Szczyt Cyfrowy ONZ. Demokratyzacja internetu

onz igf
fot. shutterstock.
Globalny Szczyt Cyfrowy w Etiopii odbędzie się pod hasłem „Trwały Internet dla wspólnej i zrównoważonej przyszłości”. To przykład działań społeczności międzynarodowej dla skuteczniejszego przeciwdziałania internetowym zagrożeniom.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak co roku konferencja zgromadzi ekspertów zainteresowanych tematyką rozwoju internetu, zajmujących się na co dzień biznesem, polityką, nauką, a także działających na rzecz organizacji pozarządowych.

Cyfrowa przyszłość świata

Szczyt Cyfrowy rozpoczyna się 28 listopada i potrwa do 2 grudnia w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Hasło tegorocznego forum brzmi - Trwały internet dla wspólnej i zrównoważonej przyszłości.

Polscy eksperci z NASK podzielą się wiedzą jako twórcy innowacyjnych rozwiązań i podczas networkingu jako przyszli partnerzy w nowych projektach.

NASK zaangażowany jest w organizację oraz udział w Szczytach Cyfrowych IGF, a zwłaszcza we wspieranie inicjatywy IGF Youth, która skierowana jest do młodych ludzi chcących kształtować cyfrową przyszłość świata. To właśnie w ramach tej inicjatywy przedstawiciele

NASK będą mieli największy udział w tegorocznym Globalnym Szczycie Cyfrowym IGF.

– Zarządzanie internetem to m.in. wprowadzenie nowych regulacji. Nie da się nie zauważyć, że w tym zakresie nastały przełomowe czasy – szczególnie w UE, ale także w wielu innych częściach świata – mówi Maciej Groń, Kierownik Działu Analiz Strategicznych i Budowania Świadomości w NASK. - Nowe obowiązki dla platform internetowych, nowe prawa dla nas jako społeczeństwa informacyjnego oraz nowe standardy w cyberprzestrzeni zobowiązują wszystkich zainteresowanych budowaniem otwartego i bezpiecznego internetu do prowadzenia szerokich tzw. wielostronnych konsultacji z krajami unijnymi, ale także spoza UE i z innych kontynentów. IGF to najlepsze miejsce na świecie by sprawdzić co myślą na temat zarządzania internetem inne społeczności – przedstawiciele nauki, rządów, biznesu, organizacji społecznych i technicznych. IGF to najlepsze miejsce do konsultacji, ale także do budowania nowych sojuszy z podmiotami zaangażowanymi w demokratyzację interentu – wyjaśnia ekspert.

Co zrobić aby jutro było lepsze?

Pierwsze z cyklu spotkań IGF 2022 Global Youth Summit odbędzie się 28 listopada, czyli w tzw. „dniu zero”, jeszcze przed oficjalnym otwarciem Forum, i będzie nosiło tytuł: ,,Digital transformation and the role of youth". Udział w spotkaniu weźmie przedstawicielka IGF Youth Polska oraz NASK – Emilia Zalewska, która jest również współtwórczynią, wraz z ONZ, ścieżki młodzieżowej podczas IGF 2022 w Etiopii. Spotkanie to będzie zwieńczeniem cyklu czterech warsztatów, które odbyły się w ciągu ostatniego roku w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

W ramach debaty spotkają się młodzi liderzy oraz doświadczeni eksperci, którzy rozmawiać będą na następujące tematy: szanse, jakie daje społeczeństwu transformacja cyfrowa, w jaki sposób edukacja, gospodarka i pokój mogą zyskać dzięki cyfryzacji? Wyzwania, które uniemożliwiają pełne skorzystanie z możliwości transformacji cyfrowej. Analiza sposobów redukcji szkód, zapobiegania cyberatakom i ochrony praw człowieka w sieci. W kierunku lepszej cyfrowej przyszłości. Co zrobić teraz, aby jutro było lepsze? Sposoby działania dla zapewnienia bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego środowiska cyfrowego poprzez synergię pomiędzy obecną i następną generacją ekspertów i liderów.

Kolejne dwie debaty z udziałem przedstawicieli IGF Youth Polska odbędą się 30 listopada. Pierwsze spotkanie z udziałem Emilii Zalewskiej to rozmowa pomiędzy Vintonem Cerfem - współtwórcą TCP/IP i laureatem nagrody Turinga (2004) - a młodymi ludźmi na temat przyszłego rozwoju Internetu i  sieci interplanetarnych. Celem sesji jest zapewnienie młodym ludziom przestrzeni do wypowiedzi na temat tego, jakiej przyszłości chcą dla Internetu oraz jakie dostrzegają potencjalne problemy związane z jego rozwojem. Sesja będzie miała charakter nieformalny, zachęcający do nieszablonowego myślenia.

Zjawisko Splitinternetu

Przedstawiciele NASK wezmą udział także w kilku innych debatach. Podczas jednego ze spotkań przedstawiciele różnych środowisk zaprezentują uczestnikom swoje stanowiska na temat zjawiska ,,Spliternetu” i suwerenności cyfrowej. Z kolei 1 grudnia omówione zostaną badania, które w 2022 r. zostało przeprowadzone przez Dynamic Coalition IS3C (Internet Standards, Security and Safety) i m. in. NASK oraz Youth IGF Poland na temat luki pomiędzy rzeczywistymi kompetencjami młodych absolwentów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a tym, czego oczekują od nich potencjalni pracodawcy.

IGF to wyjątkowa okazja do spotkania ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa w internecie z całego świata. Daje to możliwość spojrzenia na kwestie związane z bezpieczeństwem online z szerszej, międzynarodowej perspektywy oraz pozwala na nowe partnerstwa, wspólne inicjatywy dla skuteczniejszego przeciwdziałania internetowym zagrożeniom.   

Czytaj dalej: Czarny łabędź awokado

ZOBACZ RÓWNIEŻ