Firma w Czechach? Plusy i minusy oraz praktyczne porady

Czechy, Czy przeniesienie biznesu jest opłacalne
Czechy, Czy przeniesienie biznesu jest opłacalne? Fot. Adobe Stock
Jak przenieść albo otworzyć firmę w Czechach? To popularny kierunek rozwoju polskich przedsiębiorców. Przedstawiamy praktyczne informacje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czechy są popularnym kierunkiem do zakładania firm przez polskich przedsiębiorców. Wynika to nie tyle ze stawek podatków, co z korzystnych sposobów ich naliczania. W dodatku przedsiębiorcy mają w porównaniu do polskiego systemu o wiele prostszy mechanizm zwrotów odprowadzonego podatku, który w dodatku obejmuje większy zakres kosztów. W efekcie względnie podobne stawki procentowe dają zupełnie inny wynik końcowy jeśli chodzi o poziom odprowadzanego podatku.

Firma w Czechach. Inny styl biznesu

Czesi są pragmatycznym narodem i to także przekłada się na prowadzenie biznesu. Korzyści dla każdej firmy i przedsiębiorcy będą nieco różne. Należy także pamiętać, że mimo bliskiej odległości od Polski (i wydawać by się mogło bliskość kulturową) Czechy mają zupełnie inny sposób podejścia do życia, co rzutuje także na kwestię obsługi biznesu. Przykładowo, u naszych południowych sąsiadów istnieją dni urzędowe a w porze obiadowej możemy zapomnieć że cokolwiek załatwimy. W dodatku pospieszanie Czechów nie wróży nic dobrego. 

Kiedy mogę założyć firmę w Czechach?

Najważniejszym dokumentem jest zaświadczenie o niekaralności. Czeski urząd ma wgląd do europejskiego systemu, dzięki czemu nie musimy wyciągać go z polskiego sądu. Kolejnym oczywistym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport. To wszystko. 

Jaką formę prawną wybrać w Czechach?

Najpopularniejszą i najbezpieczniejszą formą jest spółka z o.o. (s.r.o). Jako osoba prawna posiada ona czeską rezydencję podatkową. W takim biznesie może być tylko jeden członek zarządu - prezes (Jednatel), który nie ma obowiązku zatrudniania się w spółce.

Minimalny kapitał zakładowy stanowi 1 CZK. Do 20 000 CZK możemy złożyć na oświadczenie, które podpisujemy u notariusza. Założenie takiej spółki i formalności trwają 1,5 - 3 godziny a firma jest w stanie funkcjonować w ciągu kilku dni (w niektórych przypadkach nawet następnego dnia)

W Czechach podatek dochodowy wynosi 19 proc., a podatek od dywidendy 15 proc. Warto wspomnieć, że spółka z punktu widzenia Czecha, jest postrzegana jako firma, w przeciwieństwie do JDG. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach

Bardzo korzystną formą do prowadzenia działalności jest wybór "jednoosobowej działalności gospodarczej". W Czechach od stycznia 2021 roku obowiązuje specjalny, ujednolicony podatek, tzw. "super podatek". Dzięki niemu płacimy tylko jedną składkę, która zawiera opłatę na ubezpieczenie i zaliczkę na podatek dochodowy. Łącznie wynosi ona około 900 zł. Takie rozliczenie nie wymaga składania zeznania podatkowego (PIT). To dobre rozwiązanie dla osób samozatrudnionych, z których w Czechach korzystają np. tłumacze czy informatycy. 

Niskie podatki nie oznaczają jednocześnie niższych kosztów. Przykładowo, w standardowym rozliczeniu podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15 proc., ale składki do czeskiego ZUS-u są uzależnione od dochodów samozatrudnionego. Dlatego nie jest to zawsze korzystną opcją do wyboru.

Biznes w Czechach. Najważniejsze zalety

Dużą różnicą między polskim a czeskim systemem podatkowym jest kwestia rozliczania aut w firmie. W Czechach nie istnieje coś takiego jak akcyza od samochodów, które są importowane z Unii Europejskiej. W przypadku importu z USA stawka wynosi 2 proc. Jednocześnie do kosztów podatkowych można zaliczyć 100 proc. kosztów utrzymania samochodu raz 100 proc. jego wartości.

Inne różnice to m.in. paragony. Przykładowo, paragon do kwoty 10 tys. koron (około 1,7 tys. złotych) można zaliczyć do kosztów podatkowych firmy mimo braku wpisanego numeru NIP. Poza tym w Czechach obowiązuje dzienny limit obrotu gotówką. Wynosi on 270 000 koron (ok. 47 000 zł).

Ze wszystkimi urzędami można w 100 proc. komunikować się w sposób elektroniczny. Dodatkowo każda spółka w Czechach "otrzymuje" od lokalnego ministerstwa dostęp do skrzynki urzędowej (datová schránka), umożliwiającą bezpośredni kontakt z administracją.

Czeski system podatkowy jest także znacznie bardziej "miłosierny"od polskiego. Firmy nie mają większych problemów ze zwrotem nadpłaconego podatku VAT a w dodatku praktykowane jest domniemanie niewinności przedsiębiorców. Wiele form prowadzenia działalności (np. spedycja) nie wymagania posiadania zezwoleń czy koncesji.  

Korzystniejsze jest także zatrudnianie pracowników w oparciu o umowę zlecenie. Te do kwoty 10 tys. koron nie są opodatkowane.

Biznes w Czechach. Minusy

Wspomnijmy także o minusach. W Czechach prowadzenie firmy nie oznacza niemal z automatu statusu podatnika VAT. Aby nim zostać należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego w którym przedstawimy nasze zamiary biznesowe a także argumentujemy dlaczego bycie płatnikiem VAT jest dla naszej firmy tak ważne.

Cudzoziemcy (np. Polacy) mają także większe problemy z otwarciem rachunku firmowego w Czechach. Chodzi o sytuację, w której cudzoziemiec jest właścicielem firmy. Wówczas podobnie jak w przypadku VAT-u musimy przedstawić nasze zamiary biznesowe i powiązanie z Czechami.

Czechy. Podejście urzędników do biznesu

Ciężko oceniać podejście w skali całej Republiki, jednakże da się zauważyć ogólną świadomość wśród urzędników, że ich pensje nie powstają magicznie. W dużej mierze jest to zależne od przedsiębiorców, którzy napędzają gospodarkę. Ta świadomość u urzędników jest dość duża i stosownie do niej spotyka się, znacznie bardziej przyjazną przedsiębiorcom kulturę urzędniczą. Często klienci są pozytywnie zaskoczeni, że może być tak prosto a nawet przyjemnie. Pierwszą rzeczą którą zauważają jest spokój i zdrowy dystans.

Chcesz dowiedzieć się więcej praktycznych wskazówek, czy opłaca sie przenieść biznes za granicę?

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ