restrukturyzacja
zobacz inne tematyCzy restrukturyzacja to cudowne lekarstwo na zadłużenie?
Restrukturyzacja jawi się jako panaceum na problemy finansowe. Jednak rzeczywistość nie jest tak różowa. Ruszająca właśnie akcja edukacyjna „ABC Restrukturyzacji” ma na celu zwiększenie świadomości przedsiębiorców na temat przebiegu i skutków restrukturyzacji.
Restrukturyzacje i upadłości w Polsce. Podsumowanie roku 2023 i prognozy na 2024
ResTrue Raport 2023 potwierdza, że Postępowanie o Zatwierdzenie Układu (PZU) jest bezsprzecznie najchętniej wybieranym przez dłużników rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego w Polsce. Tylko w 2023 roku otwarto 4193 restrukturyzacji, z czego 93% stanowiły PZU. W oparciu o dane statystyczne ilustrujące dynamikę zmian w zakresie wszczynania PZU dokonano analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstw objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym oraz omówiono najczęściej obserwowane problemy praktyczne.
Krajowy Rejestr Zadłużonych nie pomógł
Uruchomiony przed trzema miesiącami Krajowy Rejestr Zadłużonych miał przyspieszyć naprawę firm i ułatwić prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dziś okazuje się, że zamiast usprawniać pracę, system często ją utrudnia. Na nieprawidłowe funkcjonowanie rejestru narzekają zarówno wierzyciele, doradcy restrukturyzacyjni, jak i pracownicy sądów.
Spadła liczba upadłości firm, wzrosła liczba restrukturyzacji. Fatalna sytuacja przewoźników
W pierwszej połowie 2021 r. sądy ogłosiły upadłość wobec 201 firm. 36 proc. z nich było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów już rok przed ogłoszeniem upadłości przez sąd, a w dniu bankructwa 58 proc. Znacznie większa liczba przedsiębiorstw została objęta postępowaniem restrukturyzacyjnym - aż 1064.
Odroczone konsekwencje koronakryzysu. W Polsce otwarto już 1000 restrukturyzacji
Od początku roku do końca czerwca w Polsce otwarto ponad 1000 restrukturyzacji. To absolutny, historyczny rekord. Eksperci spodziewają się, że do końca roku będzie ich nawet 3000.
Ważne zmiany dla firm w restrukturyzacji!
Podpisana przez prezydenta w połowie czerwca ustawa zmienia zasady związane z restrukturyzacją firm. Z jakich możliwości mogą skorzystać firmy?
Firma w problemach. Co z pracownikami? [FELIETON]
Co może lub wręcz powinien zrobić przedsiębiorca, który jest dotknięty skutkami pandemii i myśli o np. postępowaniu restrukturyzacyjnym? Konkretne porady w kontekście zarządzania pracownikami ma Michał Sowiński, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Kiedy je wykorzystać?
Nowe rozwiązanie w polskim prawie, czyli uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, może okazać się zbawieniem dla firm w kryzysie. Mecenas Mateusz Waberski pisze, kiedy można je wykorzystać.
Okiem eksperta. Czy nowa procedura restrukturyzacji rzeczywiście pomogła firmom?
Uproszczona restrukturyzacja, wprowadzona wraz z ustawą z 19 czerwca br. miała z założenia pomóc firmom w wyjściu z największych problemów, jakie wniknęły z koronakryzysu. Czy tak się stało? Oto ocena ekspertki, Małgorzaty Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Czy to dobre narzędzie do ratowania firmy? [ANALIZA]
W najbliższych miesiącach, gdy przestaną działać rządowe mechanizmy pomocowe, może nas czekać fala upadłości przedsiębiorstw. W celu chronienia firm przed upadłością wprowadzono uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (UPR). To obecnie najskuteczniejsze narzędzie restrukturyzacji dla przedsiębiorców - pisze dla mycompanypolska.pl Karol Tatara.
Rośnie liczba restrukturyzacji w polskich firmach. Nowe przepisy zachęciły przedsiębiorców?
W III kwartale br. otwarto 192 postępowania restrukturyzacyjne. Większość z nich to tzw. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, czyli nowe rozwiązanie wprowadzone przez tarczę antykryzysową.
Sieć Textilmarket uratowana? Jest porozumienie z wierzycielami
Spółka TXM, zarządzająca siecią sklepów dyskontowych Textilmarket ma szansę na wyjście z procesu restrukturyzacji. Układ z wierzycielami jest już prawomocny, co umożliwi m.in. przywrócenie notowań akcji spółki na giełdzie.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Jak z niego korzystać?
Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0 i wraz z nią wprowadził nowe narzędzie restrukturyzacji. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne znacznie uławia przedsiębiorcom szybkie i sprawne zawarcie układu z wierzycielami. Przygotowano je specjalnie z myślą o czasie pandemii i spowolnienia gospodarczego.