prawo pracy
zobacz inne tematyCodziennie spóźniała się do pracy i została zwolniona. Zwróciła się do sądu
Czy można spóźniać się do pracy i nie ponieść za to konsekwencji? Czy pracodawca ma prawo zwolnić nas za spóźnienia, mimo, że otrzymywaliśmy nagrody za dobrą pracę? Ten spór rozstrzygnął właśnie sąd w Szczecinie.
Koniec wypychania pracowników na B2B. Unia przyjęła nowe przepisy
Nie będzie już zmuszania pracowników platform cyfrowych do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. Kurierzy Uber, Glovo czy innych aplikacji będą chronieni prawem pracowniczym. Zgodnie z nowymi przepisami będą objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, a w razie utraty pracy i potrzeby będzie przysługiwał im zasiłek.
Nowe uprawnienia PIP. Nareszcie będzie mogła walczyć z umowami śmieciowymi, posypią się kary
Szykują się istotne zmiany w kompetencja Państwowej Inspekcji Pracy. Urząd będzie mógł wreszcie zająć się nieprawidłowościami w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne, a także zmusić pracodawców do zmiany umowy na etat. Do tej pory PIP w ogóle nie zajmował się kwestiami umów zlecenie i dzieło. Nowe przepisy mają być orężem dla pracodawców naciągających przepisy. Ci, u którym kontrola wykaże nieprawidłowości, zapłacą karę.
Kolejne dodatkowe dwa dni urlopu w ciągu roku dla każdego. Firma nie może odmówić
Pracownik ma prawo do wzięcia dwóch dni urlopu lub 16 godzin zwolnienia z pracy,a pracodawca nie może powiedzieć "nie". Nowelizacja Kodeksu Pracy zezwala na dodatkowe wolne, jeśli powodu "siły wyższej" zatrudniony musi wyjść z pracy. Za wykorzystanie takiego urlopu dostanie połowę pensji.
Nowe przepisy. Pracodawca musi przelać pensję do 10. dnia miesiąca, inaczej zapłaci karę
Ministerstwo pracy przygotowuje projekt ustawy, która zmusi przedsiębiorstwa do wypłaty wynagrodzenia najpóźniej do 10. dnia miesiąca. Za zwłokę pracodawcy będą grozić karne odsetki. Nowe prawo ma dotyczyć wszystkich umów pracowniczych, nie tylko etatów.
X-kom zwolnił pracowniczkę dzień po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Medialna burza zaszkodzi marce?
Ponad 4 mln wyświetleń i materiały we wszystkich serwisach biznesowych i parentingowych. O takiej reklamie X-kom mógłby marzyć, gdyby nie fakt, że TikTokowe nagranie, które pojawiło się kilka dni temu w sieci, uderza bezpośrednio w firmę. Viralowe nagranie użytkownika "matkapolkaczestochowska" zmusiło prezesa X-kom Michała Świerczewskiego do zabrania głosu.
Umowa zlecenie z pełnym opodatkowaniem już za pół roku?
Umowy cywilnoprawne mają zostać oskładkowane już od początku przyszłego roku - miliony Polaków stracą dużą część dochodu. Trwają negocjacje z Brukselą. Komisja Europejska chce zabezpieczyć pracowników.
Zmiany w prawie pracy. Czy będzie obowiązek zatrudnienia po zakończeniu okresu próbnego?
Unijne dyrektywy wymagają od Polski usprawnienia przepisów dotyczących zatrudnienia na okres próbny. Strona społeczna punktuje propozycje ustawodawcy - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Spore zmiany w prawie pracy. Pracodawca będzie mógł kontrolować trzeźwość pracowników?
W 2022 roku będziemy musieli przygotować się na szereg zmian w prawie pracy. Planowane jest wprowadzenie i uregulowanie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników.
Zwolnienie pracownika przez odmowę zaszczepienia jest niezgodne z prawem. Co się dzieje w firmach?
Kolejna fala pandemii przed nami. W jaki sposób zorganizować pracę w firmie, by wszyscy czuli się bezpiecznie? Jak zadbać o zdrowie całej swojej załogi oraz interesy ekonomiczne firmy? I czy można wymagać od pracowników zaszczepienia się? Sądy już zabierają głos w sprawie.
Odwołanie stanu epidemii problemem dla firm. Uważaj na zmianę przepisów!
Jeśli rząd ostatecznie odwoła stan epidemii, wówczas przedsiębiorcy muszą błyskawicznie dopasować się do nowych warunków prawnych. Obecnie wciąż działa wiele zapisów zawartych w tarczach antykryzysowych, które wygasną w momencie wyjścia ze stanu epidemii, zwłaszcza w kontekście zatrudniania obcokrajowców.
Prawny start w start-up. Zasady pracy zdalnej, czyli o czym powinien pamiętać pracodawca?
Praca zdalna stała się normą od ponad roku. Właściciel startupu, który zatrudnia osoby na bazie umowy o pracę powinien jednak pamiętać, że jest to obszar regulowany przez prawo. Jak nie popełnić kosztownego błędu?
Firma w problemach. Co z pracownikami? [FELIETON]
Co może lub wręcz powinien zrobić przedsiębiorca, który jest dotknięty skutkami pandemii i myśli o np. postępowaniu restrukturyzacyjnym? Konkretne porady w kontekście zarządzania pracownikami ma Michał Sowiński, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Webinar My Company Polska. Zmiany i trendy w prawie pracy w 2021 r.
17 grudnia br. odbędzie się specjalny webinar, organizowany przez redakcję My Company Polska.
Pracodawca dopłaci pracownikowi za pracę zdalną? Rząd szykuje nowe przepisy
Dotychczasowe rozwiązania prawne związane z pracą zdalną niebawem zostaną zastąpione przez nowe przepisy - powiedziała w rozmowie z PAP Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednym z postulatów jest wprowadzenie ekwiwalentu pieniężnego za pracę zdalną.