Druga waloryzacja emerytur zablokowana. Nie został spełniony kluczowy warunek

waloryzacja emerytur
Podwójna waloryzacja emerytur zablokowana przez rząd / Fot. Pixaby/Erich_rg
To był jeden ze "100 pomysłów na 100 dni rządów". Waloryzacja emerytur miała odbywać się rocznie dwa razy - w marcu oraz we wrześniu. We wtorek przeprowadzone zostało czytanie projektu, ale nie został on przyjęty przez koalicję rządzącą. Co dalej z ustawą?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podwójna waloryzacja emerytur

Waloryzacja emerytur w marcu i wrześniu miała poprawić sytuację materialną osób starszych. Ideą, która za nią stała było zmniejszenie skutków inflacji, pochłaniającej skromne środki materialne emerytur.

"Waloryzacja emerytur i rent odbywa się raz w roku, począwszy od 1 marca. Oznacza to, że w warunkach wysokiej inflacji, emeryci i renciści, szczególnie pobierający niskie świadczenia, odczuwają nadmiernie wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku, a ich świadczenia tracą na wartości realnej i często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb" - podano w komunikacie.

10 września odbyło się czytanie projektu, ale nie został on skierowany do dalszych prac legislacyjnych.

Waloryzacja okresowa

"Dodatkowa waloryzacja (tzw. interwencyjna/okresowa) ma być działaniem mającym na celu ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku" - napisano w projekcie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiadało, że waloryzacja interwencyjna miałaby odbywać się pół roku po marcowej waloryzacji, tj. we wrześniu. Postawiono jednak warunek, że dojdzie do niej tylko wtedy, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 105 proc.

W pierwszym półroczu tego roku wskaźnik inflacji nie osiągnął tego poziomu.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku

Rząd zastrzega, że jeśli sytuacja się zmieni, projekt wróci na ścieżkę legislacji i zostanie wprowadzony. Według szacunków NBP na przełomie 2024 i 2025 roku inflacja może wzrosnąć do 6 proc. Wtedy projekt może zostać odmrożony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ