Wydanie 11/2023 (98) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 11/2023 (98)

Data publikacji: 30.10.2023

23 najbardziej wpływowych Polaków w AI

Polacy współtworzą ChatGPT oraz pomagali budować słynną kulę MSG w Las Vegas. Uczą roboty malować obrazy, przyspieszą powstawanie nowych leków. W naszym kraju drzemie ogromny potencjał i warto o tym mówić głośno!

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 11/2023 (98)

96

Raporty

Kobiety w finansach. Kariery i bariery

Choć kobiet w branży finansowej jest coraz więcej, ciągle odczuwają one liczne bariery, które utrudniają im awans. Mówią, że najtrudniej jest im łączyć pracę zawodową i życie rodzinne.

97

Raporty

Sprawność i skuteczność w czasach kryzysu

W czasach polikryzysu reakcja państwa i powołanych przez nie instytucji musi być natychmiastowa. Skuteczne zarządzanie w takich okresach wymaga stałego monitorowania rozwoju sytuacji, adaptacji do zmieniających się warunków i decyzyjności kierownictwa. Niezbędna jest ścisła współpraca między wieloma instytucjami publicznymi – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

98

Raporty

Kobiety w finansach. Jak wspierać

Większy udział kobiet w branży finansowej oznacza korzyści społeczne i finansowe. Nie da się go osiągnąć bez realnego wsparcia ze strony państwa i samego biznesu.

99

Raporty

Technologia jest kobietą

Czas skończyć ze stereotypami, a skupić się na umiejętnościach i wiedzy – przekonuje Agata Skowrońska-Domańska, wiceprezes zarządu i CFO w Archicom.

100

Raporty

Siła kobiecego przywództwa

Agnieszka Kłos-Siddiqui, pierwsza Polka i pierwsza kobieta na stanowisku szefowej Provident Polska, wyznacza firmie nie tylko nowy kierunek biznesowy, ale też rewolucjonizuje styl pracy.

102

Moja firma

Bardzo mały biznes, całkiem spore możliwości

Swobodna działalność gospodarcza – bez uciskającego administracyjnego gorsetu – to bardzo sensowne rozwiązanie. Niestety dotyczy to tylko osób, które chcą prowadzić biznes w ograniczonym zakresie. Jak się do tego zabrać?

105

Marka Godna Zaufania

Odpowiedzialność nie tylko za siebie

Zarówno wielkie, jak i małe przedsiębiorstwa, które chcą budować i utrzymać zaufanie klientów, muszą zwracać uwagę na wszystkie elementy swojej działalności. Po wybuchu pandemii COVID-19 i agresji Rosji na Ukrainę wielu przedsiębiorców, szukając nowych źródeł dostaw, musiało na nowo przyjrzeć się, czy ich nowi podwykonawcy, współpracownicy oraz źródła pozyskiwania towarów są godne zaufania.

107

Moja firma

Praca dla kilku minut euforii

Wygrywanie jest niezwykle uzależniające, stale chcesz więcej. Kiedy masz chwilę wytchnienia lub okres bez sukcesów, zaczynasz tęsknić za zwycięstwami. Stajesz na rzęsach, żeby jeszcze raz doświadczyć tych wspaniałych uczuć – mówi Bartosz Zmarzlik, czterokrotny mistrz świata w żużlu.

108

Moja firma

Oblicza różnorodności

Pinkwashing, greenwashing czy rainbowwashing – o oskarżenie o różne „washingi” nietrudno, zwłaszcza w dobie rosnących wymogów regulacyjnych i oczekiwań społecznych. Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas, zdradza, w jaki sposób tworzyć spójną, transparentną i różnorodną organizację.

117

Fajrant

Pierdyliard w rozumie

– Rabbi, ile jest dwa razy dwa? – Mosze, a ty kupujesz czy sprzedajesz? Ten sucharkowy szmonces świetnie pokazuje, że w świecie biznesu i finansów nic wcale nie jest oczywiste.

118

Fajrant

Wojny marek

„Zrzuć Watermana z drugiego piętra i zobacz, że nic mu się nie stanie” – taki slogan reklamowy wymyślił znany producent wiecznych piór. Jego konkurent odpowiedział: „Zrzuć Watermana z drugiego piętra i… kup sobie Parkera”. Wojny marek, służą budowaniu silnej pozycji rynkowej. W gospodarce, jak i w polityce, sprawdza się prosta zasada: „gdzie dwóch się bije, tam każdy z nich korzysta!”.

122

Fajrant

Dlaczego czasem lepiej odpuścić

Rezygnując wcześniej, możesz przeżyć kolejny dzień i dalej walczyć. Możesz dać sobie szansę na pracę nad innym produktem. Ważne, by wiedzieć, kiedy zrezygnować. Najgorszym momentem na podjęcie decyzji jest ten, kiedy mleko się już rozleje.

126

Fajrant

Zbrodnia pod orłami

Sprawców najgłośniejszego napadu na bank w PRL oficjalnie nigdy nie udało się ustalić. Wiele wskazuje na to, że szef gangu przed karą ukrył się… w więzieniu.

130

Fajrant

Giełda Filmów Wartościowych. Forhend, równość, braterstwo

Tegoroczny US Open zapisał się w historii jako pierwszy wielkoszlemowy turniej, w którym już od 50 lat wypłacane są równe premie zarówno dla tenisistów, jak i tenisistek. O słynnym meczu tenisowym rozegranym pomiędzy „szowinistyczną męską świnią i kudłatą feministką” – który nie tylko doprowadził do zrównania wysokości sportowych nagród, ale także realnie zmienił świat – opowiada bardzo ciekawy film „Wojna płci”.

132

Fajrant

Czas na kolor, czas na kalorie

W listopadzie postawmy na kolory i zastosujmy je nawet na zegarkach! Jedzmy rozgrzewające dania w kolorowych, emaliowanych naczyniach, odkrywajmy nowe, oryginalne miejsca, np. klubopiekarnię. A skoro o bułeczkach mowa, torba w kształcie rogalika też poprawi humor.

135

Moja firma

Gambit przedsiębiorcy

Biznes to gra bez końca, ale odbywająca się według ściśle określonych zasad. Bez dobrej strategii o osiągnięcie sukcesu będzie bardzo trudno. Z pomocą przychodzą szachy, które uczą wielu cech, tak ważnych w trakcie rywalizacji z biznesowym konkurentem.

136

Fajrant

Czy elektryczne auta z Chin podbiją Europę

Marki z Chin, dotąd niedoceniane w Europie, teraz zdobywają kolejne rynki Starego Kontynentu. Przybywa ich również w Polsce. Chińczycy przyciągają bowiem klientów już nie tylko ceną, ale też przyzwoitą jakością.

139

Fajrant

Kompakt dobry do wszystkiego

Tablety nie mają ostatnio dobrej prasy – sprzedaż i udział w rynku spada, głównie na korzyść małych laptopów. Jednak to cenowo tablety wygrywają, zwłaszcza kiedy producenci wyposażają je w dodatkowe akcesoria pozwalające z laptopami konkurować.

151

Fajrant

Poza biznesem. Agata Staszak

CEO Syntro.ai z dużym doświadczeniem i niezłym rozeznaniem w startupowym ekosystemie. Od studiów biotechnologicznych do własnej firmy? Agata udowadnia, że to się może udać!

152

Fajrant

Dziejowa sprawiedliwość

Ostatnio moja żona została zaproszona do biznesowego klubu kobiet. Z założenia ma on gromadzić kobiety sukcesu, które coś tam osiągnęły, i wspólnie mają osiągnąć jeszcze więcej.