Dodatek specjalny: PPK w praktyce

Ile dostanie emeryt

fot. Adobe Stock

Wraz z wprowadzeniem PPK, pracownicy będą mieli przede wszystkim jedno pytanie: czy PPK mi się opłaci? Wygląda na to, że tak.

Co prawda to przedsiębiorstwa będą musiały podpisać z instytucją finansową umowę o zarządzanie programem PPK, i to one odpowiadać mają za formalności związane z odprowadzaniem składek, ale to pracownicy zdecydują, w ciągu najbliższych lat, czy te składki będą wpłacane. Oczywiście w praktyce pewnie będą, niemniej każdy zatrudniony będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać uczestnikiem PPK, czy wystąpić z systemu? 

Odpowiedź na „tak” pozwoli mu wejść płynnie w automatyczny mechanizm oszczędzania na emeryturę, ale jego bieżące wynagrodzenie będzie przez to nieco mniejsze. Jednak w obliczu nadciągających kłopotów polskiego systemu emerytalnego odpowiedź na  „nie” wydaje się coraz bardziej nierozsądna, choć rzecz jasna, decyzję każdy musi podjąć sam.

– Trendy demograficzne w naszym kraju raczej nie pozwolą w przyszłości na wypłatę wysokich emerytur z I filaru, zatem wprowadzenie nowego mechanizmu oszczędzania, jakim jest system Pracowniczych Planów Kapitałowych, to z pewnością krok w dobrym kierunku. PPK mają szansę wpłynąć na wzrost realnego poziomu życia Polaków na emeryturze – ocenia Piotr Żak, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w PKO TFI.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?