Patronaty My Company Polska. Czerwiec 2022
z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2022 (81)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Jaki impact miał Impact’22
Premier Morawiecki zapowiada emisję nowych obligacji, minister Cieszyński ogłasza przebudowę portalu mObywatel, Jacek Jaśkowiak opowiada o pomocy dla uchodźców z Ukrainy, prof. Poliakowa tłumaczy stan relacji Europa–USA, a prof. Harari – stan rasy ludzkiej w ogóle. Wreszcie Robert Kubica, który opowiada swoją poruszającą historię sportowca i człowieka. Tak w telegraficznym skrócie wyglądała najbardziej wpływowa impreza gospodarczo-technologiczna w Polsce – Impact’22.
– Musimy stworzyć działający porządek światowy – apelował profesor Yuval Noah Harari w pierwszy dzień Impactu. Z kolei prof. Alina Polyakova, założycielka wpływowego waszyngtońskiego think tanku CEPA, analizowała, jak wojna w Ukrainie zreanimowała relacje Stanów Zjednoczonych i Europy.
Także premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na bezprecedensowe w historii świata wyzwania, przed którymi stoimy. Premier zapowiedział także kolejne plany swojego rządu – emisję obligacji skarbowych, które mają zabezpieczyć oszczędności Polaków przed skutkami inflacji.
Te zaledwie kilka wymienionych wystąpień i dyskusji – mimo że niezwykle inspirujące – nie oddaje jednak całego kongresu. Bo przecież równie dobrze można byłoby napisać o 451 innych doskonałych wystąpieniach. Wśród nich prelekcja prof. Bogdana de Barbaro, nestora polskiej psychologii, który opowiadał o stanie polskiej rodziny i wypaleniu zawodowym, czy też dyskusje z szefami największych banków w Polsce, którzy próbowali przewidzieć gospodarczą przyszłość kraju.
Kolejny Impact już za rok: 10 i 11 maja 2023 r. uczestnicy ponownie zjadą się do Poznania.
----------------------------------------------------------------------------
Za nami XIII edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG
O zmianach w KSH, skutecznym dochodzeniu roszczeń, wpływie sankcji na funkcjonowanie spółek giełdowych, raportowaniu ESG, zrównoważonym finansowaniu, możliwościach transferu ryzyka prawnego, kwestiach organizacji WZA i innych wyzwaniach prawnych rozmawiano 6–7 kwietnia br. podczas XIII Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG.
Kongres rozpoczął panel o karach umownych i skutecznej obronie przed roszczeniami. W kolejnej dyskusji panelowej, która dotyczyła zmian w KSH dla grup kapitałowych, moderowanej przez Roberta Wąchałę, Krzysztof Libiszewski opowiedział słuchaczom o nowych zasadach tworzenia grup kapitałowych, wiążących poleceniach od spółki dominującej oraz ochronie interesariuszy spółek zależnych.
Kolejna debata została poświęcona skutecznym dochodzeniom roszczeń w czasach pandemii i kryzysu w sądownictwie. Czwarty panel poświęcony był wpływowi sankcji na funkcjonowanie spółek giełdowych. Inną kwestią, nad którą pochylili się eksperci, było raportowanie ESG. Część merytoryczną pierwszego dnia kongresu zamknęły tematy związane z WZA, w tym symulacja e-WZA Zwykłej Spółki SA z wykorzystaniem aplikacji e-voting.
Drugiego dnia kongresu odbyły się praktyczne warsztaty dotyczące m.in. zagadnień takich jak: kary umowne, zmiany KSH czy nowe regulacje dotyczące sygnalistów. Odbyła się także dyskusja panelowa.
----------------------------------------------------------------------------
Kolejna edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” 22–23 czerwca
Już w czerwcu odbędzie siódma edycja Kongresu 590. Tym razem połączy on tematy dotyczące zarówno Polski, jak i krajów Trójmorza – w debatach na temat zacieśniania relacji gospodarczych i politycznych, a przede wszystkim wzmacniania bezpieczeństwa wszystkich państw w regionie.
Dyskusja będzie miała również wymiar globalny. Na Kongresie 590 nie zabraknie bowiem wybitnych, międzynarodowych ekspertów, którzy od lat zajmują się największymi wyzwaniami współczesnego świata, analizując je zarówno w kontekście światowym, jak i regionalnym.
Wśród gości kongresu znajdą się m.in.: dr George Friedman, uznany na całym świecie politolog i futurolog; prof. Justin Yifu Lin, ekonomista Uniwersytetu Pekińskiego, twórca koncepcji Nowej Ekonomii Strukturalnej, czy Richard „Rich” Turrin, ekspert ds. innowacji, branży fintech oraz Chin, a także autor książki „Koniec gotówki. Cyfrowy Juan”. Ich obecność przybliży nam najpoważniejsze wyzwanie, przed jakim stoi świat, Europa oraz Państwo Środka.
Siódma edycja wydarzenia skupi się na 11 obszarach tematycznych: polityce i bezpieczeństwie; gospodarce; rolnictwie i żywności; technologii; transporcie i logistyce; energetyce; ekologii; wyzwaniach społecznych; nauce; kulturze oraz zdrowiu. Podczas letniej odsłony na pięciu scenach odbędą się debaty i dyskusje z udziałem zaproszonych gości. Nie zabraknie również Studia 590 z formułą 15-minutowych wywiadów oraz popularnej wśród uczestników strefy networkingowej, w której będą mogli się spotkać przedstawiciele biznesu, nauki, polityki i władz legislacyjnych.
----------------------------------------------------------------------------
Konferencja „Biznes, który jest fair. Fairtrade z perspektywy CSR”
10 maja odbyła się konferencja online organizowana przez Fundację Fairtrade Polska. Spotkanie miało za zadanie m.in. uświadomić, że odpowiedzialne budowanie ofert, wewnętrzne decyzje zakupowe i edukacja pracowników dają szansę na zmianę sytuacji producentów z krajów rozwijających się, a także odpowiedzieć na pytania, jak i dlaczego warto wdrażać strategię CSR w przedsiębiorstwach. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm z różnych branż, m.in. spożywczej, odzieżowej czy papierniczej, by pokazać, że marki, które zazwyczaj ze sobą konkurują, może łączyć jeden cel – chęć zmiany świata na lepszy. Wydarzenie odbyło się w ramach „Miesiąca Fairtrade” – kampanii, która ma uświadamiać i edukować o tym, że wybieranie produktów ze znakiem FAIRTRADE znacząco wpływa na poprawę sytuacji społeczności rolniczych w krajach globalnego Południa.
----------------------------------------------------------------------------
Najbardziej Pożądani Pracodawcy w Polsce – znamy laureatów rankingu firmy Antal
Antal opublikował dziewiątą edycję rankingu Najbardziej Pożądany Pracodawca – wyniki pomagają zidentyfikować najlepsze miejsca pracy i cechy idealnego pracodawcy na podstawie opinii kandydatów, pracowników i ekspertów HR. W porównaniu do poprzedniej edycji raportu w ocenie kandydatów najbardziej zyskała stabilność biznesowa firm – aż 71 proc. badanych wskazuje ten aspekt jako główny warunek bycia najlepszym pracodawcą. Metodologię rozbudowano o badania indywidualne firm, które zechciały stanąć do walki o tytuł lidera.
Firmy, które zdobyły najwięcej punktów w trzech dziedzinach (dobrowolna analiza firmy pod kątem wskaźników HR, odpowiedzi pracowników firm i ankietowanych specjalistów i menedżerów dostępnych na rynku) to: Allegro, LG Energy Solution Wrocław, BNY Mellon (Poland), Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności SA, Intrum.
Tytuł Najbardziej Pożądanego Pracodawcy dodatkowo został przyznany w 10 kategoriach branżowych: finansach, IT, energetyce, farmaceutyce, FMCG, nieruchomościach, produkcji, marketingu, PR i reklamie oraz e-commerce.
----------------------------------------------------------------------------
e-Leasing Day 4.0
10 maja 2022 r. w Warszawie odbyło się długo wyczekiwane spotkanie branży leasingowej w Polsce. Konferencja „e-Leasing Day 4.0” Związku Polskiego Leasingu zgromadziła 200 przedstawicieli firm leasingowych i ich partnerów, działających aktywnie na rzecz cyfryzacji sektora. Tematyka tego dnia koncentrowała się na cyfrowym wsparciu procesów leasingu, a eksperci w czasie ożywionych dyskusji rozmawiali o budowaniu nowych narzędzi wsparcia dla automatyzacji transakcji leasingowych. Czasy pandemii pokazały, że od digitalizacji nie ma odwrotu. Do zmian w prawie, pozwalających na zdalne zawieranie umowy leasingowej, już od dawna przygotowują się polscy leasingodawcy i ich klienci. Czas na ruch po stronie państwa. Uczestnicy wydarzenia liczą na to, że stosowne zmiany w Kodeksie cywilnym zostaną wprowadzone jeszcze przed e-Leasing Day 5.0.
----------------------------------------------------------------------------
Kongres Rady Podatkowe – 4 dni dyskusji
17–20 maja Konfederacja Lewiatan zorganizowała szósty Kongres Rady Podatkowej. W wydarzeniu wzięło udział 451 uczestników. Głównym tematem rozmów były zmiany podatkowe, które wynikają z Polskiego Ładu i kolejnych ustaw zapowiadanych przez rząd.
Duże zainteresowanie uczestników wydarzenia wzbudziła między innymi kwestia podatku CIT. Gość kongresu, wiceminister finansów Artur Soboń, powiedział, że rząd nie planuje w tej kwestii rewolucyjnych zmian. To była jedna z najważniejszych informacji, którą usłyszeli uczestnicy.
W tym roku Kongres Rady Podatkowej miał formułę hybrydową. Pierwszego dnia uczestnicy spotkali się w przestrzeni konferencyjnej Browarów Warszawskich, a w kolejnych dniach odbyły się warsztaty podatkowe online.
----------------------------------------------------------------------------
V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, 20–21 czerwca 2022 r.
Znamy datę tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Piąta, jubileuszowa odsłona forum odbędzie się 20–21 czerwca. Tradycyjnie w Gdyni i pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
Tegoroczna edycja poza energetyką, inwestycjami, innowacjami, logistyką i gospodarką morską zajmie się tematem produkcji, magazynowania i wykorzystania wodoru. Wiele uwagi tradycyjnie poświęci srebrnej gospodarce, czyli aktywności zawodowej seniorów – ważnych uczestników rynku, nie tylko w dziedzinie aktywności zawodowej, ale również konsumpcji towarów i dóbr. Nie zabraknie poszukiwania rozwiązań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, zwłaszcza w dobie wzrostu cen oraz kryzysów wywołanych pandemią i wojną w Ukrainie. W powstającej właśnie agendzie wydarzenia znajdzie się również panel dotyczący finansowania przedsiębiorstw przez banki.
Nowością tegorocznej odsłony forum będą Targi Pracy, zorganizowane we współpracy z Ochotniczymi Hufcami Pracy oraz izbami rzemieślniczymi.
Partnerem Generalnym Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen, Partnerem + jest KGHM Polska Miedź SA. Partnerami wydarzenia są: PHN Polski Holding Nieruchomości S.A, Instytut Finansów, Rzecznik Finansowy, Hotel Sopot.
Więcej możesz przeczytać w 6/2022 (81) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.