Tarcza gazowa: wakacje rachunkowe dla firm

wakacje rachunkowe gaz
Fot. shutterstock.
Rząd szykuje rozwiązanie dla biznesu, po drastycznych podwyżkach cen gazu. Ulga ma być spora i funkcjonować na zasadach wakacji kredytowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przedsiębiorcy prawdopodobnie będą mogli wybrać 4 miesiące w roku, kiedy zapłacą mniej za gaz. Takie wakacje rachunkowe szykuje rząd – podał Dziennik Gazeta Prawna. Źródła, na które się powołuje mówią, że informacja o takim rozwiązaniu ma być podana szerzej w ciągu kilku dni lub tygodni.

Wakacje rachunkowe dla firm - jak to działa?

Z rozwiązania mają skorzystać firmy, których nie objęła ustawa o przedsiębiorstwach energochłonnych, m.in. piekarnie, czy restauracje.

Mechanizm działania wakacji rachunkowych ma być podobny do konsumenckich wakacji kredytowych. Te ostatnie to słynna oferta dla kredytobiorców, polegająca na wstrzymaniu się od spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach przez łącznie osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Przedsiębiorcy mieliby zatem możliwość zawieszenia płatności rachunków w ciągu czterech miesięcy, które wskaże rząd. Pomysł na wsparcie jest być może dobry, jednak wielu przedsiębiorców już teraz zaznacza, że takie wsparcie jest zbyt skromne.
Choć nie można jeszcze potwierdzić oficjalnie takiego rozwiązania już teraz padają wobec niego głosy krytyczne.  Przedsiębiorcy wypatrywali bardziej szerszego pakietu pomocowego.

Wakacje rachunkowe - realna pomoc czy doraźne działanie przedwyborcze

- Wakacje rachunkowe mogą przez chwilę poprawić płynność finansową, z przesunięciem problemu obecnych wysokich kosztów gazu ziemnego na przyszłość - zaznacza Artur Sarosiek z Energy Solution, w rozmowie z Money.pl

Michała Smoleń z Fundacji Instrat uważa wakacje rachunkowe za doraźną interwencję państwa, w której chodzi jedynie o przedwyborcze poprawienie notowań partii.

Wsparcie dla wszystkich firm?

Na tym etapie prac nad wakacjami kredytowymi zauważamy ruchy typowe dla prawodawstwa PiS.  Nie ma rozróżnienia na te firmy, które potrzebują pomocy. Jak zauważa Michał Smoleń wsparcie powinno dotyczyć przedsiębiorstw energochłonnych. Czy środki w budżecie wystarczą na taką pomoc?

Na początku tego roku rząd przyjął program pomocy dla sektorów energochłonnych w związku ze ogromnymi wzrostami cen energii w 2022 r. Pieniądze jednak trafią tylko do wytypowanych firm. Te mają otrzymać je w lutym. Taka pomoc ma wynieść nawet 5 mld zł.

Jak wyjaśnia ustawodawca: z pomocy opracowanej w styczniu będzie mogła skorzystać "grupa przemysłów", która zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, czyli ponad jedną trzecią zużycia wszystkich firm przemysłowych w Polsce. Będą to takie sektory jak: produkcja cementu, nawozów, ceramika czy hutnictwo.

Pytanie czy podobne ograniczenia rząd zastosuje w przypadku wakacji rachunkowych? Biznes wyczekuje takiej pomocy już stanowczo za długo. Wiele firm musiało zakończyć działalność przez tak długie zwlekanie władzy z odpowiednimi mechanizmami wsparcia.


Czytaj dalej: Delivery Couple pozyskuje 1,4 mln zł. Firma tworzy "pracownika XXI wieku"

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ