Carlos Silvan. Poza biznesem
Carlos Silvan, fot. materiały prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2021 (68)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Pomysł na spędzanie wolnego czasu
Uwielbiam grać w padla, który jest mieszanką tenisa i squasha. To sport, który staje się bardzo popularny na południu Europy. Ta dyscyplina jest bardzo demokratyczna – nie musisz mieć dobrej formy, aby go uprawiać, więc mogą w nim uczestniczyć osoby w bardzo różnym wieku, a nauka jest stosunkowo łatwa. Lubię też karting na jednym z wielu torów, które są dostępne w Warszawie – można mnie tam często złapać w weekendy.
Film, który cię zainspirował
„Forrest Gump” z Tomem Hanksem w roli głównej. Niewiele wiem o kinie, ale ta produkcja pokazuje mi kilka ważnych życiowych mądrości – to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a także, że dobre intencje, a nawet naiwność, są zgodne z odniesieniem sukcesu. Po trzecie, że różne rzeczy się zdarzają i szczęście jest ważne, ale czas ostatecznie stawia wszystko na swoim miejscu.
Ulubiona muzyka
Mam bardzo mieszany gust, a moi znajomi często narzekają, że nie jestem zbyt nowoczesny w tym temacie. Dorastałem w latach 90. i dwutysięcznych., więc niektóre z moich ulubionych zespołów to ikony tamtej epoki: U2, Red Hot Chili Peppers, Coldplay i The Strokes. Jednak lubię też starsze zespoły, takie jak The Cure, Pet Shop Boys i Dire Straits, a ostatnio bardzo interesuję się muzyką latynoską. Jeśli chodzi o polską scenę muzyczną, to moją ulubioną polską piosenką jest „Jolka, Jolka” Budki Suflera. Kiedy pierwszy raz jej słuchasz, od razu rozpoznajesz, że to klasyka, przypomina mi The Scorpions!
Najfajniejsze miejsce, w jakim żyłeś i pracowałeś
Jednym z miejsc, które najbardziej mnie zaskoczyło, był Bangladesz. Pracowałem tam przez nieco ponad sześć miesięcy w 2018 r. Podczas gdy kraj wciąż się rozwija, a infrastruktura nie jest jeszcze doskonała, mieszkańcy Bangladeszu są niesamowicie hojni i życzliwi. Tak bardzo, że natychmiast sprawią, że czujesz się tam jak we własnym domu.
Są też bardzo pracowici, zdeterminowani i postępowi dzięki nowym technologiom. Jestem pewien, że wraz z poprawą poziomu wykształcenia w przyszłości dużo usłyszymy o tym kraju.
Twój biznesowy idol
Myślę, że prawdopodobnie jest to mój ojciec, który w wieku 42 lat z niczego zbudował małą, ale świetnie prosperującą i odnoszącą sukcesy firmę ubezpieczeniową zatrudniającą ok. 10 pracowników. Chociaż może nie być szczególnie odnoszącym sukcesy biznesmenem w wąskim tego słowa znaczeniu, jego przykład był dla mnie inspiracją z wielu powodów. Po pierwsze, pokazał mi, że postawa połączona z ciężką pracą, wielokrotnie przebije edukację na najwyższym poziomie. Po drugie, ucząc mnie, że największą przeszkodą między tobą a celami, jakie sobie założyłeś, są wymówki, które sztucznie konstruujesz i sobie wmawiasz. Po trzecie, udowadniając mi, że każdy popełnia błędy, ale po burzy wychodzi słońce. Bez względu na to, ile masz lat i co przyniosło ci miejsce, w którym jesteś dzisiaj, jeśli jesteś wystarczająco zdyscyplinowany i zmotywowany, zawsze jest druga szansa.
Najbardziej inspirujące doświadczenie
Uruchamiałem Glovo w Rumunii. Dopiero zaczynaliśmy działalność i rozpaczliwie potrzebowaliśmy kurierów. Jednak nadal byliśmy totalnie nieznaną firmą, więc nie było łatwo przekonać ludzi, żeby do nas dołączyli. Pewnego dnia przez drzwi naszego biura wszedł mężczyzna; zapamiętam go na zawsze. Miał niepełnosprawność, która utrudniała mu przyjęcie na inne główne stanowiska. Powiedział, że został odrzucony już w wielu rekrutacjach i zapytał, czy damy mu szansę. W tym momencie oboje walczyliśmy – tak naprawdę obaj daliśmy sobie szansę. W każdym razie ten człowiek zaczął z nami współpracować, a z czasem dostarczył setki zamówień w ciągu wielu miesięcy współpracy, otrzymując po drodze bardzo dużo pochwał od klientów i partnerów. To otworzyło mi oczy. Uświadomiłem sobie, że budujemy coś, co z czasem stworzy wiele możliwości i szans na rozwój nie tylko dla dużych firm, ale także dla osób fizycznych i małych przedsiębiorców.
Więcej możesz przeczytać w 5/2021 (68) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.