Sojusz Lenovo i Microsoft. Nowe rozwiązanie dla polskich firm

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Lenovi i Microsoft przygotowały projekt, który może pomóc polskim firmom w modernizacji infrastruktury informatycznej. To tzw. infrastruktura hiperkonwergentna. Znamy szczegóły rozwiązania.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czym w ogóle jest infrastruktura hiperkonwergentna? To specjalne rozwiązanie, które nie wymaga posiadania np. dedykowanych serwerowni z wydajnymi klimatyzacjami i niską wiglotnością. Poza tym jej użytkownicy mogą korzystać z efektywniejszych rozwiązań systemowych, które zapewniają skalowalność i zdolność adaptacji do zmieniających się wyzwań biznesowych na poziomie nieosiągalnym dla niskich budżetów.

Hiperkonwergencja to jednocześnie konsolidacja odrębnych podsystemów (sieć, moc obliczeniowa, pamięć masowa) i zarazem – dzięki wirtualizacji – łatwe wdrożenie i adaptacja rozwiązań informatycznych do konkretnych potrzeb danej organizacji.

Duzi idą w HCI

Z badania rynkowego przeprowadzonego przez 451 Research – dział operacyjny firmy analitycznej S&P Global – wynika, że 71 proc. firm inwestujących w infrastrukturę hiperkonwergentną wdrożyło rozwiązanie klasy HCI ze względu na niższe koszty. Jednak przez wiele podmiotów infrastruktura HCI wciąż postrzegana jako rozwiązanie wyłącznie dla centrów danych i dużych graczy z potężnymi działami IT – niesłusznie. Dziś budowanie serwerowni w tradycyjnym kształcie nie ma sensu dla firm, dla których świadczenie usług stricte informatycznych nie jest głównym profilem działalności, lecz infrastruktura IT ma jedynie zapewnić ciągłość funkcjonowania i rozwój prowadzonego biznesu.

Jednym z bardziej interesujących rozwiązań klasy HCI są kompaktowe serwery brzegowe Lenovo ThinkAgile MX1021 z Azure Stack HCI. Są to fizycznie niewielkie urządzenia, nie wymagające żadnych specjalnych pomieszczeń, chłodzenia, klimatyzacji itp. Są zbudowane z certyfikowanych, bezawaryjnych komponentów sprzętowych, a na dodatek są to konstrukcje klasy rugged, co oznacza znacznie większą odporność na czynniki zewnętrzne w stosunku do np. zwykłych komputerów czy klasycznych serwerów.

Microsoft wspiera transformację firm

Sercem obliczeniowym wymienionych serwerów Lenovo są wydajne, ośmiordzeniowe procesory Intel Xeon D, co w połączeniu z wbudowaną w to rozwiązanie licencją na Windows Server Datacenter, który to system zawiera Azure Stack HCI, sprawia, że całość jest unikalnym pod względem efektywności kosztowej rozwiązaniem w swojej klasie na rynku. Dlaczego? Już wyjaśniamy. 

Jest to jedyne na świecie rozwiązanie klasy x86, dla którego Microsoft oferuje licencję na Windows Server Datacenter dla 8-rdzeniowego serwera. W przypadku jakiegokolwiek innego dostawcy sprzętu (serwerów) Microsoft oferuje oprogramowanie w wersji co najmniej 16-rdzeniowej. Biorąc pod uwagę to, że koszt licencji Windows Server Datacenter jest obliczany zależnie od liczby rdzeni, oprogramowanie serwerów Lenovo już na starcie jest o aż 50 procent tańsze od alternatywnych, o zbliżonych parametrach obliczeniowych i wydajnościowych rozwiązań innych dostawców. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ