Prosoma - polska aplikacja na receptę z dużym finansowaniem. "Rynek rośnie w tempie 40 proc."

Prosoma
Prosoma, polski startup
Prosoma, polski startup, który stworzył aplikację wykorzystywaną m.in. do terapii cyfrowych, pozyskał od inwestorów 14 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W celu realizacji planów, w ramach obecnej rundy Prosoma pozyskała środki od nowych i obecnych inwestorów – 6 mln złotych w ramach koinwestycji od YouNick Mint i Simpact Ventures, a pozostałe środki jako follow-on od funduszy RST Ventures for Earth i Pomerangels oraz kilkunastu prywatnych aniołów biznesu. 

Wywodzący się z Polski projekt Prosoma rozwijany jest komercyjnie przede wszystkim w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie możliwe jest refundowanie aplikacji z kategorii DTx (digital therapeutic). Pozyskane środki przeznaczy przede wszystkim na komercjalizację, w tym na współpracę z firmami farmaceutycznymi, walidację kliniczną oraz dalszy rozwój produktu, m.in. poprzez wdrożenie rozwiązań sztucznej inteligencji. 

Prosoma chce pomóc pacjentom onkologicznym

Połowa z nas w pewnym momencie życia stanie w obliczu diagnozy choroby nowotworowej. Stres, lęk i depresja często towarzyszą leczeniu onkologicznemu, a ich wysoki poziom przekłada się na niższą skuteczność leczenia a tym samym gorsze rokowania na pokonanie choroby i powrocie do zdrowia. 

Prosoma chce odpowiedzieć na te problemy poprzez wdrażanie cyfrowych terapii (DTx) dla onkologii. Firma stworzyła portfolio cyfrowych produktów medycznych, które opierają się na aktualnej wiedzy z zakresu medycyny i psychologii kognitywno-behawioralnej w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami w obszarze technologii i projektowania oprogramowania.

Flagowy produkt firmy Prosoma – Living Well, to certyfikowana aplikacja medyczna, która prowadzi i wspiera pacjenta od momentu postawienia diagnozy w kierunku odzyskania kontroli nad swoim samopoczuciem. Living Well pomaga pacjentom radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem, budować zdrowe nawyki oraz zrozumieć lepiej proces leczenia i zdrowienia. Aplikacja jest już dostępna także poprzez refundację przez największe niemieckie kasy chorych.

Przeczytaj także: Co dalej z Elizabeth Holmes?

Prosoma, czyli aplikacja na receptę

- Zdecydowaliśmy się zainwestować w Prosomę, ze względu na olbrzymie przyspieszenie w wykorzystaniu terapii cyfrowych – wskazuje Aleksander Kłósek, partner zarządzający YouNick Mint – popularyzacja telemedycyny i pandemia Covid-19 spowodowały wzrost akceptacji dla rozwiązań e-health u pacjentów i klinicystów, ale także pozwoliły stworzyć regulacje administracyjne, które ułatwiają wprowadzenie ich na rynek.

- Segment DTx jest w obszarze zainteresowania nie tylko pacjentów i lekarzy, ale także ubezpieczycieli i płatników publicznych. Wsparcie psychoterapeutyczne powinno być elementem standardowej opieki onkologicznej, natomiast deficyt specjalistów w tej dziedzinie sprawia, że jedynie nieliczna grupa otrzymuje optymalny zakres świadczeń – i tutaj rozwiązaniem są zwalidowane klinicznie terapie cyfrowe, takie jak produkty Prosomy – dodaje Aleksander Kłósek.

W kolejnym kroku spółka będzie rozwijać produkty, poprzez wdrażanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji oraz budować szeroką współpracę z firmami farmaceutycznymi, które coraz lepiej rozumieją istotę holistycznego podejścia do potrzeb pacjentów, coraz chętniej uzupełniając terapię farmakologiczną rozwiązaniami w obszarze terapii cyfrowych. Obecnie liderem w upowszechnianiu digital therapeutics są Stany Zjednoczone, ale Europa szybko nadrabia zaległości, a rynek rośnie ok. 40% r/r.

- Coraz częściej mówi się o tym, że istnieje istotna relacja pomiędzy kondycją psychiczną oraz zdrowiem fizycznym. Niestety, w praktyce terapeutycznej oba te obszary często traktowane są z różnym zaangażowaniem, na niekorzyść dobrostanu psychicznego, a to duży błąd – podkreśla Wojciech Majewski, partner zarządzający Simpact Ventures, jednego z pierwszych funduszy typu impact investing w Polsce.

- Inwestując w projekt Prosoma wierzymy nie tylko w niewątpliwe powodzenie biznesowe tego rozwiązania, ale także podpartą badaniami, rzetelną demokratyzację dostępu do zdrowa psychicznego na skalę światową. Rozwiązania spółki zapewnią długoterminową, zrównoważoną wartość dla wszystkich interesariuszy: pacjentów, lekarzy i płatników - dodaje.

Prosoma dołącza do londyńskiego akceleratorów

W ostatnim czasie Prosoma została wytypowana do udziału w projekcie Mayor of London International Business Accelerator, jako jeden z najlepszych akceleratorów działających w Londynie, dając możliwość uczestniczenia w międzynarodowych misjach handlowych i rozwoju wraz z liderami biznesu w Wielkiej Brytanii. W USA z kolei spółka nawiązała współpracę w zakresie komercjalizacji Living Well jako terapii wspierającej zdrowie psychiczne i potrzeby behawioralne pacjentów chorych na raka z firmą Eversana® –  liderem rynku z największym doświadczeniem we wprowadzaniu zintegrowanych, cyfrowych rozwiązań terapeutycznych.

- Skupiamy się głównie na rynkach, gdzie aplikacja może być „przepisywana na receptę”. Chcemy być światowym liderem terapii cyfrowych w onkologii – mówi Marek Ostrowski, CEO Prosoma.

– W połowie przyszłego roku planujemy zamknąć rundę A w wysokości 7–8 milionów Euro. Przeznaczymy ją głównie na dokończenie ścieżki refundacyjnej FDA w Stanach Zjednoczonych oraz na skalowanie sprzedaży w Niemczech. Liczymy też na Polskę. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że w ciągu dwóch lat powstanie możliwość wdrożenia aplikacji Prosoma do systemu opieki zdrowotnej – dodaje Marek Ostrowski.

- Prosoma jako projekt jest nam znana od początku jej istnienia a Marek jako spiritus movens przedsięwzięcia jest niezmiennie zdeterminowany, aby osiągnąć sukces. Jeżeli rynek będzie rozwijał się w takim jak dotychczas tempie, trudno nam sobie wyobrazić sobie, aby jakikolwiek Founder i zespół mógł wykorzystać tę szansę lepiej niż Marek – podsumowują Wojciech Majewski i Aleksander Kłósek. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ