Nowe przepisy. Pracodawca musi przelać pensję do 10. dnia miesiąca, inaczej zapłaci karę

pensja minimalna
Pracodawca będzie musiał zapłacić pensję do 10. dnia miesiąca / Fot. Pixaby/OleksandrPidvalnyi
Ministerstwo pracy przygotowuje projekt ustawy, która zmusi przedsiębiorstwa do wypłaty wynagrodzenia najpóźniej do 10. dnia miesiąca. Za zwłokę pracodawcy będą grozić karne odsetki. Nowe prawo ma dotyczyć wszystkich umów pracowniczych, nie tylko etatów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki przygotowało projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dyrektywa unijna w sprawie wynagrodzeń minimalnych ma zostać uchwalona we wszystkich krajach członkowskich do listopada tego roku. W Polsce również szykują się zmiany w prawie. 

Nowa pensja minimalna

Jeszcze w tym roku o wysokości płacy minimalnej decyduje rząd w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokość wzrostu cen (inflacja) oraz - jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej - również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego.

Teraz pensja minimalna wynosi 4300 złotych brutto, niedługo ma wzrosnąć do 4626 zł brutto. W następnych latach minimalne wynagrodzenie będzie ustalane na podstawie ustawy o minimalnym wygrodzeniu (właśnie tym projekcie przygotowywanym przez resort).

Nowy termin wypłaty wynagrodzenia

Ustawa wymusi na pracodawcach wypłatę wynagrodzenia minimalnego najpóźniej do 10. dnia miesiąca. Prawo będzie dotyczyć nie tylko umów o pracę, ale również kontraktów cywilnoprawnych.

"Zgodnie z art. 18 ust. 7 projektu wypłaty wynagrodzenia dokonuje się niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego".

Kary za opóźnienie wynagrodzenia

Firmy, które będą migać się od wypłacenia należności w terminie, spotkają dotkliwe kary. Spóźnialscy zapłacą karne odsetki od wynagrodzenia na rzecz zleceniobiorcy.

"Kto, będąc przedsiębiorcą (...) wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej lub nie wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, podlega karze grzywny od 1500 zł do 45000 zł" - czytamy w projekcie.

Przepisy będą dotyczyły jedynie wynagrodzenia zasadniczego. Termin ustalony w prawie nie będzie dotyczył wypłaty premii i nagród.

ZOBACZ RÓWNIEŻ