Prawo i podatki
Krajowy Rejestr Zadłużonych nie pomógł
Uruchomiony przed trzema miesiącami Krajowy Rejestr Zadłużonych miał przyspieszyć naprawę firm i ułatwić prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dziś okazuje się, że zamiast usprawniać pracę, system często ją utrudnia. Na nieprawidłowe funkcjonowanie rejestru narzekają zarówno wierzyciele, doradcy restrukturyzacyjni, jak i pracownicy sądów.
Spada liczba kontroli inspekcji pracy
Według wstępnych danych, w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 55 tys. kontroli u pracodawców. To o około 1,5% mniej niż rok wcześniej.
Poradnik dla przedsiębiorców. Czy można zatrudniać uchodźców? Pracownicy a wojna
W obliczu trwającej wojny w Ukrainie polscy pracodawcy zatrudniający obywateli tego kraju szukają odpowiedzi na pytania, z którymi nigdy wcześniej nie musieli się mierzyć. Odpowiadamy na najczęściej zgłaszane pytania i wątpliwości dotyczące zatrudniania i organizowania w miejscu pracy pomocy dla obywateli Ukrainy.
Polski Ład i ulgi podatkowe. Komu przysługuje ulga sponsoringowa?
Na mocy przepisów Polskiego Ładu wprowadzona została tzw. ulga sponsoringowa, pozwalająca odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na działalność sportową, kulturalną bądź wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę. Kto może sięgnąć po tę formę ulgi?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2022
Jak co miesiąc opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Polski Ład a ulgi podatkowe. Co mogą odliczyć przedsiębiorcy?
„Unikanie podatków jest jedynym zajęciem intelektualnym, które niesie ze sobą jakieś wynagrodzenie” – mawiał słynny angielski ekonomista baron John Maynard Keynes. Tak jest w istocie, a ostatnio przekonujemy się o tym coraz częściej. Spróbujmy zatem posłużyć się tą logiką, dokładnie przyglądając się rozwiązaniom Polskiego Ładu.
Małe firmy najbardziej dotknięte przez ostatnie rewolucje w prawie
Tylko 2 proc. polskich firm uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poprawiły się warunki do prowadzenia biznesu. Najbardziej krytyczne wobec ostatnich zmian są małe biznesy - wynika z badania CBM Indicator.
Rekompensaty dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Jest zgoda senatu
Senat przyjął jednomyślnie nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
Dofinansowanie samochodów elektrycznych. Jak ubiegać się o pieniądze?
Od 22 listopada 2021 r., przedsiębiorcy mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Dofinansowanie obejmie 37 modeli samochodów elektrycznych dostępnych w Polsce. Jak składać wnioski? Jak uzyskać dofinansowanie samochodów elektrycznych? Oto praktyczny poradnik.
Kradzież spółki jest prostsza niż kradzież ze sklepu. Jak nie dopuścić do straty majątku życia?
Jak dokonać szybkiego i bezprawnego przejęcia spółki? Wbrew pozorom nadspodziewanie łatwo. Justyna Nawrot, radca prawny w kancelarii KKZ radzi, jak się przed tym ochronić.
Obniżka stawek VAT na produkty żywnościowe. Ulga dla klientów, ale wyzwanie dla sprzedawców
Zmiany podatku VAT na żywność nie będą miały wprost odzwierciedlenia w rynku usług gastronomicznych – to wiemy. Branże niepokoi ten problem z innej perspektywy – zachowania dostawców. Obniżenie stawek VAT odnosi się do cen brutto a nie netto. Pytanie, co zrobią sprzedawcy? Czy nie zmienią cen netto i cena brutto zostanie obniżona czy też cena brutto nie ulegnie zmianie?
UOKiK ukarze przedsiębiorców, którzy "niewłaściwie" obniżyli ceny? To niezgodne z prawem!
Zdaniem rzecznika MŚP, ewentualne kary nakładane na przedsiębiorców za to, że nie obniżyli cen w równej wysokości co obniżka podatku VAT, są niezgodne z prawem. Szykuje się wojna między instytucjami?
Posłowie powiedzieli "nie". Kontrowersyjna ustawa wprowadzająca kary dla pracowników odrzucona
Większość posłów, w tym częściowo członkowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zagłosowali za odrzuceniem projektu ustawy nazywanej "lex Kaczyński". Jednym z założeń ustawy było wprowadzenie wysokich kar dla pracowników, którzy odmówili testowania przeciwko COVID-19, a w miejcu pracy doszłoby do zarażenia wirusem.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2022
Jak co miesiąc, opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Nasz system finansowy jest jednym z najbardziej zawiłych na świecie. Polski Ład tylko to pogłębia
Abstrahując od autorytarnego systemu politycznego, rosyjski system podatkowy jest prosty jak cep i należy do najłatwiejszych na świecie. Z kolei nasz system fiskalny, wzmocniony dziś Polskim Ładem, jest w czołówce najbardziej zawiłych i skomplikowanych na świecie.
Polski Ład. Jak skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
Jedną ze zmian w ramach Polskiego Ładu jest wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. Jakie warunki należy spełnić, aby móc sięgnąć po tę formę odliczenia?
Nowy pomysł na zmianę sposobu wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podkomisja jest za
Podkomisja do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła poparła działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Według nowego systemu, przedsiębiorca mógłby opłacać stałą składkę przez cały rok, a następnie jednorazowo dopłacić różnicę.
Hejt w sieci. Kara ograniczenia wolności za obelgi w internecie
Czy da się wygrać z hejterem? Posłanka Agnieszka Pomaska pokazała, że tak. Sąd uznał, że internetowy hejter zasłużył na osiem miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych. Opinię w tej sprawie przygotowała dr Joanna Uchańska, partnerka w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
UOKiK postawi zarzuty firmie Karcher. Od końca lat 90-tych narzucała dystrybutorom ceny produktów
Do 2005 roku w sprzedaży stacjonarnej a od 2005 roku w internecie. Zdaniem UOKiK firma Karcher narzucała dystrybutorom ceny swoich produktów, co jest naruszeniem przepisów w zakresie ograniczania konkurencji. Spółkę i jej menadżerów mogą czekać wielomilionowe kary.
Polski Ład. Zagraniczne firmy odczują go bardziej, niż polskie. Uwaga na nowe przepisy!
Polski Ład wprowadza rewolucję podatkową nie tylko dla polskich pracowników i firm. To również rewolucja dla zagranicznych przedsiębiorstw, które mają w Polsce swoje oddziały.
Powraca temat ustawy o wolności słowa w internecie. Biznes chce zakończenia prac
Kilkanaście organizacji biznesowych i praw człowieka zaapelowało do premiera o zakończenie prac nad ustawą o wolności słowa w internecie. To pomysł ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, który chce m.in. dużych kar nakładanych na media społecznościowe.
KAS: Nieświadome błędy związane z Polskim Ładem nie spotkają się z sankcją
Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej w oficjalnym piśmie poinformowali rzecznika MŚP, że ewentualne nieświadome błędy przedsiębiorców związane z nowymi regulacjami nie będą spotykały się z sankcjami.
Santander Consumer Bank ukarany przez UOKiK. 44 mln złotych za wprowadzanie w błąd
Prezes UOKiK nałożył ponad 44 mln złotych kary na Santander Consumer Bank. Zdaniem Tomasza Chróstnego, bank bezprawnie wlicza koszt składek ubezpieczeniowych do całkowitej kwoty kredytu oraz wprowadzał konsumentów w błąd.
Ryczałt w IT. Opłaca się, ale tym zarabiającym najwięcej
Samozatrudnieni w branży IT mają ostatnie chwile na wybór sposobu, w jaki w tym roku będą rozliczali się z fiskusem. Rezygnacja z podatku liniowego jest koniecznością, ale co wybrać: skalę podatkową czy ryczałt?
Rząd łata Polski Ład. Weekendowe rozporządzenie zmienia sposób liczenia zaliczki na podatek dochodowy
W piątkowy wieczór Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie, które wymusza na księgowych i firmach podwójne liczenie zaliczki na podatek dochodowy. To próba łatania Polskiego Ładu, ale wywołała gigantyczne kontrowersje. Rozporządzenie weszło w życie... 8 stycznia.
Opinia prawników: Rozporządzenie zmieniające sposób liczenia zaliczki na podatek jest nieważne!
Eksperci Krajowej Izby Doradców Podatkowych przygotowali opinię prawną na temat rozporządzenia Ministerstwa Finansów z 7 stycznia, które rewolucjonizuje sposób liczenia zaliczki na podatek dochodowy. Rozporządzenie weszło w życie 8 stycznia, co oznacza, że przy wypłacie aktualnych pensji pracodawcy muszą liczyć zaliczkę na dwa sposoby.
Zwolnienie lekarskie pracownika. Co zrobić, gdy jest ono nadużywane? [PORADNIK]
Zwolnienie lekarskie – nagłe, nieprzewidywalne i częste, a może długotrwałe, przeplatane innymi nieobecnościami? Takie nieobecności pracowników to wciąż zmora pracodawców, jednak warto wiedzieć, że pracodawca nie jest w takiej sytuacji bezbronny.
Naga prawda o Polskim Ładzie. Niższe pensje, chaos w przepisach
Stało się to, co przewidywali wszyscy eksperci zajmujący się zmianami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu. Niższe pensje dla osób lepiej zarabiających, obniżki pensji stosowane przez niektórych przedsiębiorców i chaos w przepisach. Mimo, że nowe przepisy weszły w życie zaledwie kilka dni temu.
Prezes ZUS: w tym roku zawarto już ponad 1,2 mln umów o dzieło
Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Styczeń 2022. Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Ważne zmiany dla wynajmujących mieszkania. Nowe zasady po Polskim Ładzie
Polski Ład wprowadza zmiany w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego i nie ominął także rynku nieruchomości. Nowe przepisy zmieniają model opodatkowania najmu prywatnego. Od 2023 r. podatnik osiągający przychody z tytułu najmu będzie mógł rozliczać się tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
ZUS: 17 stycznia rusza kolejna odsłona Tarczy antykryzysowej
Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu występowania w Polsce Covid-19 będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r. a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy. Wnioski mogą złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Jakich dokumentów potrzebujesz do uruchomienia sklepu internetowego? Poradnik
Myślisz o założeniu sklepu internetowego? Prawnik radzi, jakie dokumenty musisz przygotować, by rozpocząć w pełni działalność.
ZUS udostępni specjalny kalkulator dla firm
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępni w drugiej połowie stycznia 2022 r. specjalny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i obliczenie należności.
Przelewy w okresie świąt i sylwestra. Jak będą działały instytucje finansowe?
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz sylwestrem większość instytucji, w tym także banki, będzie pracować w innym zakresie czasowym niż zwykle. Podobnie jest z sesyjnymi systemami Elixir i Euro Elixir, w których rozliczane są przelewy międzybankowe.