Pierwszy polski banknot w formacie pionowym już dostępny
Fot. Narodowy Bank PolskiJak pisze w folderze emisyjnym Wojciech Kalwat, "Bitwa Warszawska była przełomowym momentem wojny z bolszewikami (...) Pod Warszawą ocalono nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu w Europie".
Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego - wizerunek zaczerpnięto z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. "Rok 1920". Ponadto tę stronę uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ wpisany w wieniec z liści dębu oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich (np. monogram RP widniejący na banknocie 100 marek polskich z 1919 roku). Z kolei na odwrotnej stronie przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą".
Cena kolekcjonerskiego banknotu wynosi 80 zł brutto i można go nabyć m.in. w okręgowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Przypomnijmy, że NBP ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w naszym kraju. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym te kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Numizmaty kolekcjonerskie osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału, dlatego regulowanie płatności takim banknotem może wiązać się ze sporą stratą finansową.
Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 roku - był to banknot "Jan Paweł II" o nominale 50 zł.