Agile w HR pozwala na sprawniejsze pozyskiwanie talentów w erze cyfrowej

Agile świetnie sprawdza się w HR / Fot. Campaign C
Agile świetnie sprawdza się w HR / Fot. Campaign Creators, Unsplash.com
Agile coraz częściej odgrywa rolę w takich obszarach jak rekrutacja, rozwój i zatrzymanie pracowników w firmie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Choć pierwotnie ta metoda została stworzona z myślą o branży oprogramowania, by usprawnić rozwój przy jednoczesnym ulepszaniu produktu, Agile trafia w ostatnich latach również do innych sektorów rynku. Okazuje się, że to świetny sposób na zarządzanie projektami i usprawnianie pracy zespołowej. 

HR to kolejna branża, która może skorzystać z założeń Agile. – Pomagamy zrozumieć czym jest, a czym nie jest zwinność w HR – mówi Marcin Olszewski, pierwszy w Polsce akredytowany facylitator Agile People (Agility in HR) i współautor kursu e-learningowego HR Masterclazz opracowanego przez No Fluff Jobs.

Sprawdź: Jessica Biel

W jaki sposób działy HR mogą zastosować Agile w pracy? Jak zacząć odchodzić od tradycyjnych rozwiązań, które przestają się sprawdzać w coraz szybciej zmieniającym się otoczeniu biznesowym?

Agile w HR wprowadza powiew świeżości

W erze cyfrowej mamy do czynienia ze zróżnicowaną siłą roboczą i czwartą rewolucją przemysłową, napędzaną przez technologie. Agile kładzie nacisk na szybkie cykle informacji zwrotnych, obsługę klienta oraz przyrostowy rozwój. Zapewnia metody wdrażania zmian w najbardziej efektywny sposób - także w segmencie HR.

W obecnych czasach działy HR dynamicznie rozwijających się firm przechodzą na "zwinne rekrutacje" i ogólnie - zwinny HR. Specjaliści ds. rekrutacji stawiają na szybki model zachęcający pracowników i kandydatów do pracy na niemal natychmiastowe przekazywanie informacji zwrotnych. 

E-learningowy kurs HR "HR Masterclazz" to bardzo merytoryczny materiał, gdzie kilku ekspertów z branży HR tłumaczy, jak Agile sprawdza się w HR i dlaczego firmy powinny postawić właśnie na taki sposób pracy. Praca w duchu Agile sprawia, że zyskujemy większą sprawność organizacyjną, która jest niezbędna w obecnych czasach, gdy konkurenci rozwijają się w superszybkim tempie. - Każda lekcja to teoria poparta praktyką. Prezentujemy sprawdzone narzędzia HR oraz odpowiedzi na często niełatwe pytania – tłumaczy Marcin Olszewski. 

Sprawdzone praktyki Agile w HR

Agile to szereg narzędzi i technik, które możemy stosować w HR. Należą do niech przede wszystkim Scrum, zapewniający ramy dla szybszego rozwoju projektów, a także Kanban, czyli metoda zarządzania przepływem pracy poprzez proces spopularyzowany w Lean Six Sigma. 

Zobacz: Ronaldo Coca-Cola

Wykorzystanie tych narzędzi w HR znajduje świetne zastosowanie zarówno dla małych, jak i dużych działów HR. - Zwinna rekrutacja i zwinne cele to jedne z elementów Agile HR i tu właśnie warto układać sobie pracę przy wykorzystaniu Scrum lub Kanban - zauważa Mateusz Czarnecki, trener i coach w AgileFor.HR, a także współautor kursu e-learningowego No Fluff Jobs HR Masterclazz.

Oto korzyści zapewniane przez Agile w HR:

1. Praca w cząstkach - łatwiej i sprawniej osiągaj rezultaty

Duże projekty potrafią być przytłaczające. Agile pozwala je wygodnie i w sposób zorganizowany podzielić na mniejsze części i segmenty. Następnie możemy sprawnie rozdzielić pracę w zespole. Przykładowo jeśli stoimy przed rekrutacją 20 nowych pracowników, jest to doskonały projekt dla Agile'a. 

2. Zwiększona wydajność

Agile wprowadza świetny podział pracy i zmniejsza ilość tzw. odpadków w procesie zarządzania projektem. Wszystko, co robimy, powstaje w wyniku jasnych zasad i dzięki temu zespoły mogą liczyć na zwiększoną wydajność. Często mając do dyspozycji te same zasoby, co wcześniej, po wprowadzeniu zasad Agile zaczniemy realizować więcej zadań i w krótszym czasie. 

3. Szybsze dostarczanie wartości

W Agile dużo uwagi przywiązuje się planowaniu. Zespół dokładnie wie, jak stawiać kolejne kroki i co jest potrzebne, by zapewniać postęp w pracach. Zaplanuj, opracuj, ukończ, przetestuj i wydaj - oto skrócona kolejność Agile'a w HR. I wszystko odbywa się w tzw. sprintach, czyli konkretnych etapach reprezentujących poszczególne fazy projektu. Procesy te są powtarzane i ulepszane dzięki natychmiastowej informacji zwrotnej od zaangażowanych w projekt osób.

Osoby pracujące w HR mogą zdecydować się na wdrożenie zasad Agile. Jednocześnie na rynku pojawił się już pierwszy polski kurs e-learningowy HR Masterclazz, stawiający m.in. na Agile w HR, co sprawia, że przyswojenie odpowiedniej wiedzy nie stanowi już problemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ