Upadła gwiazda technologii Elizabeth Holmes szykuje się do procesu

Elizabeth Holmes, była gwiazda Doliny Krzemowej /
Elizabeth Holmes, była gwiazda Doliny Krzemowej / Fot. The Inventor, HBO
Elizabeth Holmes, założycielka startupu Theranos, początkowo była gwiazdą Doliny Krzemowej. Szybko jednak okazało się, że jej firma była oszustwem. Teraz Holmes stoi w obliczu zarzutów o przestępstwo.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elizabeth Holmes oszukiwała m.in. znanych inwestorów, ale też klientów i pacjentów. Jej startup miał zrewolucjonizować medycynę. 

Firma, którą założyła Holmes, obiecywała przeprowadzanie setek testów medycznych przy użyciu jednej kropli krwi. Te obietnice nigdy jednak nie zostały spełnione, a wielu ekspertów podejrzewa, że rozwiązania opracowane przez Theranos nie działały wcale. 

Zobacz: Rentier 

Nie powinno więc dziwić, że sprawa trafiła do sądu. Proces rozpocznie się w San Jose w Kalifornii już niedługo - otwierające argumenty zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Elizabeth Holmes przesadziła z podejściem "fake it, till you make it"

Elizabeth Holmes porzuciła Uniwersytet Stanforda w 2003, by założyć Theranos. Proces będzie dotyczył wzlotów i upadków jej firmy. 

Kiedy Theranos miał jeszcze dobrą prasę i nikt nie podejrzewał, że to oszustwo, media rozpisywały się na temat Holmes w samych superlatywach. Nazywano ją następnym Steve'em Jobsem, współzałożycielem Apple'a, którego Holmes ponoć przyjęła za wzór do naśladowania. Media technologiczne i biznesowe często porównywały Holmes do Jobsa, szukając podobieństw. 

Majątek założycielki startupu szacowano na 4,5 mld dolarów, opierając się na tym, jakie były jej udziały w Theranos. 

Nie trzeba było jednak długo czekać, zanim niezależni eksperci zaczęli przeprowadzać własne testy rozwiązań Theranos. Okazało się, że przełomowa maszyna do badania krwi, zwana Edison, nie działa tak, jak opisywała to Holmes. Dawała niebezpiecznie niedokładne wyniki w testach, które były przeprowadzane dla rzeczywistych pacjentów. 

Holmes obecnie staje przed perspektywą bycia zapamiętaną bardziej jak Bernie Madoff, niegdyś szanowany finansista, którego nazwisko później stało się synonimem oszustwa, gdy przyznał się do stworzenia i rozwijania nielegalnej piramidy finansowej. 

Jeśli Holmes zostanie skazana, obecnie 37-latka może spędzić nawet 20 kolejnych lat w więzieniu.

Elizabeth Holmes utrzymuje, że jest niewinna

Założycielka Theranos utrzymuje, że jest niewinna - i robi tak już od 2018 r., kiedy postawiono jej zarzuty. 

Inspiracje: Gal Gadot

Jej proces był opóźniony przez pandemię, a następnie ciążę (niedawno urodziła syna). Niektórzy obserwatorzy prawni uważają, że może to sprawić, że zyska pewną sympatię łatwy przysięgłych. 

O Holmes stało się bardzo głośno przede wszystkim po tym, gdy reporter śledczy z Wall Street Journal przygotował serię artykułów, które doprowadziły do upadku firmy Theranos. Później też powstał film HBO "The Inventor", w którym Amanda Seyfried występuje jako Holmes.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy proces dostarczy pewnie wielu momentów dramatycznych, z udziałem obsady inwestorów-miliarderów Theranos i wpływowych osób zasiadających w zarządzie firmy.

Inwestorzy, którzy wnieśli znaczną część z ok. 900 mln dolarów, które zebrał Theranos, to m.in. magnat medialny Rupert Murdoch, rodzina Walton stojąca za siecią Walmart, czy meksykański potentat biznesowy Carlos Slim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY