Prosoma pozyskała 4,4 mln euro na technologię dla opieki onkologicznej. W spółkę zainwestowały polskie fundusze
Marek Ostrowski, przedsiębiorca, psychoterapeuta, założyciel i CEO firmy Prosoma. / fot. mat. pras.Liderami inwestycji były wiodące fundusze wspierające technologie zdrowotne, Impact Ventures oraz Verge HealthTech Fund, przy współudziale Convergence Partners, Smartlink Partners oraz Simpact Ventures. Spółka planuje pozyskać kolejne 800 tys. euro w fazie 2nd-Close, zaplanowanej na pierwszy kwartał 2025 roku.
Czym zajmuje się Prosoma
Powstała w 2018 roku Prosoma tworzy rozwiązania cyfrowej opieki onkologicznej. Flagowy produkt spółki, certyfikowana (CE) aplikacja medyczna Living Well Plus, to jedyne na rynku rozwiązanie oferujące klinicznie potwierdzone wsparcie behawioralne i psychologiczne w pełni dostosowane do potrzeb pacjentów onkologicznych. Platforma łączy kompleksowy, personalizowany program terapeutyczny opracowany przez interdyscyplinarny zespół medyczny, z opcją indywidualnych telekonsultacjami psychoonkologicznych - to wszystko dostępne z poziomu prostej aplikacji mobilnej.
Według badań klinicznych rozwiązanie Prosomy pozwala zmniejszyć poziomy lęków, stresu oraz objawów depresji u pacjentów onkologicznych nawet o 25–50%, redukując jednocześnie ich zapotrzebowanie na stacjonarne konsultacje medyczne.
Poprawa jakości życia
– Naszym celem jest poprawa jakości życia pacjentów onkologicznych przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń finansowych dla płatników – podkreśla Marek Ostrowski, CEO Prosomy. – Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyli nas inwestorzy, szczególnie w tak trudnych warunkach rynkowych. Pozyskane środki pozwolą nam poszerzyć skalę działań w regionie DACH oraz znacząco rozwinąć ofertę na rynku amerykańskim.
Ostrowski podkreśla też, że w ofercie Prosomy chodzi nie tylko o wsparcie procesu leczenia onkologicznego, ale przede wszystkim o poprawę całościowego doświadczenia pacjentów zmagających się z chorobą.
– Leczenie onkologiczne to często długotrwały i wyczerpujący proces, który może trwać wiele lat, dlatego kluczowe jest koncentrowanie się nie tylko na wskaźnikach przeżywalności choroby, ale też na jakości życia pacjentów – dodaje dr Philipp Rösler, członek Rady Doradczej Prosomy oraz były minister zdrowia Niemiec. – W tym kontekście systemy zdalnego monitorowania pacjentów czy zintegrowane, kompleksowe systemy wsparcia psychoonkologicznego, jak Living Well Plus, stają się coraz bardziej istotne. Dają one pacjentom narzędzia do lepszego zarządzania stanem swojego zdrowia, a pracownikom służby zdrowia dostarczają cennych informacji na temat dobrostanu swoich pacjentów.
– Prosoma odpowiedziała na kluczową, niezaspokojoną dotąd potrzebę w opiece onkologicznej – mówi Gergely Iváncsics, partner w Impact Ventures. – Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój i kolejne sukcesy spółki. Dzięki skalowaniu swoich rozwiązań może ona realnie zmienić przyszłość opieki onkologicznej na świecie.
Sprzedaż na poziomie 1 mln euro
W 2024 roku Prosoma pomogła już niemal 3 tys. pacjentów, osiągając – dzięki współpracy z ponad 30 partnerami w regionie DACH – sprzedaż na poziomie 1 miliona euro. Spółka zawarła też kluczowe partnerstwa w USA, w tym z jednym z czołowych ośrodków onkologicznych na świecie – Cedars Sinai.
Nowe funkcjonalności
Spółka planuje już poszerzenie oferty zapowiadając wprowadzenie kompleksowego programu żywieniowego oraz coachingu w tym obszarze, które uzupełnią oferowane już wsparcie psychoonkologiczne adresując jednocześnie potrzeby pacjentów w sposób holistyczny.
Jak podkreśla Ostrowski, diagnoza onkologiczna jest dla pacjentów często ogromnym wyzwaniem emocjonalnym, które negatywnie wpływa na ich zdolność do kontrolowania własnego stanu zdrowia. Badania dowodzą, że wskaźniki ciężkich zaburzeń depresyjnych wśród pacjentów onkologicznych mogą być nawet trzykrotnie wyższe niż w populacji ogólnej. Ponieważ zaś złej kondycji psychicznej towarzyszy zwykle znaczący spadek efektywności leczenia, potrzeba efektywnych systemów wsparcia staje się dziś kluczowa.
Środki pozyskane w ramach rundy inwestycyjnej zostaną przeznaczone na rozwój działalności Prosomy w regionie DACH oraz wzmocnienie tamtejszych zespołów sprzedażowych. Spółka przygotowuje się również do intensyfikacji działań na rynku amerykańskim, w tym do wykorzystania możliwości nowych ścieżek refundacyjnych.
Prosoma - polska aplikacja na receptę z dużym finansowaniem. "Rynek rośnie w tempie 40 proc."
Prosoma, polski startup, który stworzył aplikację wykorzystywaną m.in. do terapii cyfrowych, pozyskał od inwestorów 14 mln złotych.