przemysł
zobacz inne tematyW Europie Zachodniej dostawcę gazu zmieniają miliony konsumentów. W Polsce dotychczas niespełna 50 tysięcy
W Polsce dostawcę gazu zmieniło dotychczas ok. 48 tys. osób. Choć ich liczba stale rośnie, to przy 6,5 mln odbiorców korzystających z gazu stanowi niewielki odsetek.
Kruszywa Cemex na budowie farmy wiatrowej
Cemex Polska jest producentem i dostawcą kruszyw budowlanych, które znajdują zastosowanie między innymi przy budowie infrastruktury energetycznej. Firma dostarczyła ponad 50 tys. ton kruszyw na budowę farmy wiatrowej w Lubartowie na Lubelszczyźnie.
Polskie startupy mogą być bardziej innowacyjne. Tylko 25 proc. z nich współpracuje z naukowcami
Tylko co czwarty startup współpracuje z naukowcami, a w co szóstym założycielem jest osoba zaangażowana w pracę naukową – wynika z opracowania „Polskie startupy. Raport 2015”. Eksperci przekonują, że współpraca nauki i biznesu jest warunkiem zwiększania i
Branża motoryzacyjna ze świetnymi wynikami. Kolejne miesiące mają być jeszcze lepsze
Polska branża motoryzacyjna ma za sobą najlepszy rok w historii, a pierwsze miesiące tego roku dają nadzieję na jeszcze lepsze wyniki. Pomóc mogą w tym kolejne dwie fabryki zagranicznych gigantów, które powstają w kraju.
Prezes ARP: Za kilka lat Polska może stać się liderem w robotyce i przemyśle kosmicznym
Odpowiednio wspierając niektóre branże, jesteśmy w stanie stać się liderem w dziedzinach istotnych w czwartej rewolucji przemysłowej, jak automatyka przemysłowa czy robotyka – przekonuje Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Duże zmiany w branży biopaliw. Na kształt nowych regulacji czekają też rolnicy
Rynek biopaliw w Polsce czekają duże wyzwania, dlatego branża liczy na kompleksowe wsparcie ze strony rządu w związku z wdrażaniem unijnej dyrektywy ILUC.
Ponad 30 tys. odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu. Liberalizacja rynku będzie postępować
W latach 2011–2015 sprzedawcę gazu zmieniło 30 749 odbiorców. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ok. 23 tys. takich migracji.
Kurtyka: Przyszłością polskiej energetyki są innowacyjne technologie
Perspektywy wzrostu innowacyjności w sektorze węglowym, możliwości rozwoju sektora ropy i gazu oraz perspektywy energetyki jądrowej w Europie Środkowo-Wschodniej to główne tematy seminarium Great Energy Summit, które odbyło się 17 lutego 2016 r. w Warszaw
Wskaźnik PMI dla Polski spadł w listopadzie do 52,1 pkt
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł w listopadzie 2015 r. w porównaniu z październikiem o 0,1 pkt i wyniósł 52,1 pkt.
Zamówienia w przemyśle spadły o 6,6 proc.
Nowe zamówienia w przemyśle w październiku spadły 6,6 proc., w porównaniu z rokiem ubiegłym. We wrzesniu odnotowano spadek o 2,2 proc. – infomuje GUS.
Coraz chłodniejsze gospodarcze perspektywy
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w październiku o 0,7 punktu. Wskaźnik rósł coraz wolniej już od początku roku, zaś ostatnie dwa miesiące przyniosły jego wyraźny spadek – informuje
Polska dopiero 46 w światowym rankingu innowacyjności 2015
W najnowszym rankingu Global Innovation Index określającym poziom innowacyjności poszczególnych państw Polska zajęła 46. miejsce na świecie na 141 sklasyfikowanych krajów.
Rekordowy recykling szkła w UE
Jak podaje Europejska Federacja Opakowań Szklanych (FEVE), recykling tego typu opakowań osiągnął w państwach UE rekordowy poziom – przetwarza się ich 73 proc.
MSP i krakowskie uczelnie powołały spółkę technologiczną
Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki to nowa spółka Skarbu Państwa i krakowskich uczelni wyższych. Andrzej Czerwiński, minister Skarb Państwa oraz rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolnic
Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu spadł do 50,9 pkt. z 51,1 pkt. w VIII
Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu spadł do 50,9 pkt. z 51,1 pkt. w sierpniu - podała firma Markit Economics.
Zmiany w zarządzie Tauronu. Rynek reaguje negatywnie
Rada nadzorcza Tauronu odwołała prezesa Dariusza Luberę i dwóch wiceprezesów, kolejnych dwóch wiceprezesów złożyło rezygnację. Nowym prezesem Tauronu został Jerzy Kurella. Kurs akcji spółki spadał o ponad 2 proc. do 3,2 zł.
Związkowcy ogłosili gotowość strajkową w górnictwie
Kopalnie i zakłady górnicze zostały oflagowane - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. Rzecznik związku, Grzegorz Podżorny podał, że w Kompanii Węglowej rozpoczyna się akcja informacyjna dotycząca "skutków złamania przez rząd porozumienia z 17 stycz
Volkswagen przechodzi do kontrnatarcia
Koncern zapowiada działania mające wprowadzić poprawki w systemie emisji spalin w pojazdach z silnikami Diesla - informuje Volkswagen w komunikacie.
Nie tylko czołgi
Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Raytheon. Między innymi te koncerny zaprezentowały swoje produkty w czasie XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach na początku września br. To one dominują na światowym rynku, ale nie mogą robić wszyst
COP żyje i ma się dobrze
Przemyślany dobór partnerów, ścisła kooperacja i sprawne gospodarowanie zasobami – KOM-CAST dzięki tej „trójce” święci sukcesy, a przy okazji pomaga też gospodarce trzech województw.
Tu bardzo liczą się relacje
ICT, czyli teleinformatyka, to hit polskich innowacji w ostatnich latach i mocna strona naszej gospodarki. Nic dziwnego, że wśród klastrów wyspecjalizowanych w tej branży nietrudno znaleźć te wybitne. Przedstawiamy dwa, z których każdy działa nieco inaczej.
Dolina niemal jak Krzemowa
Początki były skromne: chodziło o dostarczanie produktów i usług dla przemysłu lotniczego. Po latach można śmiało ocenić, że Dolina Lotnicza to marka na skalę światową.
Klastry polskie: liderzy, ogony i nijaka większość
Gorzka lekcja płynąca z rozdysponowania unijnych dotacji, w tym liczne przykłady wyrzucania pieniędzy w błoto, potwierdzają zasadę, że liczy się nie ilość, a jakość. Dlatego teraz obowiązuje hasło „sprawdzam”. Jak z tym testem poradzą sobie klastry?