Pracownicy Kauflandu wychodzą na ulice: Strajk ostrzegawczy w walce o godne warunki pracy

Pracownicy Kauflandu wychodzą na ulice: Strajk ostrzegawczy w walce o godne warunki pracy
Fot. shutterstock.
Zaplanowany na 30 grudnia 2023 r. strajk ostrzegawczy pracowników Kauflandu, zorganizowany przez związek zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy, stanowi kulminację narastających napięć w ramach sporu zbiorowego z pracodawcą.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Akcja ta, otwarta dla wszystkich pracowników spółki, niezależnie od ich przynależności związkowej, ma na celu zwrócenie uwagi na niespełnione postulaty dotyczące wynagrodzeń i warunków pracy.

Rosnące napięcie między pracownikami a kadrą kierowniczą Kaufland

Według informacji publikowanych przez pracowników marketów Kaufland w mediach społecznościowych, organizacja związkowa podjęła decyzję o strajku po nieudanych mediacjach z pracodawcą, które miały miejsce 7 grudnia. Skargi dotyczą m.in. przydzielania bezsensownych zadań, obmawiania i rozsiewania plotek, czy używania krzyku i wyzwisk. Zdaniem związkowców, spółka Kaufland nie angażuje się w rozwiązanie tych problemów.

Organizatorzy strajku podkreślają, że prawo do strajku jest gwarantowane zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe, i chroni wszystkich strajkujących bez względu na ich przynależność związkową. W przypadku prób przeszkodzenia w strajku przez pracodawcę, pracownicy mogą dochodzić swoich praw przed sądem.

Żeby być aniołem, trzeba mieć charakter. Wywiad z Sebastianem Kulczykiem i Dariuszem Żukiem

Pracownicy Kauflandu wychodzą na ulice: Strajk ostrzegawczy w walce o godne warunki pracy

Jak wskazuje portal wiadomoscihandlowe.pl głównymi żądaniami strajkujących są podwyżki płac, zwiększenie zatrudnienia oraz wprowadzenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) zgodnie z ustawą. Przedstawiciele OPZZ Konfederacji Pracy w Kauflandzie wskazują, że zbliżająca się druga runda mediacji, zaplanowana na 4 stycznia, będzie kluczowa dla przyszłości pracowników.

Sytuacja w Polsce nie jest odosobniona. W Niemczech również pracownicy Kauflandu domagają się podwyżek, co świadczy o szeroko zakrojonych problemach w branży detalicznej. Różnice w wynagrodzeniach między pracownikami w różnych krajach Unii Europejskiej są znaczące i stanowią dodatkowy czynnik motywujący do protestów.

Nowe stanowisko w firmach: dyrektor do spraw sztucznej inteligencji. TOP 7 trendów AI na 2024 r.

Znaczne podwyżki pensji w innych dyskontach nie sprzyjają Kauflandowi

Dodatkowo Kauflandowi nie sprzyja fakt głośnych deklaracji sieci Lidl czy Biedronka o znacznych podwyżkach pensji pracujących tam kasjerów-sprzedawców czy magazynierów. W rozmowie z portalem My Company Polska dwóch pracownicków marketów Kaufland deklaruje, że czują się nierówno wynagradzani za podobną pracę w innych marketach.

Strajk pracowników Kauflandu w Polsce ma szansę stać się kamieniem milowym dla całego sektora handlu detalicznego w kraju, podkreślając potrzebę zmian i dialogu między pracodawcami a pracownikami. Rezultaty tego protestu będą miały wpływ nie tylko na warunki pracy w Kauflandzie, ale mogą również zachęcić pracowników innych sieci do podjęcia podobnych działań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ