Nawet 25 lat więzienia za działania przeciwko środowisku. Minister chce zmiany prawa

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Jacek Ozdoba - wiceminister klimatu i środowiska - zdradził w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że resort pracuje nad projektem zaostrzającym kary za działania przeciwko środowisku. Winnym może grozić nawet 25 lat więzienia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Zgodnie z założeniami projektu najsurowszą karę 25 lat pozbawienia wolności mógłby ponieść np. prezes firmy, który osobiście zdecydowałby o zrzucie rakotwórczych nieczystości do lokalnego jeziorka, w którym kąpią się ludzie - wytłumaczył na Twitterze Jacek Ozdoba. Wcześniej, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdził, że czas skończyć z pokutującym mitem, jakoby działania przeciwko środowisku miały być mniej istotną przestępczością.

"DGP" zauważa, że choć obecnie maksymalna sankcja za tego typu działania to 12 lat pozbawienia wolności, to najczęściej kończy się na sądowych wyrokach w zawieszeniu.

Wyższa kara za śmiecenie

Resort chciałby również podwyższenia kary finansowej za śmiecenie. Maksymalna sankcja ma zostać podniesiona z 500 zł do 5 tys. zł, rozważana jest również dodatkowa kara - sprzątanie.

Sprawdź też coś na inny temat: Gal Gadot

ZOBACZ RÓWNIEŻ