Pieniądze Unii? Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Finanse z UE
Finanse z UE / Fot. Christian Lue, Unsplash.com
Firmy mogą pozyskiwać finanse z UE, jednak składanie wniosków jest skomplikowane. Do tego na decyzję często trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Firmy planujące inwestycje mogą korzystać z dotacji w formie tzw. grantu rządowego i zwolnienia podatkowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji - mówi dla My Company Polska Dominika Alicka, starszy menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego w Deloitte. To dość interesujące dla przedsiębiorców instrumenty, ale jest pewna bariera. 

- To często wysoki poziom nakładów inwestycyjnych wymaganych do skorzystania z ulgi podatkowej, konkretnie 80-100 mln zl dla dużych firm w niektórych regionach - zwraca uwagę Dominika Alicka. I dodaje: - W przypadku ubiegania się o grant dla inwestycji strategicznych to już 160 mln zł. Pojawia się także konieczność utworzenia co najmniej 100 miejsc pracy dla inwestycji strategicznej finansowanej grantem.

Dla wielu firm takie warunki będą nie do przeskoczenia. Tym bardziej, że obecnie mamy przecież trend automatyzacji i robotyzacji, który zapewnia oszczędności finansowe i pozwala zwiększać produktywność. Nie będziemy natomiast w stanie udokumentować, że zatrudniamy "algorytmy" i "roboty".

Czy ubieganie się o środki z UE jest łatwiejsze?

I tak, i nie. Z jednej strony w ostatnich latach wprowadzono pewne ułatwienia w ubieganiu się i rozliczaniu dotacji ze środków Unii Europejskiej. Nadal jednak wymagane jest przygotowanie złożonej aplikacji prezentującej przyszłe działania. 

- Zaprezentowanie aktywności, szczególnie tych związanych z działalnością B+R (Badania i Rozwój), sprawia firmom pewne trudności - mówi ekspertka. - Jednocześnie w procesie oceny wprowadzono możliwość merytorycznej aktualizacji wniosków oraz spotkania z panelem ekspertów, podczas którego możliwe jest omówienie wątpliwości, które pojawiają się po lekturze treści aplikacji - dodaje. To jedno z tych ułatwień. 

Wyzwaniem jest natomiast to, że przedsiębiorcy muszą często długo czekać na ocenę wniosku. Od momentu złożenia aplikacji do uzyskania informacji o przyznaniu dofinansowania mija zwykle od 3 do 6 miesięcy, w zależności od programu i liczby ocenianych projektów. Wiele firm decyduje się na rozpoczęcie realizacji prac już po złożeniu dokumentacji konkursowej - jest to możliwe najwcześniej dzień po skutecznym jej dostarczeniu do odpowiedniej instytucji. - Jednak firmy, które warunkują realizację inwestycji od przyznania wsparcia, muszą uzbroić się w cierpliwość - podsumowuje Dominika Alicka z Deloitte.

ZOBACZ RÓWNIEŻ