Prognozy cen gazu 2024: PGNiG Obrót Detaliczny utrzymuje stawkę na niższym poziomie

ceny gazu
Fot. shutterstock.
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców i nie tylko: Kolejny rok z rzędu PGNiG Obrót Detaliczny, spółka zajmująca się dostarczaniem gazu do klientów indywidualnych i małych firm, przyjęła do wyliczeń prognoz na dostawy gazu cenę na poziomie 200,17 zł za megawatogodzinę (MWh).

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czy niższa cena gazu przekłada się na niższe rachunki dla konsumentów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć portal Bankier.pl.

PGNiG Obrót Detaliczny, będący jednym z największych dostawców gazu na polskim rynku, ogłosił, że cena gazu na 2024 rok pozostanie na niezmienionym poziomie 200,17 zł/MWh. Ta decyzja z pewnością ucieszy wiele gospodarstw domowych oraz małych firm, które korzystają z usług tej spółki. Tym samym, klienci, którzy już otrzymali prognozy na dostawy gazu na przyszły rok, otrzymają korekty rachunków, uwzględniające niższą stawkę.

Portugalski patent na AirBnb: nakaz wynajmu pustych mieszkań i zakaz podwyżek czynszu

Trendy na rynkach gazu wpływają na cenę dla klientów

Decyzja o utrzymaniu ceny gazu na stałym poziomie wynika głównie z korzystnych trendów na europejskich rynkach gazu w kontekście prognoz na 2024 rok. Pomimo różnych czynników wpływających na cenę gazu, takich jak polityka energetyczna państw, stan zapasów, czy dostępność nowych źródeł wydobycia, sytuacja na rynku gazu w Polsce utrzymuje się na korzystnym poziomie - relacjonuje PAP Biznes.

Stawka 200,17 zł/MWh - dla kogo jest przeznaczona?

Cena 200,17 zł/MWh, będąca ceną prognozową dla dostaw gazu na 2024 rok, jest objęta ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. Przepisy tej ustawy dotyczą m.in. gospodarstw domowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz odbiorców społecznie wrażliwych, takich jak szpitale, domy pomocy społecznej, przedszkola czy żłobki.

Cena gazu i rachunki za dostawy

Mimo utrzymania ceny gazu na tym samym poziomie, rachunki za dostawy gazu będą podlegać rozliczeniu zgodnie z rzeczywistym zużyciem oraz z uwzględnieniem faktycznej ceny obowiązującej w 2024 roku. Ostateczny rachunek zostanie więc dopiero rozliczony na podstawie rzeczywistego zużycia, ale korzystne prognozy cen gazu pozwalają oczekiwać, że klienci PGNiG Obrót Detaliczny mogą spodziewać się rozsądnych rachunków za dostawy gazu w przyszłym roku.

Cena gazu w Polsce - sytuacja na rynku

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na polskim rynku gazu w 2024 roku może ulec różnym zmianom, jednak obecnie panujące korzystne trendy wskazują na stabilizację cen tego paliwa. Spółki gazowe, takie jak PGNiG Obrót Detaliczny, starają się utrzymać atrakcyjne stawki dla klientów, co wpływa na zadowolenie odbiorców. Warto monitorować sytuację na rynku energetycznym, aby być świadomym ewentualnych zmian w przyszłości.

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w II kwartale 2023 roku wyniosła 429 mln zł

ZOBACZ RÓWNIEŻ