Co trzeba wiedzieć o PPK? [RAPORT]

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Od 1 lipca rozpoczął się proces uruchamiania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jako pierwsi z nowego rozwiązania skorzystają pracownicy największych firm. Oto najważniejsze informacje na temat PPK, z którymi powinni zapoznać się zarówno pracownicy, jak i

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Od 1 lipca rozpoczął się proces uruchamiania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jako pierwsi z nowego rozwiązania skorzystają pracownicy największych firm. Oto najważniejsze informacje na temat PPK, z którymi powinni zapoznać się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy:

PPK a emerytury

Aż 20 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę. Zachęcić do odkładania pieniędzy mają Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy będą one remedium na zapaść emerytalną i czy przekonają Polaków, by po raz kolejny zaufali państwu?

Z opublikowanego w 2018 r. raportu Komisji Europejskiej wynika, że w najbardziej nawet optymistycznym scenariuszu, który zakłada m.in. znaczny wzrost aktywności zawodowej Polaków, w 2050 r. będziemy już mieli 12,6 mln emerytów. Będzie ich tyle samo, co pracujących wpłacających składki do ZUS. Gdyby wszystko zostało tak jak dziś, to składki te musiałyby mocno wzrosnąć albo skurczyłyby się wypłacane emerytury.

– Obecny system emerytalny w Polsce nastawiony jest na funkcjonowanie w społeczeństwie, w którym rodziny generują dodatni przyrost naturalny – tłumaczy Rafał Krzyżak, adwokat w kancelarii prawnej  D. Dobkowski, stowarzyszonej z KPMG w Polsce. – Kiedy go tworzono, z jednej strony zakładano, że będzie miał kto pracować na emerytury starszego pokolenia, a z drugiej – że dorosłe dzieci w jakiejś części w naturalny sposób wesprą finansowo rodziców, co, w zakresie wydatków opiekuńczo-socjalnych, przyniesie realną ulgę budżetowi państwa.

Więcej

--

PPK – jakie obowiązki reforma nakłada na twoją firmę

Największe organizacje (zatrudniające co najmniej 250 osób) zostaną objęte ustawą  w lipcu 2019 r. Najpóźniej do 25 października 2019 r. będą musiały podpisać umowę o zarządzanie PPK, a do 12 listopada 2019 r. zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu pracowników. Firmy zatrudniające od 50 – 250 os. będą musiały uporać się z tym zagadnieniem od stycznia 2020. Kolejna partia (firmy zatrudniające do 20 osób) zostanie objęta reformą w lipcu 2020 r., a najmniejsze firmy w styczniu 2021 r. Nie warto z wdrożeniem czekać na ostatnią chwilę, bo może się bowiem okazać nie lada zadaniem. Tym bardziej że lista obowiązków do spełnienia jest naprawdę długa. 

Więcej

--

Co czeka pracodawcę

Dostosowanie systemów księgowych i informatycznych, konieczność wybrania, w porozumieniu z pracownikami, instytucji finansowej i podpisania z nią umowy oraz dodatkowe koszty. Z tym m.in. będą się mierzyć firmy w związku z wprowadzeniem PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe najpierw będą u siebie wdrażać firmy duże zatrudniające co najmniej 250 pracowników – już w lipcu tego roku. Od 1 stycznia 2020 r. dołączą do nich średnie przedsiębiorstwa, a potem małe. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu ich właściciele mogą spać spokojnie.

– Wdrożenie PPK w mniejszych podmiotach może być większym wyzwaniem niż w dużych – uważa Leszek Koziorowski, wspólnik w Kancelarii Gessel. – Pamiętajmy, że duże firmy dysponują rozbudowanymi zespołami prawnymi i kadrowymi, mają też często znacznie większe budżety.

Więcej

--

Wybieramy zarządzającego

Pracodawca zdecyduje, a pracownik skonsultuje. Eksperci podpowiadają, jak wybrać instytucję finansową, która zajmie się inwestowaniem pieniędzy gromadzonych na kontach PPK.

To, ile przyszły beneficjent otrzyma po przejściu na emeryturę, zależeć będzie m.in. od jakości zarządzania gromadzonymi oszczędnościami. Pracownikom powinno więc zależeć na tym, aby pracodawca wybrał taką firmę, która dysponuje jak najlepszymi fachowcami od inwestowania. 

– Błędem byłoby zakładanie, że wszyscy będą inwestować tak samo. Dlatego przy wyborze partnera zarządzającego funduszami w ramach PPK warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie w zarządzaniu z funduszami cyklu życia – mówi Andrzej Piestrzeniewicz, dyrektor sprzedaży w PKO TFI.

Więcej

--

Ile dostanie emeryt

Wraz z wprowadzeniem PPK, pracownicy będą mieli przede wszystkim jedno pytanie: czy PPK mi się opłaci? Wygląda na to, że tak.

Co prawda to przedsiębiorstwa będą musiały podpisać z instytucją finansową umowę o zarządzanie programem PPK, i to one odpowiadać mają za formalności związane z odprowadzaniem składek, ale to pracownicy zdecydują, w ciągu najbliższych lat, czy te składki będą wpłacane. Oczywiście w praktyce pewnie będą, niemniej każdy zatrudniony będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać uczestnikiem PPK, czy wystąpić z systemu? 

Odpowiedź na „tak” pozwoli mu wejść płynnie w automatyczny mechanizm oszczędzania na emeryturę, ale jego bieżące wynagrodzenie będzie przez to nieco mniejsze. Jednak w obliczu nadciągających kłopotów polskiego systemu emerytalnego odpowiedź na  „nie” wydaje się coraz bardziej nierozsądna, choć rzecz jasna, decyzję każdy musi podjąć sam.

Więcej

--

13 pytań o PPK, na które szukasz odpowiedzi

Pracownicze Plany Kapitałowe stają się faktem. Rozwiązanie emerytalne, które ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., obejmie prawie 11 mln Polaków. Tymczasem nadal pojawiają się pytania i wątpliwości związane z ustawą. Odpowiada na nie Piotr Żak, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych z PKO TFI.

Więcej

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY