Na drodze do niezależności energetycznej Grupa ORLEN wybuduje własną tłocznię oleju

orlen obajtek
Fot. mat. pras.
ORLEN Południe – spółka z Grupy ORLEN – podpisała umowę na budowę nowoczesnej tłoczni oleju w Kętrzynie. Ta inwestycja to liczne korzyści dla polskiego przemysłu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2023 (98)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Partner:

Kętrzyn jest jednym z większych miast w województwie warmińsko-mazurskim. Wiele lat temu miejscowość słynęła z cukrowni – sprywatyzowanej w latach 90., a zamkniętej w 2001 r. – która była jednym z największych zakładów pracy w regionie. Teraz na jej terenie powstanie nowoczesna tłocznia oleju. Zakład będzie przerabiał 500 tys. t rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tys. t oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw. 

Inwestycja – dzięki której powstaną nowe miejsca pracy – zapewni rolnikom stabilny popyt na wytwarzany przez nich surowiec i jest inicjatywą Grupy ORLEN. – Napędzamy inne gałęzie gospodarki na zasadzie  partnerstw, które umacniają gospodarczo nasz kraj – deklaruje Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLENU.

Całkowity koszt budowy tłoczni w Kętrzynie wyniesie ok. 850 mln zł. Lokalizacja uwzględnia bardzo duży potencjał rolnictwa w regionie i wysoką dostępność surowca. Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 r., a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 r. – Mamy ambitną strategię rozwoju produkcji biopaliw, która zapewni Grupie ORLEN pozycję regionalnego lidera w tym segmencie. W tym celu inwestujemy w rafinerie w Trzebini, Jedliczu, Płocku oraz Gdańsku, a naszym najnowszym przedsięwzięciem jest budowa własnej tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie, dzięki której będziemy w stanie zagospodarować aż jedną siódmą krajowej produkcji tego surowca – mówi prezes ORLENU.

W skład kompleksu – oprócz tłoczni – wejdą węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem surowców i produktów, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm: Polimex Mostostal SA oraz AB Industry SA.

Głos rolników

Krajowe zbiory rzepaku w 2022 r. przekroczyły 3,5 mln t. Jak deklarują przedstawiciele Grupy ORLEN, inwestycja była w pełni konsultowana z organizacjami rolniczymi. – Sposób kontraktacji musi być z jednej strony korzystny dla Grupy ORLEN, ale z drugiej ma wspierać rolników, gwarantując przewidywalność cenową. Jakiekolwiek wahania nie służą polskiemu rolnictwu – wierdził Daniel Obajtek.

Dlatego rzepak zużywany przez tłocznię do produkcji oleju będzie w pierwszej kolejności nabywany od rodzimych producentów rolnych. Parametry produkowanego oleju pozwolą na jego wykorzystanie w instalacjach w Grupie ORLEN. Głównym odbiorcą będzie ORLEN Południe, który wytwarza biodiesel w swoim zakładzie w Trzebini.

Zapowiedziana inwestycja to jednocześnie nowe perspektywy rozwoju miasta i regionu. Tłocznia da ponad 100 nowych miejsc pracy, a funkcjonowanie zakładu stworzy popyt na dodatkowe usługi, które mogą być świadczone przez lokalnych przedsiębiorców.

Tłocznia w Kętrzynie jest tym samym kolejną inwestycją wzmacniającą współpracę grupy z polskimi rolnikami. Ponadto w rafinerii w Jedliczu powstaje instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, czyli powstającego z produktów niespożywczych (głównie ze słomy). To pierwsza w Polsce i druga tego typu inwestycja w Europie. Jej roczna wydajność wyniesie 25 tys. t bioetanolu. 

To nie koniec

Grupa ORLEN zapowiada, że tłocznia w Kętrzynie nie jest ostatnią tak dużą inwestycją w regionie. – W dłuższej perspektywie planujemy w okolicy budowę małej biorafinerii – dodał Daniel Obajtek.

Dlaczego to takie ważne? Biokomponenty dodawane do benzyny i oleju napędowego pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na ropę naftową, a tym samym wspierają niezależność energetyczną i zwiększają dywersyfikację źródeł pozyskania surowców do produkcji paliw. Ważny jest również efekt środowiskowy – biokomponenty powstają albo z odnawialnych surowców rolniczych, albo umożliwiają zagospodarowanie odpadów takich jak oleje posmażalnicze.

Od stycznia 2024 r. – dwa lata szybciej, niż pierwotnie zapowiadała Grupa ORLEN – na stacjach benzynowych ma być dostępne nowe paliwo E10, czyli benzyna o podwyższonym udziale biokomponentów. 

Wszystkie te działania są elementami strategii ORLEN2030, która przewiduje, że do końca dekady wykorzystanie biododatków w Grupie ORLEN wyniesie ok. 3 mln t rocznie. Na osiągnięcie tego celu koncern zamierza przeznaczyć ponad 15 mld zł. Uzupełnieniem biopaliw będzie biogaz i wytwarzany z niego biometan, które mogą stanowić surowiec do produkcji biopaliw, ale także być wykorzystywane jako samodzielne paliwo, zastępujące gaz ziemny. Do 2030 r. Grupa ORLEN zamierza uzyskać zdolność produkcji 1 mld m sześć. biogazu rocznie, dzięki inwestycjom za ok. 10 mld zł.

Z kolei ORLEN Południe to jeden z wiodących producentów biopaliw i biokomponentów. Od lat spółka konsekwentnie realizuje projekt transformacji w kierunku nowoczesnej biorafinerii. W 2021 r. w zakładzie w Trzebini spółka uruchomiła pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. ORLEN Południe zainwestował również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów. Ponadto spółka zaangażowała się w rozwój technologii wodorowej. W czerwcu 2022 r. w zakładzie w Trzebini uruchomiony został pierwszy hub wodorowy w Polsce, z którego realizowane są dostawy paliwa wodorowego do tankowania autobusów krakowskiej komunikacji miejskiej.

My Company Polska wydanie 11/2023 (98)

Więcej możesz przeczytać w 11/2023 (98) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ