Slowmadyzm, czterodniowy tydzień pracy - oto najważniejsze trendy na rynku pracy

praca zdalna, home office
Fot. Pixabay.com
Jak będzie wyglądał w najbliższych miesiącach rynek pracy? Swoimi przewidywaniami dzieli się Iwo Szapar, autor książki "Pracuj zdalnie, żyj normalnie", twórca startupu Remote-how.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Trendy na rynku pracy: slowmadyzm

Gdy już przynajmniej częściowo uda się opanować pandemię, a granice znów zostaną otwarte, wielu z nas dołączy do grona slowmadów, którzy przeprowadzają się na kilka tygodni albo miesięcy w wybrane miejsce na świecie, by tymczasowo tam żyć i pracować zdalnie. Slowmadzi nie będą porzucać stałej pracy ani opuszczać domu spakowani w jeden plecak. Będą to raczej ucieczki przed zimą albo sposób na poznawanie odmiennych kultur na co dzień, a nie tylko w wydaniu turystycznym. Jeszcze inni dostrzegą w slowmadyzmie szansę na wspieranie lokalnych społeczności w słabiej rozwiniętych regionach świata, dzieląc się z nimi swoją wiedzą, umiejętnościami i czasem.

Trendy na rynku pracy: coliving

Idea wspólnego zamieszkiwania przez grupę niespokrewnionych ze sobą osób nie jest niczym nowym. Najświeższym jej wcieleniem jest coliving. Pierwszy wariant to coliving w wielkich miastach, będący alternatywą dla bardzo drogiego najmu mieszkań i od kilku lat rozwijający się w USA, zwłaszcza w Nowym Jorku czy San Francisco. Drugi wariant to coliving w tropikalnych zakątkach świata, które będą azylami dla pracowników, którzy mogą w trakcie podróży dołączyć na pewien czas do społeczności ludzi nadających na tych samych falach. Świetnym przykładem wpisania się w taki trend jest Selina – sieć hoteli dla cyfrowych nomadów, która jeszcze przed pandemią była wyceniona na prawie miliard dolarów i zarządzała kilkudziesięcioma obiektami na trzech kontynentach. Od typowych hoteli czy mieszkań na wynajem odróżnia je mieszkająca w nich społeczność, a od hosteli – spokojne miejsce do pracy.

Trendy na rynku pracy: globalny rynek

Rewolucja obejmie też wynagrodzenia. Firmy będą zapewne musiały zdecydować się nie tylko na większą transparentność, ale także jednolitość. GitLab czy Buffer od lat wyliczają pensje za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów. Grafik z Gdańska, równie doświadczony co koleżanka pracująca w San Francisco, będzie mieć szansę zarabiać tyle samo co ona. Pensje będą wyznaczane na podstawie podanej do publicznej wiadomości metodologii. Efekty tej zmiany mogą okazać się dalekosiężne, m.in. w kontekście zrównywania zarobków kobiet i mężczyzn.

Trendy na rynku pracy: exodus z metropolii

Dotychczas bolały nas codzienne dojazdy do biura: gehenny stania w korkach pochłaniały mnóstwo naszego czasu wolnego. Zgodnie z badaniami Page Group było średnio 41 min. w jedną stronę! Ale skoro wiele osób nie będzie musiało już codziennie dojeżdżać do biur, centra stracą na ważności na rzecz przedmieść. Miasta staną się raczej ośrodkami konsumpcji, kultury i rozrywki – a także życia towarzyskiego. Exodusowi z miast towarzyszyć będzie odrodzenie prowincji – miasteczek, wsi czy też nowych osiedli mieszkalnych „pośrodku niczego”.

Trendy na rynku pracy: czterodniowy tydzień pracy

Z czterodniowym tygodniem pracy eksperymentują kolejne firmy. Rezultaty są bardzo obiecujące, więc marzenie wielu z nas niedługo może się spełnić. Japoński oddział Microsoftu wdrożył w 2019 r. miesięczny program pilotażowy, skracając czas pracy i pozostawiając płace na dotychczasowym poziomie. Wyniki były fantastyczne: o 40% wzrosła produktywność pracowników, o 23% spadły rachunki za prąd. W maju 2020 r. premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła, że firmy powinny rozważyć wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy nie tylko ze względu na większą produktywność, ale także w celu ułatwienia pracownikom zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. W odpowiedzi, w styczniu 2021 r. nowozelandzki oddział Unilever ogłosił 81 osób na czterodniowy tydzień pracy na okres roku. Jeśli rezultaty okażą się pozytywne, rozwiązanie będzie wdrożone globalnie i obejmie 155 tysięcy zatrudnionych na całym świecie. Zmiany widać również w Europie. W styczniu 2021 r. Hiszpania zapowiedziała pilotażowy program dofinansowań dla firm testujących czterodniowy tydzień pracy.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ