Polska aplikacja Mbaza AI na liście TOP 10 w badaniu pod auspicjami UNESCO

Filip Stachura, mBaza AI
Filip Stachura, mBaza AI
Aplikacja Mbaza AI, która wspiera ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, została uznana za jedną z 10 najlepszych na świecie przez Międzynarodowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (IRCAI) pod auspicjami UNESCO.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

IRCAI wybrało 100 najlepszych projektów, które wspierają realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dodatkowo, dziesięć z nich otrzymało wyróżnienie jako wybitne. Jednym z nich była aplikacja Mbaza AI stworzona przez polską firmę Appsilon, we współpracy z Uniwersytetem w Stirling.

Mbaza AI. Co robi aplikacja?

Aplikacja pomaga ekologom i pracownikom parków narodowych w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt dzięki błyskawicznej i bardzo dokładnej klasyfikacji zdjęć z fotopułapek. Sztuczna inteligencja, w ciągu zaledwie kilku godzin, wykonuje pracę, która człowiekowi zajęłaby kilka tygodni lub nawet miesięcy. Aplikacja Mbaza AI klasyfikuje nawet 3000 obrazów na godzinę. W ten sposób szybko dostarcza cennych informacji na temat stanu zagrożonych gatunków zwierząt i ewentualnych niebezpieczeństw związanych z kłusownictwem lub nielegalną wycinką lasów. Aplikacja pomaga też w lepszym planowaniu działań na rzecz ochrony bioróżnorodności.

- Uznanie ekspertów UNESCO to dla nas wielki powód do dumy. To dowód na to, że nasza praca ma realny wpływ na realizację celów zrównoważonego rozwoju, a wykorzystywana technologia może zmieniać świat na lepsze. Mam nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu informacja o naszej aplikacji dotrze do jak największej liczby osób zaangażowanych w prace nad ochroną bioróżnorodności. Mbaza ma wielki potencjał i jestem pewien, że może znacząco pomóc w wysiłkach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt – mówi Filip Stachura, CEO Appsilon.

Aplikacja działa  na zwykłym laptopie, bez dostępu do internetu. Dzięki temu, specjaliści mogą szybko zebrać informacje nawet ze środka tropikalnej puszczy, do której dotarcie zajmuje kilka dni trudnej i męczącej wędrówki. Możliwość korzystania z aplikacji w niemal każdych warunkach, w połączeniu z automatyzacją procesu klasyfikacji zdjęć zrewolucjonizowała już sposób pracy strażników leśnych z parków narodowych Gabonu, Kamerunu oraz Kenii. Rozwiązanie jest też obecnie testowane w Kongu.

Zobacz także: Oto najlepsze startupy

IRCAI GLOBAL TOP 100 LIST

Od dwóch lat, Międzynarodowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (IRCAI) pod auspicjami UNESCO publikuje listę 100 projektów rozwiązujących problemy związane z 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ze wszystkich pięciu regionów geograficznych: Afryki, Europy i obu Ameryk, Azji i Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu. Głównym celem projektu jest wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez stworzenie największej na świecie platformy skutecznych i etycznych rozwiązań AI w tym zakresie.

 APPSILON

Appsilon to firma konsultingowa świadcząca usługi z zakresu data science i uczenia maszynowego dla klientów na całym świecie.  W ramach inicjatywy Data for Good Appsilon realizuje projekty, które odpowiadają na największe wyzwania dzisiejszego świata, przede wszystkim w obszarze ekologii i zmian klimatycznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ