Tworzyć projekty, które zmienią świat. Relacja z Innovatorium Łukasiewicza

CerMAXmet - wyróżnieni podczas Demo Day
CerMAXmet - wyróżnieni podczas Demo Day, fot. materiały prasowe
Innovatorium Łukasiewicza to przede wszystkim spotkanie nauki i biznesu. Już po raz trzeci wzięli w nim udział kluczowi menadżerowie, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów. - Łukasiewicz pracuje z biznesem, a biznes docenia to, co robimy – mówi Andrzej Dybczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Innovatorium Łukasiewicza to największe wydarzenie B+R w Polsce. Tegoroczną edycję imprezy po raz kolejny zorganizowano w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na uczestników wydarzenia czekały cztery sceny, a na nich dyskusje o najważniejszych kwestiach związanych z rozwojem firm oraz prezentacje innowacji stworzonych przez naukowców dla biznesu. Wystąpienia i dyskusje skupiały się na potencjale badawczo-rozwojowym polskiej nauki i biznesu. Tematem przewodnim było finansowanie innowacji i model prowadzenia działań B+R, a także mikroelektronika, transport (zwłaszcza rozwój kolei), nowe technologie energetyczne i zielona transformacja. - Zależy nam na tym, żeby zbliżyć naukę do biznesu. Chcemy współpracować, nie chcemy żyć w świecie fikcji, w którym twierdzimy, że uprawiamy świetną naukę, lecz nikt jej nie czyta i nie kupuje – deklaruje Andrzej Dybczyński. - Prezentując to, co Sieć Badawcza Łukasiewicz osiągnęła w ostatnim czasie, zachęcamy do rozmów kolejnych partnerów biznesowych. Panele dyskusyjne w dużym stopniu skupiały się na wyzwaniach przyszłości, dzięki czemu wspólnie z biznesem możemy pracować nad dalszym rozwojem – dodaje Remigiusz Kopoczek, wiceprezes Sieci Badawczej Łukaszewicz.

Specjalny list – który został odczytany przez Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego - skierował do uczestników premier Mateusz Morawiecki. „Od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy ogromny potencjał polskiej nauki i przedsiębiorczości. Jak bowiem uczy doświadczenie, świadoma współpraca między nauką i biznesem skutecznie podnosi nie tylko dynamikę badań, ale też tempo wdrażania innowacji jest najskuteczniejszym napędem rozwoju. Z głębokiego zrozumienia wagi tych zależności powstała Sieć Badawcza Łukasiewicz, jedna z największych w Europie sieci prowadząca prace badawczo-rozwojowe. Jej celem jest dostarczanie polskiej gospodarce rozwiązań w wielu kluczowych obecnie dziedzinach. Temu również służyć ma doroczne Innovatorium Łukasiewicza, w całości poświęcone współpracy w obszarze B+R” – argumentował Prezes Rady Ministrów.

Creme de la creme nauki

Innovatorium Łukasiewicza to nie tylko przemowy, nagrody i dyskusje. W trakcie wydarzenie na Arenie Prezentacji pokazywano innowacje w praktyce. Lasery kaskadowe, biodegradowalne opakowania dla przemysłu spożywczego, napoje bioniczne czy baterie termiczne do inteligentnej amunicji – to tylko niektóre z nich. Łączy je jedno: zostały stworzone we współpracy naukowców z Łukasiewicza z przedsiębiorcami i odpowiadają na ich potrzeby. Kolejną bardzo obleganą sceną był Demo Day. W tym roku zgłosiło się do nas 21 świetnie przygotowanych naukowo zespołów technologicznych. Zgłoszone rozwiązania okazały się absolutnie niepowtarzalne, udowadniając tym samym, iż deeptech w naszym kraju całkiem nieźle się rozwija. Do finału zakwalifikowało się osiem zespołów. Selekcję mieliśmy bardzo surową, dzięki czemu mogę powiedzieć, że ostatecznie wybrane grupy to absolutny creme de la creme – wskazuje Magdalena Bohusz-Boguszewska, dyrektor Departamentu Komercjalizacji w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Ostatecznie kapituła wyróżniła trzy zespoły, które mają największą szansą na komercyjny sukces i znalezienie partnera biznesowego. Po raz pierwszy wyróżnione zespoły otrzymały nagrodę w wysokości 200 tys. zł, które będą mogły przeznaczyć na kontynuowanie prac projektowych.

Pierwszy wyróżniony projekt to CerMAXmet, czyli zespół naukowców z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, który zajmuje się wytwarzaniem faz MAX, czyli nanomateriałów łączących zalety ceramiki i metali oraz produktów do zastosowań w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Drugie wyróżnienie trafiło do zespołu EKOMUSH BIO ISOLATION z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, który opracował lekki i ekologiczny materiał konstrukcyjny z grzybni. Trzecim wyróżnionym zespołem został INDICATO, czyli naukowcy z Łukasiewicz – Polskiego Ośrodku Rozwoju Technologii PORT, którzy opracowali termochromowy wskaźnik wyjścia że stanu głębokiego zamrożenia.

W ramach Demo Day przyznano również nagrodę publiczności, która trafiła do zespołu ANTISTATIC DIRECT PLUS, czyli zespołu z Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, który stworzył innowacyjne powłoki lakierowe, dzięki którym możemy skrócić czas oraz obniżyć koszty malowania.

Wszystkie wyróżnione zespoły deklarowały, że największą wartością wydarzenia są rady i wskazówki dotyczącego tego, jak współpracować ze światem biznesu. - Jak przedsiębiorcy powinni mówić do naukowców, żeby ich nie spłoszyć? Po swojemu. Ważne, by biznes opowiadał o swoich problemach, kosztach i zyskach, bo tylko wtedy naukowcy mogą zaproponować efektywny model współpracy – podsumowuje Andrzej Dybczyński.

Odpowiedzieć na wyzwania

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest obecna w kilkunastu polskich miastach. Tworzy ją 22 instytuty instytutów i blisko 7 tys. Pracowników w tym 4,5 tyś naukowców. Łączny budżet projektów, w które zaangażowane są instytuty Łukasiewicza wynosi 7,5 mld zł.

Jak działa rzucanie wyzwań Sieci? W ciągu 15 dni roboczych od przyjęcia zgłoszenia pracownicy Łukasiewicza bezpłatnie dostarczają propozycję rozwiązania odpowiadającą na potrzeby przedsiębiorców, przedstawiają zespół ekspertów i zaplecze aparaturowe do prowadzenia prac B+R. Jak tłumaczą przedstawiciele organizacji, nawet mniejsze firmy nabierają większej śmiałości, dlatego można zakładać, że współpraca na linii nauka-biznes będzie rozwijać się coraz dynamiczniej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ