Wydanie 2/2019 (41) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2019 (41)

Data publikacji: 31.01.2019

Kto pożyczy małej firmie?

Mikro i małym przedsiębiorcom nie jest łatwo zdobyć pieniądze na rozwój. Są jednak instytucje, które specjalizują się w organizowaniu takiego finansowania. I dla najmniejszych mają w sumie miliardy złotych.

Krzysztof Orłowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2019 (41)

2

Edytorial

Po pierwsze czytelnik

Kiedy w połowie lat 50. w Kalifornii, a później w Chicago, pojawiły się pierwsze restauracje McDonald’s, nie były one specjalną nowością. Na rynku działało już kilka marek, które sprzedawały „zmotoryzowanym” hamburgery po 15 centów, do tego kosztujące pięć centów mniej szejki.

12

Ludzie

Finanse to ciągły trening

Należąca do Klaudiusza Sytka Grupa Aforti nie zwalnia. W 2018 r. kupiła większościowe udziały w windykacyjnym LifeBelt i rusza dalej na południe Europy. Sytek ma podstawy do ogłoszenia sukcesu, ale woli o nim nie mówić, nawet nie myśleć. Trzeba być pokornym, także w biznesie – twierdzi.

16

Ludzie

Głodni świata

Cel członków Forum Młodych Dyplomatów jest jasny: chcą w przyszłości mieć wpływ na to, co się dzieje na świecie i jaką pozycję zajmuje w nim Polska.

20

Ludzie

Kwartet z silnym postanowieniem

Czterej polscy fizycy – założyciele firmy Fluence – stworzyli supermocny laser, który może służyć do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych czy operacji korekcji oczu. Mają już pierwszych klientów. To przykład naukowców, którzy świetnie odnaleźli się w świecie biznesu.

23

Ludzie

Nie chciała nakręcać konsumpcjonizmu

Agata Frankiewicz należy do pionierów idei upcyklingu w naszym kraju i łączy ją ze swoim biznesem. Odnosi sukcesy, nawet jeśli z początku zbyt różowo oceniła nastawienie polskich konsumentów do produktów z odzysku.

26

Ludzie

Programowanie subatomowe

Działają dopiero od września, a już dołączyli do elitarnego grona partnerów Microsoftu mających za zadanie okiełznać komputery kwantowe. Lecz i bez tego warszawska firma Bohr Technology jest liderem programowania przyszłości.

28

Wywiady

Mamy rok, żeby coś zmienić

To było do przewidzenia: w końcu będziemy musieli ostro rywalizować o pracowników z Ukrainy z innymi państwami. O tym, jak możemy to robić, jak się przygotować na otwarcie rynku niemieckiego na siłę roboczą spoza UE i czy naprawdę jest się czego bać, Alicja Hendler rozmawia z Pawłem Wolniewiczem, kierownikiem operacyjnym ds. cudzoziemców w Work Service.

34

Rynki

Ordnung i swoboda

Niemcy to nasz największy partner biznesowy. Wyspy Brytyjskie to trzeci co do wielkości kierunek rodzimego eksportu. Te duże gospodarki przyciągają mnóstwo Polaków i wielu spogląda właśnie w ich stronę, gdy myśli o założeniu firmy za granicą. Tu kończą się jednak łatwe podobieństwa, a zaczynają spore różnice.

38

Rynki

Polska ofensywa eksportowa

Eksport polskiej żywności do krajów Unii Europejskiej jeszcze nigdy nie był tak duży. Widzi to konkurencja na Zachodzie i czasami ucieka się do nieuczciwych chwytów.

44

Rynki

Rozpędzeni kurierzy

Na mocno rosnącym rynku usług kurierskich przetrwają tylko najsilniejsi, którzy dziś mocno inwestują w automatyzację i narzędzia dla klientów. Mniejsi mogą tego wyścigu nie przetrwać.

60

Finanse

Kto pożyczy małej firmie?

Mikro i małym przedsiębiorcom nie jest łatwo zdobyć pieniądze na rozwój. Są jednak instytucje, które specjalizują się w organizowaniu takiego finansowania. I dla najmniejszych mają w sumie miliardy złotych.

64

Finanse

Liczy się to, co na koncie

W 2019 r. prześcigniemy NewConnect w liczbie emisji. Bo crowdfunding to nie tylko kapitał, ale też społeczność fanów oraz kampania marketingowa – mówi Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund.com, polskiej platformy crowdfundingu udziałowego, w rozmowie z Karoliną Prewęcką.

66

Finanse

Co zrobili, gdy startowali

Spójrzmy, jak niektórzy przedsiębiorcy zdobywali pieniądze na start i rozwój swoich firm. Każdy zrobił to trochę inaczej.

68

Finanse

Mały dla małego

Życie potwierdza, że niewielkim firmom, często niepasującym do sposobów działania dużych faktorów, bardziej jest po drodze z tymi małymi.

71

Finanse

Miliony na przejęcia za granicą

Dzięki pomocy Funduszu Ekspansji Zagranicznej przejęcie firmy w innym kraju czy zbudowanie w nim fabryki może być bezpieczniejsze i szybsze. „Do każdego euro czy dolara dokładamy drugi” – zapewnia FEZ.

74

Finanse

Łatwo i prosto to czasem źle

Firmy nieobeznane z machiną bankową czy niemające czasu na przedzieranie się przez gąszcz usług finansowych korzystają często z pośredników. Czego od nich oczekiwać i na co uważać?

76

Zarządzanie

Praca podwójnie pożyteczna

Osoby niepełnosprawne intelektualnie potrafią być świetnymi pracownikami. I to na stanowiskach, na których inni często sobie nie radzą. Trzeba tylko dać im szansę.

82

Zarządzanie

Ciągła ewolucja

Studia MBA pozwalają zdobyć nie tylko twarde umiejętności zarządzania przedsiębiorstwem. Coraz częściej wprowadzane są tam zajęcia z miękkich kompetencji: motywowania, osiągania celów i równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. – Musimy się zmieniać, bo tego chcą nasi studenci – mówią rektorzy.

94

Marketing

Przez nos i ucho do portfela

Nawet 70 proc. zakupów robimy pod wpływem emocji czy impulsu, a nie racjonalnego działania. To ważna informacja dla właścicieli sklepów, restauracji czy innych lokali usługowych: warto w nich stworzyć odpowiedni nastrój. A ten świetnie się buduje poprzez zmysły.

98

Startupy

Klikaj bezpiecznie

Przejęte dane, stracone pieniądze, zmarnowany czas. To tylko kilka problemów, które może na nas sprowadzić korzystanie z internetu. Pracując, kupując lub bawiąc się w sieci, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

102

Fajrant

Cała flota w smartfonie

W niewielu małych i średnich firmach potrzebne jest stanowisko menedżera floty. Nie zmienia to jednak faktu, że ktoś musi nadzorować, co dzieje się z firmowymi samochodami. Kiedyś była to żmudna i czasochłonna praca, ale dzięki technologii zyskaliśmy nowe możliwości.

111

Prawo i podatki

Sprzedaż nieruchomości a status podatnika VAT

Sprzedaż własnego majątku prywatnego, którego dana osoba fizyczna nigdy nie wykorzystywała do działalności gospodarczej, może rodzić negatywne skutki na gruncie przepisów podatkowych. Najczęściej dotyczy to zbycia nieruchomości.

112

Moja firma

Niech cię klient odnajdzie

Rozwijając e-sklep, trzeba koniecznie postawić na tzw. marketing przychodzący. Chodzi o długoterminowe działania, dzięki którym klienci będą nas w sieci sami znajdować – do tego nieprzypadkowi.

119

Fajrant

Być kobietą w technologicznym startupie

O pozytywnej roli, jaką kobiety odgrywają w firmach technologicznych, oraz o korzyściach płynących ze zrównoważonego składu zarządu pisze się i mówi wiele. Ale dane z raportu „The State of European Tech” pokazują, że słowa pozostają tylko słowami.

120

Fajrant

O utopii II

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuuję myśli utopijne. Spróbujmy sobie wyobrazić świat może nie idealny, ale kompletnie inaczej zorganizowany. Uwzględniający ułomność człowieka, kurczące się (przynajmniej w stosunku do zapotrzebowania) zasoby naturalne oraz dalszy szybki rozwój technologii...