Sieć Badawcza Łukasiewicz
zobacz inne tematyJak biznes powinien rozmawiać z nauką? Wywiad z Andrzejem Dybczyńskim
Jak przedsiębiorcy powinni mówić do naukowców, żeby ich nie spłoszyć? Po swojemu. Ważne, by biznes opowiadał o swoich problemach, kosztach i zyskach, bo tylko wtedy naukowcy mogą zaproponować efektywny model współpracy - tłumaczy Andrzej Dybczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Czy z naukowca da się zrobić biznesmena? Wywiad z Magdaleną Bohusz-Boguszewską
Czy z naukowca da się zrobić biznesmena? W Akceleratorze Łukasiewicza trochę nie o to chodzi - nam zależy na tym, by uświadomić naukowcom, gdzie są ich braki i w jaki sposób mogą nad nimi pracować - tłumaczy Magdalena Bohusz-Boguszewska, dyrektor Departamentu Komercjalizacji w Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Tworzyć projekty, które zmienią świat. Relacja z Innovatorium Łukasiewicza
Innovatorium Łukasiewicza to przede wszystkim spotkanie nauki i biznesu. Już po raz trzeci wzięli w nim udział kluczowi menadżerowie, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.
Tworzyć projekty, które zmienią świat. Trzecie Innovatorium Łukasiewicza
„Roczny budżet Łukasiewicza to 1,6 miliarda złotych. Aż 80% tych funduszy pozyskujemy od biznesu oraz z programów badawczych. Potwierdza to, że Łukasiewicz pracuje z biznesem, a biznes docenia to co robimy” – powiedział prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Andrzej Dybczyński inaugurując w Poznaniu trzecie Innovatorium Łukasiewicza – największe wydarzenie B+R w Polsce.
Idealny świat innowacji, czyli w poszukiwaniu jednorożców, wielbłądów i karaluchów
Jeszcze do niedawna startupy marzyły przede wszystkim o miliardowej wycenie. Dziś pożądana jest umiejętność funkcjonowania przy ograniczonych zasobach i przetrwanie kolejnych kryzysów. Jak w trudnej sytuacji rynkowej budować efektywny ekosystem innowacji?
Piotr Dardziński zrezygnował z funkcji prezesa Centrum Łukasiewcza [TYLKO U NAS]
Wczoraj, 14 lutego, Piotr Dardziński zrezygnował z funkcji prezes Centrum Łukasiewicz - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Znamy już nazwisko nowego prezesa - to Andrzej Dybczyński, dotychczasowy kierownik Łukasiewicz – PORT.
Jak zrobić prezesa z naukowca [WYWIAD]
Nauka może iść w parze z biznesem. Najpierw trzeba jednak zmienić obraz polskiej nauki. Z Agnieszką Jasińską-Kołodziej rozmawiał Cezary Szczepański.
Dlaczego w innowacjach wciąż jest mniej kobiet niż mężczyzn? [WYWIAD]
Rozmowa z dr n. ekon. Anną Gawrońską z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego oraz dr n. med. inż. Agatą Kurzyk z Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Dr Jacek Marczak: "Wszystko sprowadza się do budżetu" [WYWIAD]
Dr Jacek Marczak jest liderem Zespołu Badawczego Materiałów Kompozytowych i Powłok w Sieci Badawczej Łukasiewicz-PORT. Wraz z zespołem opracowuje innowacyjne powłoki oblodzeniowe, które mogą stanowić przełom w działaniu m.in. farm wiatrowych. – To naprawdę coś nowego, co jest w stanie zaskoczyć parametrami – przekonuje naukowiec.
Rozważne i niezależne. Kobiety podbijają świat innowacji
Kobiety odnoszą coraz większe sukcesy w badaniach naukowych, zakładają też firmy, które potrafią zamienić ich odkrycia na dobrze prosperujący biznes. Przestają czekać z założonymi rękami, aż mężczyźni zaproszą je do współpracy. Coraz częściej postanawiają działać na własnych warunkach.
Piotr Dardziński: "Polscy innowatorzy kontynuują bogate tradycje rodzimych wynalazców" [WYWIAD]
Ambicją Łukasiewicza jest to, aby polskie talenty rozproszone po zagranicznych ośrodkach naukowych wracały do kraju i by mogły tu prowadzić najbardziej ambitne projekty badawcze - uważa Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Nauka, biznes, państwo. Ranking najlepszych polskich wynalazców 2022
W naszym kraju nie brakuje innowacyjnych pomysłów, tylko czy potrafimy je wprowadzić w życie? Barier wciąż jest mnóstwo, jednak naukowcy się nie poddają. Jeśli nauka zacznie bliżej współpracować z przemysłem i biznesem, będziemy na najlepszej drodze, by dogonić – a w wielu dziedzinach nawet wyprzedzić – Zachód.
Od pomysłu do biznesu. Jak komercjalizować projekty?
Każdy startupowiec w pewnym momencie staje przed wyzwaniem komercjalizacji swojej wizji. Choć oczywiście nie jest to proste, polskich przełomowych technologii – co ważne, uzasadnionych biznesowo - jest na rynku coraz więcej.
Czas sięgnąć po horyzont – Horyzont Europa
Pieniądze na badania i rozwój są, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Przepisem na to jak je pozyskać podzielili się uczestnicy panelu: „Finansowanie B+R z Horyzontu Europa: fakty i mity" na tegorocznym Innovatorium Łukasiewicza w Poznaniu.
"Biznes coraz bardziej nam ufa!". Naukowcy o współpracy z przedsiębiorcami [VIDEO]
Biznes coraz chętniej rozmawia z nauką, ale wciąż Polska stoi przed wieloma wyzwaniami - taką tezę stawiają uznani polscy naukowcy. Wywiady z przedstawicielami Sieci Badawczej Łukasiewicz, naukowcami, jak również przedstawicielami świata biznesu odbyły się podczas Innovatorium Łukasiewicza w Poznaniu.
W służbie nauki i biznesu
Współpraca na linii nauka–biznes układa się coraz lepiej, choć nasz kraj wciąż stoi przed licznymi wyzwaniami – to wniosek z największego spotkania nauki i biznesu w Polsce, które odbyło się na początku czerwca w Poznaniu. Innovatorium Łukasiewicza ściągnęło do Poznania blisko 1200 uczestników.
Powstanie „Indeks Łukasiewicza”. Zmiany na Giełdzie Papierów Wartościowych
Sieć Badawcza Łukasiewicz i Giełda Papierów Wartościowych podjęły wspólpracę w celu rozwoju innowacyjności polskich firm. W tym celu powstanie m.in. specjalny indeks giełdowy.
Kolejny krok do polskiego samochodu elektrycznego. Jest umowa w sprawie rozwoju technologii
ElectroMobility Poland, Polska Grupa Motoryzacyjna oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały list intencyjny dotyczący bliskiej współpracy. Chcą zaangażować jak największą liczbę rodzimych przedsiębiorców do łańcucha dostaw Izery – marki polskich samochodów elektrycznych. Planują także wykorzystanie potencjału Sieci Badawczej Łukasiewicz w opracowaniu technologii do pojazdu.