Polski startup ze sporym finansowaniem w pre-seed. Ponad dwa miliony dolarów od funduszy

Twórcy Quesmy, fot. mat. prasowe
Twórcy Quesmy, fot. mat. prasowe
Startup Quesma, który tworzy oprogramowanie do zarządzania bazami danych w firmach, zamknął rundę pre-seed. Firma pozyskała aż 2,3 mln dolarów od dwóch funduszy: Inovo VC oraz Heartcore Capital.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak poinformował redakcję portalu mycompanypolska.pl Maciej Kensicki z Inovo VC, zaangażowanie polskiego funduszu w rundę wynosiło 1,1 mln dolarów. Inwestycja ta jest dość charakterystyczna m.in. ze względu na fakt, że firma powstała w październiku br. a Jacek Migdal i Paweł Brzoska, czyli jej twócy, nie prowadzili do tej pory innych startupów. - Zdecydowaliśmy się zainwestować w Quesmę, ponieważ od ponad pół roku współpracowaliśmy z CEO spółki, który był też uczestnikiem 3-mięsięcznej grupy mastermindowej Inovo o nazwie Founders Club. Dodatkowo, choć Jacek i Paweł rzeczywiście nie stawiali wcześniej własnych startupów, to pełnili kluczowe role m.in. w unicornie Sumo Logic, w którym Jacek był jednym z pierwszych pracowników. Mają też  komplementarne kompetencje dla tego bardzo ambitnego technicznie przedsięwzięcia - tłumaczy Kensicki.

Przeczytaj także: Oto lista najlepszych startupów

Quesma i jej twórcy

Founderzy Quesmy: Jacek Migdał i Paweł Brzoska są weteranami branży observability. Jacek przez 10 lat pełnił rolę lidera engineering w Sumo Logic (przejęta w 2023 r. za 1,7 mld USD przez Francisco Partners). Paweł Brzoska spędził z kolei 14 lat jako lider produktu w Dynatrace/Compuware (NYE: DT, 16 mld USD). Obaj mają bezpośrednie doświadczenie w tym jak firmy zarządzają swoimi danymi. 

- Zbyt często firmy są obciążone utrzymywaniem starszych rozwiązań, stosując niewłaściwe narzędzia czy porządkując dane, zamiast tworzyć wartość biznesową - mówi Jacek Migdał, CEO Quesmy - Ich dane nie są też gotowe na wykorzystanie najnowszych osiągnięć modeli LLM. Typowa migracja danych do nowej platformy to dziś wieloletni wysiłek z ogromnym odsetkiem niepowodzeń i przekroczeń budżetów. Chcemy to zmienić- dodaje.

Twórcy Quesmy przekonują, że awarie związane z bazami danych należą do najbardziej bolesnych dla firm, co prowadzi do konserwatywnego podejścia do ich rozwoju i hamuje innowacje. Optymalne wykorzystanie danych może być istotną przewagą konkurencyjną, ale typowa stosowana dziś w tym zakresie architektura aplikacji nie umożliwia przedsiębiorstwom zwinnych i szybkich innowacji.

W miarę jak sztuczna inteligencja zyskuje na znaczeniu, skuteczne przechowywanie i analiza danych wymagają specjalistycznego podejścia. Istniejące bazy danych często okazują się niewystarczające, wymagając dedykowanych platform do osiągnięcia sukcesu. Oznacza to, że zapotrzebowanie na innowacje w dziedzinie baz danych będzie (lub już jest) większe niż kiedykolwiek wcześniej. Liczba zmian, eksperymentów i szybkich iteracji bez ryzyka dla istniejącego biznesu będzie kluczowa dla tych, którzy chcą osiągnąć satysfakcjonujące wyniki szybciej niż konkurencja.

Quesma planuje zbudować nowatorską database gateway, przynoszącą korzyści podobne do rozbicia monolitu na microserwisy. Pozwoli to na ewolucje architektury aplikacji i baz danych - i zabezpieczenie na przyszłość całego stosu technologicznego. Spotify i Doordash to przykłady firm, które niedawno zmieniły bazy danych użytkowników w działającym systemie korzystając z podobnego podejścia.

Co szykuje Quesma

Firma została założona w październiku 2023 roku i zatrudniła już inżynierów do zespołu założycielskiego. Pierwsza wersja oprogramowania planowana jest na 2024 r. i ma zapewnić elastyczność interfejsu ElasticSearch/OpenSearch i jego łatwą migracje na tańsze, szybsze i nowocześniejsze technologie bazodanowe. Gateway Quesmy zostanie udostępniony jako produkt open source, co oznacza, że każdy będzie mógł z niego korzystać na własną rękę.

Podczas, gdy Heartcore i Inovo współleadowały tej inwestycji, Quesma jest wciąż otwarta na potencjalne inwestycje od “aniołów biznesu”.

- Cieszymy się, że możemy dołączyć do zespołu Quesmy w ich misji mającej na celu przedefiniowanie sposobu, w jaki aplikacje i bazy danych łączą się ze sobą - mowi Christian Jepsen, partner w Heartcore. - Jacek i Paweł mają ekscytującą wizję technologiczną i zbierają silny zespół, aby podjąć to wyzwanie. Europa już wcześniej stworzyła świetną technologię w dziedzinie baz danych - co obserwowaliśmy dzięki naszemu zaangażowaniu w Neo4j - a my uwielbiamy inwestować w takie przedsięwzięcia - dodaje.

- Połączenie sił z Quesma doskonale wpisuje się w naszą misję wspierania przedsięwzięć, które są w stanie na nowo zdefiniować branże w których działają. Jacek i Paweł wnoszą do spółki bogate doświadczenie w obszarze architektury danych oraz unikalną mieszankę umiejętności. Ich wizja i dotychczasowe osiągnięcia przekonały nas do wzięcia udziału w tej rundzie i bardzo cieszymy się, że możemy być towarzyszyć im tej misji - komentuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo.

Historia założycieli Quesmy

Jacek Migdał rozpoczął karierę jako stażysta w dziale engineering w NVIDIA CUDA i Facebooku. Dołączył do startupu Sumo Logic na etapie przed osiągnięciem przychodów jako jeden z pierwszych pracowników w San Francisco Bay Area. Wrócił do Polski i otworzył tu biuro z ponad 80 pełnoetatowymi inżynierami, którzy zoptymalizowali chmurowe koszty całej firmy i wprowadzili z sukcesem na rynek dwa duże produkty. Odszedł, gdy Sumo Logic osiągnęło około 300 mln USD ARR i zostało przejęte przez Francisco Partners w ramach prywatnej transakcji za 1,7 mld USD w 2023 roku.

Paweł Brzoska spędził wiele lat pracując z największymi organizacjami IT na świecie. Pierwszy etap kariery spędził jako lider wsparcie sprzedaży w monitorowaniu sieci w firmie Adlex (następnie Compuware). Później przeszedł do ról związanych z zarządzaniem produktem, budując najbardziej zaawansowane rozwiązanie do monitorowania wydajności aplikacji, dziś znane jako Dynatrace (NYSE: DYNA). W ostatnich czterech latach wprowadził na rynek produkt APM w Sumo Logic, który osiągnął status challengera w rankingu Gartnera APM&O MQ 2022.

Inwestorzy Quesmy

Heartcore Capital to fundusz venture capital założony w 2007 roku w Danii, z biurami w Kopenhadze, Sztokholmie, Berlinie i Paryżu, który inwestuje głównie w spółki na wczesnym etapie rozwoju. Zarządza on 5 funduszami z inwestycjami na wczesnym etapie rozwoju, 2 funduszamii inwestującymi na późniejszym etapie wzrostu oraz jednym funduszem web3, a skumulowany kapitał zadeklarowany Heartcore wynosi około 770 mln euro. Ich zespół składa się z przedstawicieli 9 narodowości i posługuje się 10 językami. Do tej pory zainwestowali w ponad 100 zespołów założycielskich z 13 krajów. Wsparli niektóre z największych europejskich firm definiujących swoje kategorie, jak np. Tink, Neo4j, Boozt, Seriously i TravelPerk. Jest to druga inwestycja Heartcore w Polsce, po Kontakt.

Inovo VC z siedzibą w Warszawie wspiera founderów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej na wczesnym etapie rozwoju spółek inwestując do 4 mln euro. Celem Inovo jest pomoc w budowie globalnych marek i jednocześnie rozwój lokalnego ekosystemu innowacji. W ramach 3 funduszy Inovo zainwestowało już w ponad 40 spółek - z czego 6 wycenianych jest na ponad 100 mln euro. Dwie trzecie portfela pozyskało kolejne rundy finansowania od czołowych zagranicznych funduszy VC, w tym a16z, Gradient Ventures (fundusz Google), Insight Partners, Point Nine czy Tiger Global Management.

ZOBACZ RÓWNIEŻ