simpl.rent pozyskuje finansowanie. Celem pełna cyfryzacja i obniżenie ryzyka na rynku najmu mieszkań

simpl.rent
simpl.rent
1,5 mln zł trafiło do polsko-brytyjskiego startupu simpl.rent – cyfrowej platformy zwiększającej bezpieczeństwo i zaufanie na rynku najmu dzięki integracji rozwiązań fintechowych i produktów ubezpieczeniowych. Finansowanie umożliwi simpl.rent udział w profesjonalizacji rynku oraz rozpoczęcie ekspansji na rynki zagraniczne.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Funduszem wiodącym w rundzie jest Black Pearls VC znany m.in. z inwestycji w Autenti, Telemedi czy Nordigen. Grono inwestorów spółki zasilił także Kogito Ventures, w którego portfelu znajdują się m.in. Jutro Medical, czy Packhelp.

simpl.rent to startup założony w 2019 roku, który jako pierwszy w Polsce podjął się stworzenia nowego standardu na rynku najmu w obszarze weryfikacji najemców i ograniczania ryzyka związanego z wynajmem. Za jego powstanie odpowiada 4 założycieli łączących kompetencje techniczno-biznesowe z międzynarodowym doświadczeniem: Piotr Pajda, Filip Dykas, Marcin Kopeć oraz Aleksander Radolak.

- simpl.rent odpowiada na problem braku zaufania na rynku najmu poprzez oferowanie kompleksowego produktu, zwiększającego transparentność i cyfryzację procesu weryfikacji najemcy po obu stronach. Jesteśmy pod wrażeniem efektywności zespołu, który świetnie rozumie potrzeby swoich klientów, co przekłada się na tak dynamiczne tempo rozwoju spółki – podkreśla Aleksander Dobrzyniecki, Partner w Black Pearls VC.

- W odpowiedzi na wciąż odstającą od standardów rynków zachodnich rzeczywistość polskiego rynku najmu jako simpl.rent oferujemy bezpieczne i innowacyjne rozwiązania poprawiające komfort każdej stronie transakcji. Naszą misją jest obniżenie ryzyka finansowego, a także budowanie zaufania poprzez objęcie i zintegrowanie całego procesu najmu od początku do końca. Rynek wynajmu mieszkań to jedna z najbardziej konserwatywnych branż, która do tej pory działała “na papierze”. My pokazujemy, że wcale nie musi tak być – dodaje Filip Dykas.

Flagowym produktem simpl.rent jest Certyfikat Najemcy stanowiący w pełni zdalną weryfikację najemców. Wiarygodność potencjalnego najemcy sprawdzana jest pod kątem tożsamości, historii kredytowej oraz wysokości zarobków w stosunku do kwoty czynszu nieruchomości. Dzięki wykorzystaniu technologii, danych pochodzących od zaufanych instytucji finansowych i otwartej bankowości weryfikacja wymaga minimalnego zaangażowania stron, a najemca ma gwarancję bezpieczeństwa wrażliwych danych.

Drugim kluczowym produktem tworzonym wspólnie z PZU są pakiety ubezpieczeniowe dla najemcy i wynajmującego. Pierwsze na polskim rynku ubezpieczenie czynszu obniża ryzyko braku płatności przez najemcę, a w połączeniu z Certyfikatem Najemcy, jest dostępne dla właściciela z obniżoną składką.

- Digitalizacja to trend obecny wśród firm ubezpieczeniowych już od kilku lat. Nasza oferta oraz współpraca z firmami technologicznymi jest najlepszą odpowiedzią na wszystkie najważniejsze potrzeby bardzo wymagających dziś klientów, na każdym etapie ich życia prywatnego i zawodowego. Istotne korzyści dla wszystkich stron wypracowujemy w sposób zrównoważony, stabilny i odpowiedzialny. Dlatego też chcąc pomagać budować zaufanie między wynajmującym i najemcą, stworzyliśmy pierwsze na rynku gotowe pakiety ubezpieczeń dla każdej ze stron, które odpowiadają na ich najważniejsze obawy i potrzeby. Filozofia działania polisy jest prosta: jeśli najemca nie płaci czynszu, to firma wypłaca to, czego nie otrzymał wynajmujący. Dodatkowo oprócz komponentu majątkowego polisa oferuje również pomoc prawnika, w razie gdyby lokator nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania - komentuje Paweł Ochmański, dyrektor Biura Produktów Detalicznych i MSP PZU SA.

Dzięki przeniesieniu całego procesu do online oraz dodaniu produktów ubezpieczeniowych i finansowych, simpl.rent staje się kompleksową platformą do prowadzenia bezpiecznego wynajmu mieszkań dla profesjonalistów, najemców i indywidualnych właścicieli.

Najemcy instytucjonalni celują w dostarczenie 100 tys. mieszkań

Polski rynek najmu nieruchomości mieszkaniowych charakteryzuje się podziałem na mieszkania z zasobów gmin i sektor prywatny, który w dużej mierze pozostaje zdominowany przez osoby fizyczne. Skala najmu rośnie, jednak wciąż jest to rynek rozdrobniony i pozbawiony profesjonalizacji. Według danych Eurostatu około 4,2 proc. gospodarstw domowych najmuje mieszkanie i płaci czynsz na poziomie rynkowym. W porównaniu do krajów Unii Europejskiej Polski rynek pozostaje wciąż poniżej europejskiej średniej (21 proc.) pod względem odsetka gospodarstw domowych zajmujących mieszkanie na podstawie umowy najmu, co stwarza potencjał do dużego rozwoju i czerpania z doświadczeń zachodnich krajów. Niekwestionowanym liderem są Niemcy, gdzie najmujących szacuje się na około 41 proc.

Istotą w rozwoju polskiego rynku najmu jest rola zagranicznych funduszy inwestycyjnych, które zaczynają profesjonalizować branżę i wnoszą kapitał umożliwiający powstawanie nowych, bardziej uregulowanych stosunków między stronami najmu. Ostatnie cztery lata można uznać za przełomowy okres w rozwoju segmentu najmu instytucjonalnego. Do ważniejszych transakcji można zaliczyć przejęcie w 2019 r. przez niemiecki fundusz TAG Immobilien dewelopera Vantage Development (obecny klient simpl.rent) i ogłoszenie planów zbudowania portfela 10 tys. mieszkań na wynajem, czy wejście na rynek w 2020 r. szwedzkiego Heimstaden Bostad. Do końca lipca 2021 r. w Polsce oddano łącznie 7 266 lokali w formie najmu instytucjonalnego. Sama liczba jeszcze nie robi wrażenia, jednak na uwagę zasługują zatwierdzone plany inwestorskie i prognozy ekspertów. Przewiduje się, że w perspektywie kolejnych 5–7 lat zasób może wynieść ponad 100 tys. mieszkań.

simpl.rent na drodze rozwoju

Widząc lukę rynkową i analizując trendy zespół simpl.rent, postanowił wykorzystać okazję, żeby stać się jedną z pierwszych firm dostarczających nowoczesne rozwiązania dla rynku najmu. Od początku działalności startup skupiał się na tworzeniu strategicznych partnerstw i zrozumieniu niezadowolenia każdej grupy docelowej. Do głównych partnerów należą m.in. serwisy OLX i Otodom oraz PZU, a klientami są najwięksi agenci nieruchomości np. Nowodworski Estates, Maxon Nieruchomości i sektor najmu instytucjonalnego (PRS) reprezentowany m.in. przez Resi4Rent i Vantage Development.

W rozwój startupu są zaangażowani aniołowie biznesu, między innymi związany z rynkiem finansowym i ubezpieczeniowym Paweł Zylm, były prezes BRE Ubezpieczenia i laureat nagrody Business Angel of the Year.

- Zdrowy rynek najmu to taki, w którym zaufanie i bezpieczeństwo jest nierozłącznie wpisane w relacje między stronami. I dotyczy to zarówno najemców, pojedynczych właścicieli, PRS oraz agentów nieruchomości. W simpl.rent towarzyszymy ludziom w ich codziennym życiu. Jesteśmy obok nich i dla nich. Pomagamy zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem. Sprawiamy, że najem jest łatwiejszy, szybszy i bezpieczniejszy. Dzięki finansowaniu możemy to kontynuować, budować kolejne elementy ścieżki klientów, przyspieszyć profesjonalizację rynku w Polsce i przygotować się podbój kolejnych rynków - podsumowuje Piotr Pajda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ