Nowe technologie

Praca mobilna, czyli tam i teraz

Praca mobilna, czyli tam i teraz

Wprawdzie biuro to nadal centrum niemal każdego przedsiębiorstwa oraz miejsce spotkań jego pracowników i menedżerów, ale w coraz większej liczbie firm można pracować także poza ich siedzibą. Od lat robią to choćby handlowcy, ale teraz dołączają również inni specjaliści. Dzięki szybkiej łączności z internetem i technologiom chmurowym pracownicy mogą działać z niemal każdego miejsca na Ziemi.

Jarosław Horodecki 26.11.2019
Cyfryzacja znosi biznesowe granice

Cyfryzacja znosi biznesowe granice

Większość przedsiębiorców wie, że trzeba się cyfryzować, jednak tego nie robi. Tymczasem to nie jest takie trudne, ale trzeba to robić z głową – mówili uczestnicy debaty „Zwiększanie konkurencyjności Polskich Firm MSP w cyfrowych czasach” zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W chmurze jest bezpieczniej

W chmurze jest bezpieczniej

Bezpieczeństwo danych staje się coraz ważniejszą kwestią dla rosnącej grupy polskich przedsiębiorców. Zbudowanie centrum danych, które dorówna bezpieczeństwem infrastrukturze oferowanej przez dostawców chmurowych, jest poza finansowym zasięgiem znacznej większości firm.

Chrońmy nasze dane

Chrońmy nasze dane

W małej firmie do prowadzenia skutecznego biznesu może wystarczyć leciwy komputer ze starą wersją pakietu biurowego i tanim oprogramowaniem do prowadzenia księgowości. Jednak z czasem pewnie i taki sprzęt zostanie podłączony do internetu. Korzystanie z globalnej sieci daje bowiem ogromne możliwości, ale stwarza równie duże zagrożenia. Jak im zapobiec?

Jak człowiek z maszyną

Jak człowiek z maszyną

Maszyny, które swobodnie rozmawiają z ludźmi, to jedna z najstarszych fantazji science fiction. Ta wizja powoli zaczyna się spełniać. I znajduje coraz szersze zastosowanie w biznesie, który chce działać skuteczniej.

W chmurze bezpieczniej

W chmurze bezpieczniej

Własne firmowe komputery i serwery dają poczucie bezpieczeństwa, ale bywa ono złudne. Wystarczy zwykłe włamanie lub zdarzenie losowe, by stracić ważne dane. To z tego powodu technologie chmurowe pozostają jednym z najważniejszych trendów w sektorze IT. Co więcej, zainteresowanie nimi rośnie także w gronie małych firm.

Jarosław Horodecki 28.10.2019
Jak smart city ułatwi ludziom życie

Jak smart city ułatwi ludziom życie

Choć miasta są domem dla większości ludzi na świecie, to trudno powiedzieć by były to domy wygodne. Zanieczyszczenie, korki i niewystarczający transport publiczny powodują wiele codziennych komplikacji. Mieszkańców przybywa, a społeczeństwa się starzeją. I tu pojawia się idea smart city.

Smart city to biznes

Smart city to biznes

Smart city jest już globalnym megatrendem. Wygoda i bezpieczeństwo mieszkańców ma też konkretny, finansowy wymiar. Jak polskie firmy zarabiają dzięki wdrażaniu inteligentnych rozwiązań dla miast?

Mobilna Europa robi się zielona

Mobilna Europa robi się zielona

Mocne wsparcie dla rozwoju elektromobilności – to wyróżnia kraje Zachodu. Polska na tym tle nadal wypada słabo. Jesteśmy za to zagłębiem producentów baterii.

Agata Rzędowska 25.09.2019
Polska elektromobilna

Polska elektromobilna

Polskie koncerny mocno weszły w elektromobilność. Orlen i Lotos stawiają ładowarki, a także stacje do tankowania wodoru, z kolei Tauron postawił na carsharing. A firmy samochodowe pełną parą przestawiają się na elektryki.

Gigabajty okazji

Gigabajty okazji

Technologii 5G nie można zignorować. I o ile jej wdrożenie to domena wielkich koncernów, to korzyści można mieć i w małym biznesie. Niektóre pomysły, jak wykorzystać 5G, dopiero się rodzą.

Pułapki Big Data

Pułapki Big Data

Powielanie stereotypów, dyskryminacja całych grup społecznych, błędy w klasyfikacji. Popularna w biznesie analiza wielkich zbiorów danych nieumiejętnie wykonywana może nas szybko wyprowadzić na manowce.