Patologia na rynku nieruchomości: Garaże na wagę złota - nawet za 300 tys. zł

Patologia na rynku nieruchomości: ceny garaży sięgają kilkuset tysięcy złotych.
Patologia na rynku nieruchomości: ceny garaży sięgają kilkuset tysięcy złotych. / fot. shutterstock.
W największych miastach Polski, ceny garaży i miejsc postojowych przekraczają wszelkie oczekiwania, osiągając poziomy niewidziane dotąd na rynku nieruchomości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Z danych serwisu Bankier.pl wynika, że sprzedający oczekują nawet do 290 tys. zł za garaż, ustanawiając nowy standard w branży. To oznacza, że stawki przekraczające barierę 100 tys. zł stały się już normą, szczególnie w takich miastach jak Warszawa.

Warszawa na czele garażowej gorączki

Stolica przoduje w rankingu najdroższych garaży, z rekordowymi ofertami sięgającymi 290 tys. zł za pojedyncze miejsce. Cena ta dotyczy murowanego garażu z drewnianą bramą o powierzchni 16 mkw., co przelicza się na ponad 18 tys. zł za metr kwadratowy. Ta tendencja nie ogranicza się jednak wyłącznie do Warszawy. Kraków, Gdańsk, czy Wrocław również doświadczają wzrostu cen, gdzie za miejsce postojowe w hali garażowej sprzedający potrafią życzyć sobie nawet 150 tys. zł - przedstawia portal finansowy.

Allegro wyprzedza trendy rynkowe: 20 mln kupujących w Europie Środkowej

Niewystarczająca podaż napędza ceny

O ile rosnące ceny mieszkań i działek budowlanych są tematem często omawianym, to problem brakujących miejsc do parkowania, szczególnie w centrach miast, wywołuje prawdziwe garażowe szaleństwo. Popyt znacznie przewyższa ofertę, co sprawia, że średnie kwoty oferowane za garaże i miejsca postojowe szybko rosną.

Niemal każdy nowy budynek w strefach śródmiejskich wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Nowelizacja ustawy lex deweloper miała za zadanie zwiększyć liczbę parkingów, wprowadzając wymóg budowy co najmniej jednego miejsca parkingowego na mieszkanie. Mimo to, rosnące ceny oraz skargi deweloperów na wysokie koszty, jakie pociągają za sobą nowe regulacje, pokazują, że rozwiązanie problemu nie jest takie proste.

Tesla kontra chińscy giganci: Elon Musk przegrywa kolejny koncern

Deweloperzy omijają przepisy

Deweloperzy omijają przepisy jak tylko się da. Popularne jest wznoszenie budowli o charakterze hoteli - następnie mieszkania są sprzedawane, a nowi właściciele nie mogą się zameldować w takich apartamentach, mimo że należą do nich. Co to daje? Przy budowie hotelu nie jest konieczne zapewnienie miejsc parkingowych. Jednak okolica takiego "hotelu" zyskuje setki nowych mieszkańców z autami, których nie mają gdzie trzymać.

Garaże jako mieszkania albo inwestycje

Innym sposobem, skrajnie kontrowersyjnym, jest wynajmowanie garażu jako mieszkania. Takie oferty wciąż pojawiają się na portaachl prezentujących ogłoszenia z mieszkaniami na wynajem. Osoby, których nie stać na zapłacenie rynkowej ceny za pokój w Warszawie w akcie desperacji decydują się na taką formę przestrzeni do życia. To wszystko sprawia, że garaże osiągają horrendalne ceny.

Zjawisko rosnących cen garaży i miejsc postojowych w Polsce rzuca nowe światło na kwestię inwestowania w nieruchomości. W miarę jak ceny wzrastają, a popyt nie słabnie, miejsca parkingowe stają się atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym. To także przestroga dla miast i deweloperów, którzy muszą znaleźć zrównoważone rozwiązania, aby sprostać rosnącym potrzebom mieszkańców w zakresie parkowania. W miastach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, parkingi poza miejscem na samochód, dają szansę na potencjalne zyski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ