Dodatkowe pieniądze z Unii dla przedsiębiorców? "Nie wcześniej niż w III kwartale"

Parlament Europejski InvestEU
Parlament Europejski zajmie się programem InvestEU dopiero w marcu, fot. Adobe Stock
Dopiero w trzecim kwartale zostaną uruchomione nowe instrumenty finansowe w ramach programu InvestEU - przekazał Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Zgodnie z założeniami, program może doprowadzić do uruchomienia inwestycji na poziomie 370 mld euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Program InvestEU ma być następcą "planu Junckera", a dokładniej jednego z jego funduszy (EFIS), czyli projektu stworzonego przez Unię Europejską, mającego na celu pobudzenie inwestycji ze strony m.in. prywatnych firm. Dzięki funduszowi EFIS do Polski trafiło prawie 19 mld złotych, dzięki którym firmy (łącznie prawie 50 tys. przedsiębiorstw) zainwestowały ponad 63 mld złotych.

Program InvestEU miał powtórzyć ten sukces, ale wciąż nieznane są jego losy. Teoretycznie miał wystartować już 1 stycznia br. Przedstawiciele krajów członkowskich zgodzili się na jego podstawowe założenia dopiero w grudniu 2020 r. Pierwsze czytanie w Parlamencie Europejskim przewidziane jest na marcowe posiedzenie. Waldemar Buda przewiduje jednak, że przyjęcie rozporządzenia umożliwiającego uruchomienie programu nastąpi dopiero w II kwartale br., co oznacza, że pienądze popłyną do polskich firm nie wcześniej niż w III kwartale br.

Na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wciąż widnieje informacja, że program ma wystartować 1 stycznia br.

InvestEU. Na co mogą liczyć firmy?

Zgodnie z mechanizmem programu, nie ma przewidzianych kwot dla konkretnych krajów. O pieniądze z funduszu będą wniskowali bezpośrednio pośednicy - instytucje publiczne (jak BGK) i komercyjne instytucje finansowe do Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Instytycyjnego. Program opiera się na gwarancjach, które umożliwią stworzenie m.in. kredytów i leasingów z preferencyjnymi warunkami. 

Waldemar Buda nie wyklucza, że ze środków będą chciały również skorzystać spółki skarbu państwa czy też obejmą one  inwestycje realizowane przez administrację rządową.

InvestEU. Ile pieniędzy na inwestycje?

Program ma objąć lata 2021-2027. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych przewidzianych przez Komisję Europejską to 26,2 mld euro. Dodatkowy udział w projekcie może mieć EBI oraz same państwa członkowskie. Bruksela spodziewa się, że gwarancje w ramach InvestEU umożliwią inwestycje na poziomie 372 mld euro we wszystkich krajach Unii.

Środki z programu będą przeznaczane na cztery główne obszary: zrównoważona infrastruktura (łącznie prawie 10 mld euro); badania, innowacyjność i cyfryzacja (około 6,6 mld euro); finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw (prawie 7 mld złotych) oraz inwestycje  społeczne i w umiejętności (2,8 mld euro). Nadrzędnym celem programu jest zielona transformacja europejskiej gospodarki.

Więcej o InvestEU w kontekście inwestycji w gaz ziemny pisaliśmy w naszym rapocie specjalnym Zielony Ład.

ZOBACZ RÓWNIEŻ