nauka
zobacz inne tematyWojewództwo Śląskie wstrzymuje oddech – nadchodzi Polski Kongres Rozwoju 2024
Wkraczamy w magiczny czas Mikołajek, w którym chcemy z państwem świętować nie tylko biznesowe i naukowe triumfy, ale również pomóc w nawiązaniu ciekawych kontaktów, inspirować i poszerzać wiedzę o najnowszych trendach w gospodarce.
Czy można poprawić pracę naszego mózgu?
Wiele popularnych metod optymalizacji mózgu nie ma naukowego uzasadnienia, a nawet może szkodzić. Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka?– pytamy dr Alicję Puścian, neurobiolożkę behawioralną.
Jak zostać astronautą
...Albo kierowcą F1, przedsiębiorcą, kardiochirurgiem, budującym roboty, finansistą… Ile dzieci, tyle marzeń – najważniejsze, żeby nigdy z nich nie rezygnować.
Polski system do zarządzania potencjałem badawczym działa już na ponad 40 uczelniach
Na Politechnice Warszawskiej powstało rozwiązanie umożliwiające kompleksowe zarządzanie informacjami związanymi z prowadzonymi badaniami naukowymi i potencjałem badawczym. System służy nie tylko Politechnice – wdrożono go już na ponad 40 uczelniach.
Jak biznes powinien rozmawiać z nauką? Wywiad z Andrzejem Dybczyńskim
Jak przedsiębiorcy powinni mówić do naukowców, żeby ich nie spłoszyć? Po swojemu. Ważne, by biznes opowiadał o swoich problemach, kosztach i zyskach, bo tylko wtedy naukowcy mogą zaproponować efektywny model współpracy - tłumaczy Andrzej Dybczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Tworzyć projekty, które zmienią świat. Relacja z Innovatorium Łukasiewicza
Innovatorium Łukasiewicza to przede wszystkim spotkanie nauki i biznesu. Już po raz trzeci wzięli w nim udział kluczowi menadżerowie, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.
Jak zrobić prezesa z naukowca [WYWIAD]
Nauka może iść w parze z biznesem. Najpierw trzeba jednak zmienić obraz polskiej nauki. Z Agnieszką Jasińską-Kołodziej rozmawiał Cezary Szczepański.
Prof. Kleiber: "Czy Polska stanie się tygrysem gospodarczym? To już raczej nierealne" [WYWIAD]
Nowe technologie mają olbrzymi potencjał wspierania harmonijnego rozwoju świata. Jednak kluczem do tego jest szeroko rozumiana inkluzywność – mówi prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
Już nie Wielka Brytania. Uczniowie wybierają coraz mniej oczywiste kierunki wyjazdu na studia
W ostatnich latach Wielka Brytania była najczęściej wybieranym – przez polskich uczniów – miejscem studiów zagranicznych. W związku z brexitem sytuacja się zmieniła, a kandydaci decydują się na coraz mniej oczywiste kierunki. Najwięcej osób chce studiować w Holandii i Danii. Popularność niektórych krajów wzrosła o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent.
Michał Dziergwa: "EMYS to robot, który okazuje emocje, budzi relacje i uczy empatii" [WYWIAD]
Nasz robot ponadto pomaga podczas pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami – np. chorymi na autyzm – bo wyraża uczucia w sposób prostszy niż ludzie - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Dziergwa, twórca EMYSA-a, robota społecznego.
Polski startup ułatwia naukę i rusza w Europę. "Przygotowujemy dzieciaki na przyszłość" [WYWIAD]
Metoda oparta o zapamiętywanie definicji i dat jest archaiczna. Edukacja ukierunkowana na doświadczenie i zrozumienie procesów jest kluczowym elementem współczesnej nauki - tłumaczy Joanna Ossowska-Rodziewicz, CEO SmartBee Club.
Biznes i nauka. Czy tak będzie wyglądać przyszłość polskiej gospodarki?
Oszczędzanie wody, energii, recykling, nowe technologie materiałowe – nad takimi, może niezbyt spektakularnymi, ale potencjalnie bardzo opłacalnymi rozwiązaniami pracują wspólnie polskie firmy i naukowcy. Coraz większe znaczenie ma interdyscyplinarne podejście. Rola współpracy pomiędzy biznesem a nauką rośnie.
Erasmus, czyli klucz do przedsiębiorczości i innowacji. Zapowiedź debaty
Już 30 listopada na stronie mycompanypolska.pl opublikujemy zapis debaty, w której wraz z ekspertami rozmawiamy o przyszłości polskiej edukacji w zakresie rozwoju przedsiębiorczości.