności sięgającym nawet 90 dni stało się standardową praktyką oczekiwaną przez odbiorców, a opóźnienia w płatnościach są nagminną praktyką w relacjach przedsiębiorstw. Jak zatem niwelować zatory płatnicze?  

Elastycznym i niezwykle przydatnym narzędziem służącym do utrzymywania płynności finansowej dla mikro i małych firm może się okazać platforma finansowaniefaktur.pl. Usługa jest oferowana firmom działającym na rynku od co najmniej sześciu miesięcy, a proces rejestracji odbywa się w 100 proc. online. 

Aktywni klienci platformy, w corocznych badaniach NPS, doceniają komfort i wygodę oraz łatwość procesu finansowania. Zwracają też uwagę na rozwiązania online z dostępem 24/7 przy użyciu urządzeń mobilnych, szybki czas wypłaty pieniędzy, a także możliwość integracji z innymi usługami finansowymi, np.: ING Księgowość. Nie bez znaczenia dla użytkowników jest fakt, że za rozwiązaniem stoi znany brand – ING. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadanie konta firmowego w ING nie jest wymagane, a z oferty mogą skorzystać również przedsiębiorstwa posiadające rachunek w innym banku.

Oczekiwania klientów korzystających z produktów wspierających płynność firm zaczynają się zmieniać wraz z postępem technologicznym i adaptacją nowych technologii. W okresie pandemii elastyczny proces finansowania dostarczony przez ING i dostępny całkowicie 

online, bez dodatkowych dokumentów, formalności i zabezpieczeń jest przez przedsiębiorców wysoce preferowanym rozwiązaniem – dodaje Łukasz Adamczyk. Wystarczy zdjęcie faktury wykonane telefonem lub jej skan oraz załączenie go na platformie finansowaniefaktur.pl. Użytkownicy mają pełną dowolność dotyczącą liczby finansowanych faktur. Mogą finansować jedynie wybrane przez siebie faktury, np. w okresie wzmożonego zapotrzebowania na gotówkę. Środki z faktur sprzedażowych wystawionych z długim terminem płatności klient otrzymuje na swoje konto zazwyczaj tego samego dnia. 

Obecnie łatwo przekonać się o korzyściach płynących z posiadania usługi finansowania faktur – pierwsza finansowana faktura do kwoty 50 tys. zł brutto jest obsługiwana za darmo, bez prowizji, a firma otrzymuje na konto 100 proc. jej wartości.

My Company Polska wydanie 8/2021 (71)

Więcej możesz przeczytać w 8/2021 (71) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ