Dodatek specjalny: PPK w praktyce

Wybieramy zarządzającego

fot. Adobe Stock

Pracodawca zdecyduje, a pracownik skonsultuje. Eksperci podpowiadają, jak wybrać instytucję finansową, która zajmie się inwestowaniem pieniędzy gromadzonych na kontach PPK.

To, ile przyszły beneficjent otrzyma po przejściu na emeryturę, zależeć będzie m.in. od jakości zarządzania gromadzonymi oszczędnościami. Pracownikom powinno więc zależeć na tym, aby pracodawca wybrał taką firmę, która dysponuje jak najlepszymi fachowcami od inwestowania. 

– Błędem byłoby zakładanie, że wszyscy będą inwestować tak samo. Dlatego przy wyborze partnera zarządzającego funduszami w ramach PPK warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie w zarządzaniu z funduszami cyklu życia – mówi Andrzej Piestrzeniewicz, dyrektor sprzedaży w PKO TFI.

W Polsce oferowało je dotychczas niewiele instytucji (w tym od ok. siedmiu lat PKO TFI i NN Investment Partners TFI ). Generalnie jednak na naszym rynku są nowością.

Wskazuje na to również Agnieszka Jaworska-Martycz, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych NN Investment Partners TFI. Przypomina, że swoją ofertę PPK ma przestawić 15–20 instytucjom finansowym.

– To dość liczne grono, w którym znajdą się zarówno podmioty o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu rozwiązaniami emerytalnymi, jak i takie, które nie mają go wcale lub prawie wcale – przestrzega.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?