Zrównoważony rozwój na pierwszym planie – jak firmy zdobywają zaufanie klientów?

Zrównoważony rozwój na pierwszym planie – jak firmy zdobywają zaufanie klientów?
60 proc. polskich konsumentów oczekuje większej aktywności firm w komunikowaniu działań proekologicznych. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej to klarowne inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem budują wiarygodność przedsiębiorstw – wynika z badania Circular Voice*. 7 stycznia ruszyła VIII edycja konkursu Stena Circular Economy Award (SCEA), nagradzającego liderów gospodarki obiegu zamkniętego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Postawy Polaków wobec recyklingu zmieniają się. Według badania Circular Voice 35 proc. respondentów kupuje produkty z drugiej ręki, a 53 proc. przyznaje, że czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany klimatyczne czy wojna, wpłynęły na ich podejście do recyklingu.

VIII edycja konkursu SCEA

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego to okazja dla firm, start-upów i studentów do prezentacji działań proekologicznych oraz inspirowania innych. "Konsumenci oczekują od firm transparentności i działań na rzecz środowiska. Projekty nagradzane w SCEA pokazują, że gospodarka cyrkularna mocno konkuruje z tradycyjnym, linearnym modelem" – mówi Aleksandra Surdykowska, dyrektor marketingu i ESG w Stena Recycling.

Gospodarka cyrkularna w praktyce

Firmy widzą potencjał odpadów jako surowców i rozwijają nowe modele biznesowe, np. produkt jako usługa. To właśnie w GOZ zmiany obejmują cały łańcuch wartości, od projektowania po minimalizację zasobów.

Kategorie konkursowe

W VIII edycji konkursu można zgłaszać działania w czterech kategoriach:

1. Przedsiębiorstwa wdrażające rozwiązania GOZ na rynku polskim.

2. Firmy wdrażające rozwiązania GOZ na rynku innym niż polski.

3. Start-upy, które wdrażają rozwiązania oparte na założeniach gospodarki obiegu zamkniętego na rynku polskim.

4. Studenci - kategoria skierowana do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy mają pomysł na wdrożenie rozwiązań lub promocję GOZ w biznesie i społeczeństwie na rynku polskim. Od tej edycji można zgłosić także swoją pracę dyplomową na temat gospodarki cyrkularnej.

Terminy i nagrody

  • Start zgłoszeń: 7 stycznia 2025 r.
  • Koniec zgłoszeń: 16 lutego 2025 r.

Nagrodami w konkursie są:

  • dla firm i startupów: tytuł Lidera GOZ oraz promocja zwycięskiej praktyki,
  • dla studentów: nagroda finansowa w wysokości 7000 zł.

Zgłoszenia można składać na stronie: stenarecycling.com/scea

Zgłoszenia oceni Jury, w którego skład wchodzą ekspertki oraz eksperci z obszaru gospodarki cyrkularnej oraz zrównoważonego rozwoju: Małgorzata Greszta z Kampanii 17. Celów, Piotr Bruździak ze Stena Recycling Polska, prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego i Instytutu Innowacyjnej Gospodarki, Michał Mikołajczyk z "REKOPOL" Organizacji Odzysku Opakowań, Michał Dąbrowski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Paulina Górska, ekoaktywistka, influencerka i blogerka (www.paulinagorska.com), Agnieszka Zielińska ze Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, Piotr Wachowiak ze Szkoły Głównej Handlowej, Agnieszka Sznyk z Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, Agata Rudnicka z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

------------------------------

*O badaniu Circular Voice:

W badaniu Circular Voice 2024 przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie Stena Recycling wzięło udział 5000 konsumentów w wieku 18-65 lat ze Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Polski. W Polsce, w badaniu uczestniczyło 1000 konsumentów. Pełny raport pod linkiem Circular Voice 2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ