Ribes Technologies przeznaczy pozyskane 1 mln euro na technologię ograniczającą pestycydy w sadownictwie

Łukasz Kopiński,
Łukasz Kopiński, CEO Ribes Technologies. / fot. mat. pras.
Polski startup Ribes Technologies ukończył prace nad technologią precyzyjnego sadownictwa, która pozwala ograniczyć zużycie pestycydów o 50%. Dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 1 miliona euro z programu PROW, zespół Ribes stworzył kompleksowe rozwiązanie SaaS i HaaS, które nie tylko wspiera Zielony Ład, ale także przynosi sadownikom wymierne korzyści finansowe i środowiskowe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Jako właściciel plantacji porzeczek widziałem, jak duży problem stanowią pestycydy – zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska. Chcieliśmy znaleźć rozwiązanie, które uczyni sadownictwo bardziej zrównoważonym – powiedział dr inż. Łukasz Kopiński, CEO Ribes Technologies.

Dr inż. Łukasz Kopiński posiada gospodarstwo rodzinne, na którym uprawia 40 ha porzeczek. Pomysł na technologię wyniknął z doświadczenia w prowadzeniu plantacji oraz pracy jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Technologia, która wyznacza nowe standardy

Rozwiązanie Ribes Technologies punktowo opryskuje rośliny, które za pomocą modułu wizyjnego są zakwalifikowane jako chore (porażone szkodnikami lub chorobami grzybowymi). Tam, gdzie kamery nie zarejestrują chorób, chemia nie jest stosowana.

Opracowany przez Ribes system składa się z pięciu zaawansowanych modułów:

  1. Cyfrowo-feromonowe pułapki monitorujące obecność szkodników i przesyłające dane w czasie rzeczywistym.

  2. Autonomiczny pojazd ISIDORE – lekki, elektryczny robot poruszający się po polu, bez emisji spalin.

  3. Moduł wizyjny oparty na AI, który identyfikuje szkodniki z precyzją niespotykaną dotychczas w rolnictwie.

  4. Dwustronny moduł opryskujący, który punktowo aplikuje środki tylko tam, gdzie są potrzebne.

  5. Model predykcyjny, analizujący dane środowiskowe i geolokalizacyjne, aby prognozować i optymalizować opryski.

– Hardware to za mało. Dlatego stworzyliśmy model predykcyjny, który jest pierwszym tego typu rozwiązaniem analitycznym w opryskiwaniu upraw –mówi Miron Marczuk, CTO Ribes Technologies.

ISIDORE, autonomiczny pojazd Ribes

Innowacja w praktyce

ISIDORE, autonomiczny pojazd Ribes, został zaprojektowany z myślą o pracy w sadach owocowych i na plantacjach warzyw. Jego niebieski kolor – niewidoczny dla owadów – oraz wąskie opony sprawiają, że jest idealnym narzędziem do precyzyjnej detekcji i zwalczania szkodników. Dzięki sztucznej inteligencji i technologii RTK pojazd osiąga precyzję działania na poziomie 2 cm.

Technologia Ribes nie tylko ogranicza zużycie pestycydów, ale także przyczynia się do ochrony gleby i wód gruntowych, jednocześnie zwiększając plony. System działa w modelu subskrypcyjnym, co czyni go dostępnym zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw.

Plany na przyszłość

Ribes Technologies, wspierane przez konsorcjum, w tym Politechnikę Krakowską, już teraz szuka inwestora, aby skalować produkcję i sprzedaż swojego rozwiązania. – Nasza technologia ma potencjał, aby zmienić sposób, w jaki produkujemy żywność w Europie i na świecie – podkreśla Kopiński.

Wiemy, jak pokonać suszę. Co rozwija startup Artagro?

Wiemy, jak pokonać suszę. Co rozwija startup Artagro?

Polska firma Artagro stworzyła technologię, która skutecznie walczy z suszą. Hydrożele AgroNanoGel ratują i przedłużają życie roślin. Pomagają rolnikom w uprawach narażonych na pustynnienie, miastom w zazielenieniu betonowych przestrzeni, a krajom globalnego Południa zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ