Dodatek specjalny: PPK w praktyce

PPK: emerytalna deska ratunkowa

fot. Adobe Stock

Dodatek specjalny. Partner merytoryczny PKO TFI

Aż 20 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę. Zachęcić do odkładania pieniędzy mają Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy będą one remedium na zapaść emerytalną i czy przekonają Polaków, by po raz kolejny zaufali państwu?

Z opublikowanego w 2018 r. raportu Komisji Europejskiej wynika, że w najbardziej nawet optymistycznym scenariuszu, który zakłada m.in. znaczny wzrost aktywności zawodowej Polaków, w 2050 r. będziemy już mieli 12,6 mln emerytów. Będzie ich tyle samo, co pracujących wpłacających składki do ZUS. Gdyby wszystko zostało tak jak dziś, to składki te musiałyby mocno wzrosnąć albo skurczyłyby się wypłacane emerytury.

– Obecny system emerytalny w Polsce nastawiony jest na funkcjonowanie w społeczeństwie, w którym rodziny generują dodatni przyrost naturalny – tłumaczy Rafał Krzyżak, adwokat w kancelarii prawnej  D. Dobkowski, stowarzyszonej z KPMG w Polsce. – Kiedy go tworzono, z jednej strony zakładano, że będzie miał kto pracować na emerytury starszego pokolenia, a z drugiej – że dorosłe dzieci w jakiejś części w naturalny sposób wesprą finansowo rodziców, co, w zakresie wydatków opiekuńczo-socjalnych, przyniesie realną ulgę budżetowi państwa.

Trendy demograficzne są jednak od dłuższego czasu sprzeczne z tymi założeniami: społeczeństwo szybko się starzeje. Dzietność Polaków spada, do tego miliony młodych osób emigrują, przez co liczba ludności naszego kraju zamiast rosnąć – maleje. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?