Powstał fundusz z aktywami firm "dobrze trakujących pracowników"

Powstał fundusz z aktywami firm "dobrze trakujących pracowników"
Zarządca aktywów Impax zadebiutował z nową strategią inwestycyjną odpowiedzialną społecznie. "Jako inwestor wspieraj firmy z zadowolonymi pracownikami".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Amber Fairbanks, która odpowiada za zarządzanie portfelem funduszu Impax, przekonuje, że za jego powstaniem stoją dwa przekonania. Po pierwsze, rynek niedoszacowuje długoterminowych trendów kształtujących społeczeństwo. Po drugie, kultura firmy wpływa na jej wyniki finansowe w sposób, który nie jest w pełni zrozumiały dla inwestorów.

— Rynek zwykle ignoruje kulturę organizacyjną — powiedziała Fairbanks, która pracowała w inwestycjach zrównoważonych przez ponad dekadę przed dołączeniem do Impax. — To nie jest coś, co jest bardzo dobrze zrozumiane lub bardzo dobrze wyceniane — dodała.

Ta strategia ewoluowała w fundusz Impax Global Social Leaders Fund (IGSLX) uruchomiony pod koniec zeszłego roku. Składa się z kilkudziesięciu pozycji z uniwersum obejmującego 700 firm.

Impax pozwala wejść od 1000 dolarów

Aby zainwestować w Impax trzeba przeznaczyć min. 1000 dolarów, a opłata dla funduszu to 1,23%. Choć fundusz wydaje się atrakcyjny pod względem pomysłu, to jednak w styczniu stracił ok. 2%, odbiegając od ogólnego wzrostu S&P 500 na poziomie 1,6%.

Fairbanks powiedziała, że strategia opiera się na wcześniejszej pracy Impax w ocenie kobiet na stanowiskach kierowniczych jako wskaźnika sukcesu. Ponieważ dostępnych jest więcej danych na temat różnorodności, równości i włączenia, powiedziała, że stało się łatwiejsze szersze spojrzenie na to, jak kwestie społeczne mogą pomagać lub przeszkadzać w biznesie.

Impax opracował "wskaźniki kultury" unikalne dla każdego regionu. Obejmują one takie tematy jak wskaźniki rotacji pracowników oraz czy firma ujawnia dane w kontekście zarządu i różnorodności płci kierownictwa.

— Myślę, że intuicyjnie można zrozumieć, jak to wpływa na wyniki finansowe — mówi Fairbanks.

Do rankingu firm Impax znalazł odpowiednie dane z zewnętrznych źródeł przed zagłębieniem się w fundamentalne badania. Na przykład określa wynik zarządzania kapitałem ludzkim firmy, korzystając z danych MSCI.

Dobrostan pracownika ma napędzać finansowe

Fundusz Impax jest częścią rosnącej grupy ofert skoncentrowanych na dobrostanie pracowników jako kluczowej zmiennej w wynikach akcji.

Dla przykładu Harbor Capital Advisors mają grupę ETF-ów z symbolami giełdowymi brzmiącymi jak słowo "happy", opierając się na danych Irrational Capital, które dotyczą ponad 15 milionów pracowników reprezentujących około 4500 firm.

Fairbanks pociesza ostatni nacisk na lepsze definiowanie i kwantyfikowanie "filaru społecznego" ESG, co oznacza środowisko, społeczność i zarządzanie korporacyjne.

Są pewne akcje w funduszu, które Fairbanks uważa za szczególnie reprezentatywne dla szerszej strategii. Wskazała na Bright Horizons jako doskonały przykład jednej firmy, której model biznesowy jest zgodny z trendami społecznymi i silną kulturą firmy. Dostawca opieki dziennej oferuje usługi subwencjonowane pracownikom firm partnerskich, pomagając im — a w szczególności kobietom — wrócić do pracy.

Chociaż działalność firmy doświadczyła pewnych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, Fairbanks powiedziała, że liczby firmy pokazują odbicie, które nie jest jeszcze w pełni doceniane przez rynek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ