Dodatek specjalny: PPK w praktyce

Co czeka pracodawcę

fot. Adobe Stock

Dostosowanie systemów księgowych i informatycznych, konieczność wybrania, w porozumieniu z pracownikami, instytucji finansowej i podpisania z nią umowy oraz dodatkowe koszty. Z tym m.in. będą się mierzyć firmy w związku z wprowadzeniem PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe najpierw będą u siebie wdrażać firmy duże zatrudniające co najmniej 250 pracowników – już w lipcu tego roku. Od 1 stycznia 2020 r. dołączą do nich średnie przedsiębiorstwa, a potem małe. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu ich właściciele mogą spać spokojnie.

– Wdrożenie PPK w mniejszych podmiotach może być większym wyzwaniem niż w dużych – uważa Leszek Koziorowski, wspólnik w Kancelarii Gessel. – Pamiętajmy, że duże firmy dysponują rozbudowanymi zespołami prawnymi i kadrowymi, mają też często znacznie większe budżety.

Na przykład priorytetem dla przedsiębiorców powinno być terminowe zawarcie umów z instytucjami finansowymi (patrz ramka „Harmonogram PPK”). Bo gdy miną ustawowe terminy, za brak umowy o zarządzanie PPK będzie im grozić grzywna sięgająca nawet 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń danego pracodawcy w poprzednim roku obrotowym. Z kolei niepodpisanie umowy o prowadzenie PPK może się skończyć karą do 1 mln zł.

Także dlatego eksperci radzą, by nie zwlekać z przygotowaniami. – Każdy pracodawca będzie musiał podjąć konkretne działania wyprzedzające, zanim nastąpi faktyczne wdrożenia PPK w jego firmie – mówi Małgorzata Brede, menedżer ds. wsparcia sprzedaży i marketingu w Santander TFI SA.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty