Kaufland nie uruchomi sklepów w niedziele. Poczeka na to, co zrobi konkurencja [TYLKO U NAS]

Sklep Kaufland
Sklep Kaufland, fot. materiały prasowe
Sieć sklepów Kaufland póki co wstrzymuje się z decyzją o otwarciu sklepów w niedziele niehandlowe. Jak poinformował redakcję portalu mycompanypolska.pl Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska, firma uzależnia otwarcie sklepów od m.in. działań konkurencji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, jak informowaliśmy pod koniec maja, sieć Kaufland rozszerzyła usługi pocztowe, a mianowicie możliwość odbioru paczek DHL na wszystkie sklepy w Polsce. Do tego momentu taką usługę miało około 30 sklepów w kraju. Oznacza to, że ponad 300 sklepów zyskało status placówki pocztowej, a to potencjalnie umożliwia także otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe. To jeden z wyjątków, który dopuszcza ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele.

Kaufland: Czekamy na klientów i konkurencję

Mimo takiej możliwości, Kaufland do tej pory nie uruchomił sklepów w niedziele. Jak poinformował naszą redakcję Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska, firma w tym momencie czeka z podjęciem takiej decyzji. - Decyzję dot. ewentualnego otwarcia naszych placówek w niedziele niehandlowe podejmiemy na podstawie dalszej obserwacji rynku, w tym działań sieci konkurencyjnych, które coraz częściej prowadzą handel 7 dni w tygodniu, a także potrzeb naszych klientów, którym podporządkowujemy wszystkie przedsięwzięcia - komentuje.

Jak zaznacza, na razie Kaufland nie zmieni sposobu funkcjonowania sklepów. - Ale jeżeli uznamy to za zasadne, podobnie jak inne sieci otworzymy nasze placówki również w niedziele niehandlowe - zapewnia Łojewski.

Zakaz handlu w niedziele?

Jedną z pierwszych sieci handlowych, które otworzyły się w niedziele, była Żabka Polska. Firma wykorzystała ten sam wyjątek w ustawie umożliwiający handel we wszystkie niedziele placówkom pocztowym. Z czasem na podobny pomysł wpadły także inne sieci, m.in. Polomarket, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Chata Polska, Topaz czy Intermarche. We wszystkie niedziele działają także sklepy franczyzowe należące do sieci Biedronka.

Decyzja Kauflandu spotkała się z ostrym sprzeciwem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Janusz Śniadek, posła Prawa i Sprawiedliwości mocno zaangażowany we wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl zapewnił, że jeszcze w tym roku do sejmu trafi ustawa uszczelaniająca przepisy i usuwająca możliwość uruchomienia sklepów w niedziele niehandlowe na podstawie wyjątku dopuszczającego handel w placówkach pocztowych.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ