Prawo i podatki
Program budowy 100 obwodnic: w realizacji 13 z nich
Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 przyniósł, póki co, 13 inwestycji w realizacji GDDKiA przedstawia też wyniki poprzedniego programu z lat 2014-2023.
Zachowek. Co to jest i ile wynosi
Jednym z kluczowych problemów związanych z prawem spadkowym, jest zachowek. Temat ten jest mocno skomplikowany, ale w prostych słowach przedstawiamy, czym jest zachowek, kto może z niego skorzystać i ile może dostać.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Nowy Kodeks Pracy i Fundacja Rodzinna
Co się zmieniło w przepisach dla przedsiębiorców?
ZUS zaczął… tworzyć prawo. Używa pojęcia wspólnika iluzorycznego, którym uderza w firmy
ZUS samoistnie zaczyna uznawać, że w niektórych przypadkach wspólnik spółki wieloosobowej jest nim w sposób iluzoryczny. To rodzi gigantyczne komplikacje dla firm, bo dziś zgodnie z prawem jest to dozwolone. Prawnicy alarmują, a rzecznik MŚP zaczyna walkę.
Zmowa cenowa przez 15 lat. Ukarani właściciel Biedronki i portugalskiego oddziału sieci Auchan
Sieci Pingo Doce (dawna nazwa Jeronimo Martins), Auchan i Modelo Continente zostały ukarane przez portugalski urząd antymonopolowy AdC za zmowę cenową przy sprzedaży produktów kosmetycznych. AdC stwierdził, że zmowa ta trwała aż od 2001 roku do 2016 roku, co oznacza, że przez piętnaście lat konsumenci byli oszukiwani i płacili wyższe ceny za kosmetyki.
Koniec ery mikrokawalerek? Jest projekt rozporządzenia do walki z patodeweloperką
Ministerstwo Rozwoju przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, które ma ograniczyć zjawisko tzw. "patodeweloperki". Niektórzy reprezentanci branży straszą konsumentów: będzie jeszcze drożej!
Zdalnie znaczy lepiej
Nowe prawo? Nowe narzędzia HR! Jak usprawnić pracę zdalną i jak utrzymać work–life balance, opowiada Joanna Walentek z firmy Soneta.
Omnibus: koniec pozornych promocji, czy nowe problemy przedsiębiorców?
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek pyta prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego o kontrolę informowania konsumentów o obniżkach cen po zmianie przepisów za sprawą unijnej dyrektywy Omnibus.
Baltic Pipe z duńską energią - jest umowa
Polska i Dania podpisały Memorandum o współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
Płaca minimalna w 2024 r. wyniesie 4254 zł
Zgodnie z prognozami ekonomistów, płaca minimalna wzrośnie w 2024 r. o 654,40 złotych. Powód tak dużej podwyżki - inflacja.
Narkotesty i testy trzeźwości. Nowe reguły gry dla pracodawców
– Wykrycie substancji narkotycznych u pracownika nie powinno od razu oznaczać zwolnienia. Jestem zwolenniczką dawania drugiej szansy. Tym bardziej że dziś narkotesty mogą wskazywać pozytywne wyniki dosyć często – przekonuje Joanna Popławska, psychiatra i psychoterapeutka.
820 tys. zł kary dla APCOA Parking Polska od UOKiK
UOKiK nałożył karę na APCOA Parking Polska i wystąpił o wyjaśnienia do spółek ATPark i Europark. Tomasz Chróstny, przewodniczący urzędu uznał, że firma naruszała prawa konsumentów.
Musk chce pozwać Microsoft. Kolejna odsłona Twittergate
Musk zamierza pozwać Microsoft za usunięcie Twittera z platformy reklamowej koncernu kojarzonego z Billem Gatesem.
Produkujemy najmniej piwa i wódki od dekady
Zaskakujące dane dotyczące napojów wyskokowych: przez dwa pierwsze miesiące 2023 r. w Polsce wyprodukowano 112 tys. hektolitrów wódki. To najmniej od dziewięciu lat - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Netflix wstrzymuje decyzję o ograniczeniach dla współdzielonych kont
Netflix poprawił sytuację na giełdzie: akcje giganta tracą na wartości już tylko około 1 proc. wobec wcześniejszych 10 proc. w handlu pozasesyjnym w reakcji na ogłoszenie wyników za pierwszy kwartał. Spółka odłożyła o kilka miesięcy wprowadzenie szumnie zapowiadanych ograniczeń dla subskrybentów współdzielących konto na platformie.
Ziobro nie odpuści przedsiębiorcom omijającym niedzielny zakaz handlu
Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę spotkało się z wieloma kontrowersjami, a wielu przedsiębiorców do dziś poszukuje sposobów na obejście go. Teraz Prokurator Generalny zamierza rozliczyć firmy, które omijały zakaz, a sąd nie dopatrzył się w ich działaniu niczego nielegalnego.
Europejska emerytura uratuje młodych Polaków przed nędzą na starość?
Rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (czyli OIPE). Na polskim rynku pojawi się nowy produkt, który nie zastąpi świadczeń ZUS, ale je wzbogaci. Czy to nadzieja na ratunek dla systemu, który skazuje wielu Polaków na biedę w jesieni życia?
Bez eksportu Ukraina może przegrać wojnę
Ukraina obawia się, że po zamknięciu granic dla eksportu produktów spożywczych przez Polskę, Słowację i Węgry dołączą do nich kolejne kraje, co doprowadzi do gospodarczej katastrofy, a nawet przerwania działań wojennych.
Biedronka zapłaci kolejną karę? Sąd zatwierdza żądanie UOKiK, czyli 60 mln zł
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Biedronka wprowadzała w błąd klientów niepoprawnie wskazując kraj pochodzenia niektórych produktów. To nie pierwszy raz kiedy portugalski gigant ma problemy w związku z takim działaniem.
100 proc. inflacji w Argentynie: ironiczne obchody finansowego upadku peso
Druga gospodarka Ameryki Południowej tonie w hiperinflacji. Argentyńczycy są coraz bardziej sfrustrowani kryzysem. W marcu 2023 roku odnotowano inflację na poziomie 104,3%, co stanowi najwyższy wskaźnik od 1991 roku.
Koszmar Putina: finansowanie odbudowy Ukrainy z zamrożonych aktywów Kremla
Janet Yellen. sekretarz skarbu USA stwierdziła, że Rosja powinna zapłacić Ukrainie za wyrządzone szkody. Jak zapowiada prezydent Zełenski Ukraina zrobi wszystko, żeby wykorzystać rosyjskie aktywa zamrożone na zachodzie na odbudowę kraju po agresji. "Wojna powinna wyjść najdrożej właśnie dla agresora" - podkreślił.
Blokada transportów zbóż z Ukrainy: rolnicy w klinczu rządowej jałmużny
Zakaz sprowadzania z Ukrainy praktycznie wszystkich produktów spożywczych może wywołać skok inflacji. Spodziewany jest wzrost cen owoców i warzyw oraz drobiu. Według prognoz KE Polska zajmie 2 miejsce z najwyższą inflacją w UE za 2023 r.
Precedens Volkswagena: firma wygrywa w rosyjskim sądzie
Volksvagen będzie mógł sprzedać swoje fabryki w Rosji. Sąd w Niżnym Nowogradzie zaskaczył cały świat orzekajac, że zamrożenie rosyjskich aktywów Volkswagena było nielegalne. Czy to policzek dla Kremla ze strony rodzimych prawników?
Polskie firmy wciąż kupują ukraińskie zboże
Mimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd zasoby tańszego zboża z Ukrainy wciąż są sprzedawane i chętnie kupowane przez polskie firmy. A spożywanie jego technicznego odpowiednika "Może grozić utratą zdrowia lub życia" informuje resort rolnictwa. "Rzeczpospolita" wskazuje na nieudolność władz w ograniczeniu procederu odbijającego się na rolnikach.
Balcerowicz ocenia "babciowe": Takie obietnice to lekceważenie ludzi
Czy program "babciowe" zaproponowany przez Platformę Obywatelską będzie dobrym rozwiązaniem? Zdaniem Leszka Balcerowicza, byłego premiera, takie rozwiązanie może przyczynić się do dalszego obciążenia budżetu państwa.
Stopy procentowe 13 proc. i inflacja najwyższa w UE
Drożyzna na Węgrzech nie odpuszcza. W marcu zanotowano przeszło 25 proc. inflację rok do roku. Jednak absolutnym rekordem są stopy procentowe na poziomie 13 proc.
ZARINA zamiast ZARY? Putin przejmuje sklepy Inditex w Rosji
Słynną ZARĘ i inne brandy prowadzone przez Inditex przejmie rosyjska grupa VOM. Świeżo upieczony "właściciel" uruchomi w sieci sklepów, niegdyś należących do hiszpańskiej firmy modowej, nowe marki. Transakcję zatwierdził Kreml.
Tańszy gaz dla cukierni i piekarni już od dziś
Na tę zmianę czekali nie tylko przedsiębiorcy, ale i klienci. 7 kwietnia to pierwszy dzień działania obniżek na gaz dla piekarni i cukierni. Właściciele wybranych firm zapłacą 200, 17 zł za megawatogodzinę.
Chomikuj.pl bez kary po 11 latach procesu
Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że serwis Chomikuj.pl masowo naruszał prawa autorskie poprzez udostępnianie pirackich plików z książkami. Jednak właściciele platformy unikną kary z powodów formalnych.
Trudna sytuacja finansowa polskiej nauki. "By zostać na uczelni, trzeba być pasjonatem lub frajerem"
Urząd Wojewódzki stwierdził w liście do jednego z zagranicznych adeptów uczelni, że wysokość jego stypendium nie wystarczy na przeżycie miesiąca w Polsce. Sytuacja finansowa sektora naukowego jest aż tak zła? - Młodzi ludzie nie chcą zostawać na uczelni, bo umówmy się: "za te pieniądze to trzeba być pasjonatem albo frajerem, a najczęściej jednym i drugim" - mówi dr Marta Kieżun.
Estoński CIT alternatywą dla rosnących kosztów działalności gospodarczej?
„Estoński CIT”, czyli ryczałt od dochodów spółek został wprowadzony do polskiego porządku prawnego w 2021 r. Rozwiązanie ma na celu odroczenie terminu płatności podatku do czasu wypłaty wypracowanego zysku. Pozwala to na inwestowanie w rozwój przedsiębiorstwa bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Zwalnia również przedsiębiorcę z konieczności prowadzenia rachunkowości podatkowej.
Franczyza. Jak zabezpieczyć się przed roszczeniami franczyzodawcy? Poradnik
Czy da się prowadzić biznes franczyzowy będąc maksymalnie zabezpieczonym przed roszczeniami franczyzodawcy? Na co zwracać uwagę w umowach? Radzi adwokat Natalia Serwińska.
Bolt z cofniętą licencją na przewozy. Taksówkarze triumfują, klienci wściekli
Kolejny cios dla Bolta, po aferze związanej ze zgłoszeniami pasażerek, które doświadczyły molestowania przez kierowców firmy. Tym razem Główny Inspektor Transportu Drogowego wycofał Boltowi licencję pośrednika w przewozie osób.
Nowy podatek dla informatyków. Rząd poluje na lepiej zarabiających
Zgodnie z doniesieniami medialnymi, Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Informacją Skarbową zmieniło swoje podejście do interpretacji podatkowych dotyczących informatyków, co skutkuje wyższymi opłatami podatkowymi.
Blinken: Finanse Kremla są w opłakanym stanie
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA uważa, że dzięki sankcjom finanse Kremla skurczyły się do niebezpiecznych poziomów. Trudno szukać tego w oficjalnych statystykach prezentowanych przez Rosję. W dobie wojny każda informacja jest bronią w propagandowym starciu mocarstw.