Dodatek specjalny: PPK w praktyce

Ile dostanie emeryt

fot. Adobe Stock

Wraz z wprowadzeniem PPK, pracownicy będą mieli przede wszystkim jedno pytanie: czy PPK mi się opłaci? Wygląda na to, że tak.

Co prawda to przedsiębiorstwa będą musiały podpisać z instytucją finansową umowę o zarządzanie programem PPK, i to one odpowiadać mają za formalności związane z odprowadzaniem składek, ale to pracownicy zdecydują, w ciągu najbliższych lat, czy te składki będą wpłacane. Oczywiście w praktyce pewnie będą, niemniej każdy zatrudniony będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać uczestnikiem PPK, czy wystąpić z systemu? 

Odpowiedź na „tak” pozwoli mu wejść płynnie w automatyczny mechanizm oszczędzania na emeryturę, ale jego bieżące wynagrodzenie będzie przez to nieco mniejsze. Jednak w obliczu nadciągających kłopotów polskiego systemu emerytalnego odpowiedź na  „nie” wydaje się coraz bardziej nierozsądna, choć rzecz jasna, decyzję każdy musi podjąć sam.

– Trendy demograficzne w naszym kraju raczej nie pozwolą w przyszłości na wypłatę wysokich emerytur z I filaru, zatem wprowadzenie nowego mechanizmu oszczędzania, jakim jest system Pracowniczych Planów Kapitałowych, to z pewnością krok w dobrym kierunku. PPK mają szansę wpłynąć na wzrost realnego poziomu życia Polaków na emeryturze – ocenia Piotr Żak, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w PKO TFI.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty