Premier: Polska raczej uniknie recesji. Martwić się mogą wielkie gospodarki

Morawiecki premier
Mateusz Morawiecki, Fot. shutterstock.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada inflację w trendzie spadającym od marca lub kwietnia. Jego zdaniem Polska dzięki temu uniknie recesji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Premier zaskoczył widzów Telewizji Polskiej optymistyczną prognozą na 2023 r.

- Wydaje się, że dzisiaj dzięki obniżkom cen surowców - a temu pomogła zapobiegliwa polityka nasza, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, w poprzednich miesiącach - dzięki temu jest szansa, że od marca, od kwietnia, inflacja będzie w trendzie spadającym - powiedział szef rządu na antenie TVP 1.

Międzynarodowy sojusz w walce z inflacją

Premier prognozuje, że drożyzna będzie topniała m.in. dzięki międzynarodowej współpracy. Rzeczywiście integracja zachodnich krajów, do których należy Polska wobec Rosyjskiej inwazji na Ukrainę przyniosła niespotykany dotąd wysiłek o przywrócenie bezpieczeństwa w Europie. Wspólne działania państw nie poprzestały na militarnym aspekcie i sojusznicy wprowadzają rozwiązania prowadzące do zniwelowania inflacji.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki Zachód, poprzez integrację swoich instrumentów polityki monetarnej, fiskalnej i regulacyjnej wspólnie walczy z inflacją.

Premier: Polska raczej uniknie recesji

Główną przyczyną inflacji według prezesa rady ministrów są właśnie wysokie ceny surowców energetycznych, paliw, ciepła, gazu i energii elektrycznej. Po spadkach cen gazu na rynkach, między innymi z powodu dosyć łagodnej zimy, ten znacznie staniał. Niestety
Orlen, który zajmuje się sprzedażą gazu dla biznesu wciąż utrzymuje wysokie ceny dla przedsiębiorców. Prawdopodobnie ta strategia w końcu się zmieni z powodu dużej presji społecznej. Obecnie w mediach panuje poruszenie wokół tej sprawy. Opinie ekspertów jasno pokazują, że polski koncern wkrótce będzie zmuszony urealnić ceny.

Premier w trakcie wywiadu w TVP poinformował również, że Polska ma szansę na wyjście z kryzysu w przeciwieństwie do europejskich tygrysów.

- My najprawdopodobniej - wolę tak z pokorą powiedzieć, ale jestem tutaj optymistą jednocześnie - unikniemy recesji, będziemy mieli wzrost gospodarczy, ale główne gospodarki europejskie mogą rzeczywiście zaliczyć twarde lądowanie - stwierdził Morawiecki.

Inwestycje pomogą uniknąć recesji

Receptą na wyjście z kryzysu suchą stopą mają być, według premiera, inwestycje.

- Jak najwięcej inwestycji, w tym inwestycji publicznych, ponieważ one wchodzą w miejsce brakujących - niestety, ubolewam nad tym - inwestycji prywatnych - zaznaczył.

Przypomnijmy, że inflacja w Polsce, w grudniu 2022 r. wyniosła w ujęciu rok do roku 16,6 proc. Miesiąc wcześniej było to 17,5 proc. Mimo spadków, część ekspertów wciąż ostrzega, że Polacy nie powinni oddychać z ulgą, gdyż widmo recesji na poziomie 19-20 proc. r/r wciąż nam grozi.

Czytaj dalej: Służbowe maile. Dlaczego pisanie służbowych maili sprawia nam kłopoty? [WYWIAD]

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ