środowisko
zobacz inne tematyKoniec z jednorazówkami w sklepach. UE ostro walczy z plastikiem
Unia Europejska wprowadza przełomowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Nowe przepisy, będące częścią Europejskiego Zielonego Ładu, mają na celu zmniejszenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu. W 2030 roku wszystkie opakowania w UE mają nadawać się do recyklingu w sposób ekonomicznie opłacalny, a w życie wchodzi szereg zakazów dotyczących niektórych rodzajów opakowań.
Rituals Cosmetics pokazuje, jak dbać o planetę. Firma zaoszczędziła ogromne ilości wody i tony materiałów
Rituals Cosmetics nie ustaje w swoich wysiłkach na rzecz zrównoważonej przyszłości. W najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju marka podsumowuje szereg osiągnięć z 2023 roku – dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firma sukcesywnie zmniejsza emisję CO₂ redukując tym samym swój ślad węglowy. Zgodnie z przyjętym zobowiązaniem, do 2050 r. Rituals Cosmetics osiągnie zerową emisję netto.
Ribes Technologies przeznaczy pozyskane 1 mln euro na technologię ograniczającą pestycydy w sadownictwie
Polski startup Ribes Technologies ukończył prace nad technologią precyzyjnego sadownictwa, która pozwala ograniczyć zużycie pestycydów o 50%. Dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 1 miliona euro z programu PROW, zespół Ribes stworzył kompleksowe rozwiązanie SaaS i HaaS, które nie tylko wspiera Zielony Ład, ale także przynosi sadownikom wymierne korzyści finansowe i środowiskowe.
Liderzy zielonych zmian
W tym roku udział węgla w polskim miksie energetycznym skurczył się o ok. 14 proc., osiągając najniższy poziom w historii. Mimo to pod względem emisyjności Polska jest wciąż na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Na szczęście zielona rewolucja postępuje też nad Wisłą.
Firmowy magnes na talenty, czyli rewolucja zielonych kołnierzyków
ESG staje się narzędziem ułatwiającym firmom pozyskiwanie nowych talentów i zatrzymywanie tych, które są już na pokładzie. Specjaliści od rynku pracy mówią wręcz o „rewolucji zielonych kołnierzyków”.
Europa będzie wolna od rtęci. Plomby i lampy z tym pierwiastkiem zostaną zakazane
W większości państw członkowskich UE od 1 stycznia 2025 r. zakazane zostanie stosowanie i eksport plomb z rtęcią. Najpóźniej do 2027 r. kraje należące do Unii muszą zaprzestać także produkcji, importu i eksportu niektórych lamp z rtęcią.
Kampania #PlantHealth4Life wróciła! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrowia roślin, bioróżnorodności oraz gospodarki
Celem #PlantHealth4Life jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro. Głównym jej hasłem jest wezwanie: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.
Go green
Ekologia jest dzisiaj na topie. Firma, która nie ogłosi, że dostrzega problemy środowiska, ryzykuje utratą dobrego wizerunku, a tym samym odpływem klientów. Nie wystarczy już tylko mówić o ochronie środowiska, posadzić kilka drzew z okazji Dnia Ziemi czy przyjechać do pracy autobusem w Dniu Bez Samochodu.
Technologie klimatyczne, które będą skuteczne szybko – a nie 20 lat później. Czy to możliwe?
Brytyjski fundusz ETF Partners pozyskał 285 mln euro na inwestycje w startupy z branży Climate Tech. Poprzeczka jest jednak zawieszona znaczenie wyżej niż do tej pory – innowacyjne spółki muszą opracować takie rozwiązania, które będą przynosić efekty już teraz.
Polska tonie w tanim plastiku z Rosji. Każdego roku płacimy 2 mld zł kary
4 mln ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
Artyści i biznes razem dla planety
Współczesny biznes nie może być oderwany od kontekstu społecznego – mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicomu, współinicjator inicjatywy PlayFair, w ramach której opublikowano właśnie premierowy raport dotyczący międzysektorowego spojrzenia na zrównoważony rozwój.
Zielone strony biznesu. ESG, czyli warto być przyzwoitym
O wyzwaniach, jakie przed biznesem stawia coraz szerszy wymóg raportowania ESG, mówią Magdalena Obłoza i Oskar Kulik, eksperci ds. CSR i zrównoważonych finansów Banku BNP Paribas.
Zielone strony biznesu. Nie bój się ESG!
Już niedługo nie tylko giełdowe spółki będą musiały wykazać, że działają w zrównoważony sposób, dbając o środowisko czy społeczność lokalną. Tajemniczy wciąż dla wielu skrót „ESG” oznacza, że tysiące przedsiębiorców będzie musiało spełnić dodatkowe wymagania. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Mnożenie przez zero może się opłacać
Głośno mówi się na świecie o potrzebie wdrożenia rozwiązań prowadzących do gospodarki zeroemisyjnej. Coraz ważniejszy w tej dyskusji staje się głos branży nieruchomości. Dlaczego? Bo aż 40 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzi z tego sektora.
Innowacyjny projekt LEGO. "Ten prototyp pokazuje, jaki wykonaliśmy postęp"
Grupa LEGO zaprezentowała prototyp klocka LEGO wykonanego z plastiku pochodzącego z recyklingu. To kolejny krok na drodze do wytwarzania produktów z ekologicznych materiałów. Pierwszy klocek wyprodukowany z materiału pochodzącego z recyklingu plastiku PET z wyrzuconych butelek spełnia surowe wymagania firmy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.
U progu zielonej rewolucji. Perspektywy sektora OZE w Polsce na tle globalnych trendów
Odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejsze dla globalnej gospodarki i wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie „zielonej rewolucji”. Najnowszy raport ekonomistów Banku Pekao kompleksowo podejmuje temat transformacji polskiej gospodarki w kierunku źródeł odnawialnych, przedstawiając jej perspektywy na tle trendów światowych i regionalnych.
Nawet 25 lat więzienia za działania przeciwko środowisku. Minister chce zmiany prawa
Jacek Ozdoba - wiceminister klimatu i środowiska - zdradził w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że resort pracuje nad projektem zaostrzającym kary za działania przeciwko środowisku. Winnym może grozić nawet 25 lat więzienia.