Innowacyjny projekt LEGO. "Ten prototyp pokazuje, jaki wykonaliśmy postęp"

Klocki LEGO
Fot. materiały prasowe
Grupa LEGO zaprezentowała prototyp klocka LEGO wykonanego z plastiku pochodzącego z recyklingu. To kolejny krok na drodze do wytwarzania produktów z ekologicznych materiałów. Pierwszy klocek wyprodukowany z materiału pochodzącego z recyklingu plastiku PET z wyrzuconych butelek spełnia surowe wymagania firmy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zespół ponad 150 osób pracuje nad znalezieniem zrównoważonych rozwiązań dla produktów LEGO. W ciągu ostatnich trzech lat naukowcy i inżynierowie przetestowali ponad 250 rodzajów materiałów bazujących na PET i setki innych tworzyw sztucznych. W wyniku ich pracy powstał prototyp, który spełnia wymagania dotyczące jakości, bezpieczeństwa i zabawy - w tym dobrego dopasowania do innych elementów.

– Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest ponowne przyjrzenie się wykorzystywanym materiałom i unowocześnianie nowych, które są równie trwałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze dotychczasowe klocki – i pasują do elementów LEGO wyprodukowanych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postęp, jaki zrobiliśmy - mówi Tim Brooks, wiceprezes ds. odpowiedzialności za środowisko w Grupie LEGO.

Minie trochę czasu, zanim klocki wykonane z materiału z recyklingu pojawią się w zestawach LEGO. Zespół będzie kontynuował testowanie i rozwijanie materiału PET, zanim podejmie decyzję o przejściu do fazy pilotażowej produkcji. Szacuje się, że kolejna faza testów potrwa co najmniej rok.

Prototyp jest wykonany z przetworzonego plastiku PET, pochodzącego od dostawców ze Stanów Zjednoczonych, którzy w celu zapewnienia jakości materiału stosują procesy zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Przeciętnie z litrowej butelki PET pozyskuje się ilość surowca wystarczającą na wyprodukowanie dziesięciu klocków LEGO 2 x 4.

Droga ku zrównoważonym produktom

Oczekująca na opatentowanie formuła materiału zwiększa trwałość PET, dzięki czemu jest wystarczająco wytrzymała, aby zrobić z niej klocki LEGO. Innowacyjny proces wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną technologię, aby połączyć zrecyklingowany PET ze wzmacniającymi dodatkami.

Prototypowy klocek z recyklingu jest najnowszym osiągnięciem, dzięki któremu produkty Grupy LEGO będą bardziej zrównoważone. W 2020 roku firma ogłosiła, że rozpocznie usuwanie plastiku jednorazowego użytku z zestawów. W 2018 roku rozpoczęto produkcję elementów z biopolietylenu (bio-PE), wytwarzanego z trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób zrównoważony. Wiele zestawów LEGO zawiera elementy wykonane z tego materiału, który idealnie nadaje się do tworzenia mniejszych, bardziej miękkich elementów, takich jak drzewa, gałęzie, liście i akcesoria do minifigurek. Bio-PE nie nadaje się obecnie do tworzenia twardszych, mocniejszych elementów, takich jak kultowe klocki LEGO.

Tim Brooks podkreślił, że Grupa LEGO jest zaangażowana w budowanie zrównoważonej przyszłości dla następnych pokoleń. – Chcemy, aby nasze produkty miały pozytywny wpływ na naszą planetę, nie tylko dzięki zabawie, którą inspirują, ale także materiałom, z których korzystamy. Przed nami jeszcze długa droga, ale jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie czynimy – tłumaczy.

Grupa LEGO zainwestuje do 400 mln USD do 2022 roku, aby przyspieszyć realizację swoich ambitnych planów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ