Powstała nietypowa aplikacja randkowa. Wykluczy czarnoskórych i Latynosów

Powstała nietypowa aplikacja randkowa. Wykluczy czarnoskórych i Latynosów
W USA uruchomiono aplikację Score. Zamiast wyglądu, liczy się w niej zdolność kredytowa. Amerykanie alarmują, że aplikacja jest wykluczająca m.in. dla mniejszości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Aplikacja została uruchomiona przez firmę Neon Money Club i - jak informuje Rzeczpospolita - jest przeznaczona głównie dla tych z dobrą lub bardzo dobrą sytuacją finansową. 

- Dobrostan finansowy często schodzi na drugi plan. W Neon Money Club naszą misją jest wprowadzenie świadomości finansowej w tkankę codziennego życia. Aby to osiągnąć, musimy przenieść rozmowę w miejsca, gdzie zazwyczaj się o niej nie mówi. „Score” od Neon Money Club to nasza pierwsza poważna próba tego -  powiedział dyrektor generalny Luke Bailey. - „‘Score’ ma na celu podniesienie dyskusji na temat zdrowia finansowego, która pozostawała nieruchoma przez dziesięciolecia - dodaje.

Co z mniejszościami

Amerykańskie media zwracają uwagę na problem związany z aplikacją. Aby korzystać z aplikacji, musisz posiadać co najmniej 675 punktów FICO (to liczba punktów określających kondycję finansową - w skali od 300 do 850). Serwis samodzielnie prowadzi ocenę zdolności kredytowej, ale z poziomu aplikacji nie znajdzie się wyniku innych osób. Granica 675 dotyczy wyłącznie możliwości rejestracji aplikacji. Następnie aplikacja działa podobnie, jak znane aplikacje randkowe. Możesz przesuwając w jedną lub drugą stronę zaakceptować propozycję osoby do poznania.

Problem w tym, że średnia zdolność kredytowa w USA zależy m.in. od koloru skóry. Media informują, że o ile przeciętna zdolność kredytowa Amerykanina wynosi 716, to w przypadku czarnoskórych i Latynosów jest niższa, a dodatkowo odsetek osób mających poniżej wyniki 640 jest wyższy, niż w przypadku białych. 

Neon Money Club odrzuca oskarżenia

Serwis Techcrunch zapytał przedstawicieli Neon Money Club o kwestie dyskryminacji. Luke Baliey stwierdził, że posiadanie dobrej zdolności kredytowej ma charakter aspiracyjny, a nie wykluczający. Co więcej, osoby, które nie będą mogły skorzystać z aplikacji Score, dostaną dostęp do narzędzi pozwalających na lepsze zarządzanie swoimi finansami. Jak wynika z komunikatu, Neon Money Club stworzył „SCORE”, aby wykraczać poza nawiązywanie połączeń opartych wyłącznie na wspólnych zainteresowaniach i zamiast tego wymagający zdrowego wyniku kredytowego do rejestracji. Jeśli zostaną zatwierdzeni, przyszli randkowicze uzyskają dostęp do puli osób o podobnych poglądach finansowych. Dla tych, którzy wciąż pracują nad spełnieniem kryteriów, Neon Money Club oferuje wartościowe zasoby, aby pomóc im w ich podróży ku zdrowemu wynikowi kredytowemu i umiejętnościom finansowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ